şükela:  tümü | bugün
 • kaliteli müzik bağımlılığıdır.
  müzik bağımlılığı değildir, 7/24 türk popu dinlemek değildir mesela.
 • vertigo yüzünden doktor birçok şeyin yanında kulaklık ile müzik dinlememi de yasakladı. sigarayı bile günde 2 adete indirdim. müziği bırakamıyorum. doktor şok oldu, anlam veremedi, bari dinleme saati on saati falan bulmasın, azalt sesi ama olmuyor.
 • varsın olsun dediğimizdir. keşke tüm bağımlılıklarımız böyle olsa...
 • günde en az 4-5 saat dinleme süresi ile bende de varligina inandigim. uyumak haric her seyi müzik esliginde yapiyorum neredeyse.
 • varligina inandigim sey. insani zihinsel bakimdan bu kadar etkilemesi aslinda urpertici.
 • spesifik olarak tek bir müziğe bağımlılıksa eğer çok tehlikeli bir popüler kültür ögesine saplanmış durumdasınızdır. örneğin aleyna tilki'nin yeni şarkısı "o sen olsan bari" adlı müziğe bağımlı kaldınız. üretilen bu müziğin içinde direkt ses ile kulağın yinelenemezliği yok. yani youtube'dan izleyip/dinliyorsunuz.

  şimdi müziğin içine girip incelediğimiz zaman aslında loopa alınmış sesleri ayrıt edebilirsiniz. sürekli aynı ses kendini tekrar ediyor. periyodik olarak da 10-15 saniyelik bir ses/melodi aşaması var. bu da insan beyninin tembel olmasındandır ki o müziği dinlerken hiç yorulmuyor. aksine gevşiyor da. bu gevşemeyi klasik müzikte göremez miyiz? elbette görebiliriz. tekrar ve aynı tını muhabbeti kimi klasik müzik eselerinde de vardır. ama ağır senfonileri dinlerken veya konçertoları dinlerken böyle bir sığlığa düşmüş olmazsınız.

  örnek verecek olursak da offenbach'dan gelsin

  offenbach - can can

  rossini - william tell final

  örnekleri incelediğimiz zaman bu tekrarın insanı (kolaycı ve tembel insanı) dinginleştirdiğini görürüz. bunu tekrar tekrar dinleyerek uyuşmuş beynimizi daha da alaşağı etmiş oluruz. ya bu tıpkı alkollüyken daha fazla sigara içmeye benziyor. nikotine doymuştur beden ama beden ki o kadar uyuşuktur ki onu anlamaz.

  popüler olan şey esasen tam anlamı ile bu değildir. kitlelerin heteronormatif türü şeyleri işlemesindendir. bunu başka bir başlıkta inceleriz belki ama bahsi geçen bağımlılık alkolizm bağlamındaki sigara tüketimi gibidir.

  kamu spotu: alkol sağlığa zararlıdır, popüler müzik daha zararlıdır.
 • gece uyumadan önce kulağında kulaklıklarını unutmuş, hatta bu yüzden kaç tane kulaklığı parçaladığı belli olmayan birisi olarak sanırım sahip olduğum, müziği gereğinden fazla arzulama şekli. üstelik yazacağım tezin ana maddesi de yine notalar olunca, bu bağımlılık tadından yenmiyor. zaten bu yüzden en sevdiğim kitap müzikofili, en sevdiğim bilim adamı oliver sacks.

  bob marley der ki; "müzikle ilgili en güzel şey, sana çarptığında hiç acı duymaman." gerçekten de öyle, bedenime çarpıp da üzmeyen tek şey notalar. gerisi yalan.