• insan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.
    (bkz: goethe)
  • okuma eylemini okunanın niteliğinden bağımsız bir şekilde öven, yalnızca bu eylemi gerçekleştirerek birikim edindiğini zanneden tipten evladır.

böyle okuma üzerine aforizmalar sıkıyorsunuz, nitelikli okuma yerine "okuma"yı övüyorsunuz, kutsallaştırıyorsunuz, sonra da ot bok dergileri, bilgün nodurlar falan çıkıyor piyasaya.

açıkçası dönüşüm kitabından "süper ağbi yeaa adam böceğe dönüşüyor müthiş değil mi" diye bahseden kafa dergisi tayfasından daha muteberdir hiç okumayan tip. hiç değilse edebiyatı dejenere bir şeye dönüştürmüyor.
  • (bkz: owencan)

müzik, film ve kitap entel dalyarakların işidir. benim için hayatta iki öncelik yemek ve sikiştir. köpeğiyiz maslow piramidinin köpeği.
  • başlıkta anlatılanlara tamamen uyan birisi var hatta bir ülke yönetiyor ama hangi ülke söylemem.
  • bütün bunları yapıp bi bok olduğunu sanan tipde @1 oluyor. okumuşsun ama adam olamamışsın.
  • hayatın sadece siyah beyaz yönünü yaşadığını düşündüğüm insandır.

ancak başlığı açan yazara katılmıyorum çünkü 21. yüzyıl dünyasında kitap okumayabilirsiniz tercihtir. ancak film izlememek ya da müzik dinlememek için diretmek gerekiyor. kaçmanız lazım bunlardan ki ancak o şekilde mahrum kalasınız. eğer yapabilen varsa da helal olsun.
  • hiçbir zaman anlayamayacağım, durumu ve hayata bakış açısı hakkında empati kuramayacağım tip. kitap okuyarak anlam dünyamı, iç dünyamı geliştirmek; müzik dinleyerek yaşam deneyimlerimi ve hayallerimi özümsenme sürecine sokmak, ruhumu coşturmak; film ve dizi izleyerek bakış açımı zenginleştirmek benim hayatımın anlamları aynı zamanda en büyük hobilerim. (bir de "gezmek ve keşfetmek" olacaktı ama maddi durum şimdilik elvermiyor*) bunları da yapmazsam yaşadığımdan hiçbir şey anlamam ki. bunlardan yoksun hayatıma şahsen "yaşamak" demezdim anca "zoraki hayatta kalmak" diyebilirdim sanırım.
  • yavaş yavaş ölürler okumayanlar,
    müzik dinlemeyenler,
    vicdanlarında hoş görmeyi barındırmayanlar.
    -pablo neruda-
hesabın var mı? giriş yap