• dinlenilen şarkıya bağlı olarak istemeden de olsa yapılan ve genelde saçma gelen bir faaliyet...mesela kings of convenience'den homesick dinlerken oldu bana...(bkz: if you re looking for a way out)
  • gayet yerinde bir eylemdir.
    (bkz: nostalgiaplatz)
  • mehter marşı dinlerken olur bu bir de. 'teey tey, ne günlerdi, üç kıtaya hükmederdik, çil çil altınlarımız vardı' denir hatırlarken.
  • şarkı hafızası sayesinde insanı ışınla beni sıkati misali, tayyı zaman, tayy ı mekan hesabı, sanal bir zaman makinasıyla alır götürür, dağıtır getirir.
  • plak dinlemeyi istemenin en önemli gerekçesidir.
  • müziğin oluşturduğu zamansız balonun içine girmektir.zaman kavramını yitiren insanoğlu bilinçaltının tetiklemesi ile hayatında mutlu olduğu anlara doğru bir yolculuğa çıkar.o "an"lar yaşandığı zaman içinde belki o hazzı vermemiştir ama gelecekte yaşadığı olumsuzluklar onu bir şekilde o ana doğru sürükler.bütünün parçaları zamansızlık kavramından çıkınca geçmiş olarak tanımlanır. müzik dinlemenin belkide en güzel tarafı zamansız oluşudur.
  • birçok açıdan günlük tutmaya benzer. ama günlük tutmanın başaramadığı birşeyi başarır ; hisleri tazeler. ne yaşadiysanız zihninize dolar şarkıyla birlikte. kalbiniz mi sızlamıştı bir zamanlar o şarkıda. sızı kendini gösterir yine. büyüleyicidir ve gerçektir.
  • herkes genellikle eski ikişkilerini, aşklarını hatırlamış. benim bu anı yaşadığım müzikler genelde hayatı daha yeni yeni algılayabildiğim gençlik dönemlerim. ergenliğe geçişin başladığı hayattan aldığım keyfin maksimum zirvede olduğu, geleceğe çok ümitli olduğum günler geliyor. şarkıyı dinlerken zamanında kafamda kurduğum "ulan şöyle şöyle olucak arkada bu şarkı çalıcak" falan dediğim günler geliyor aklıma.
hesabın var mı? giriş yap