şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hani bazı şarkıları dinlerken tüylerimiz ürperir, kalp atışlarımız değişir, terlemeye başlarız. vücudumuz biyolojik bri tepki verir notaya, sese. ben genelde led zeppelin dinlerken öyle bir yamuluyorum mesela. işte işsiz birileri bu konuyu merak edip araştırmış. bir kenarda dursun bu bilgi parçacığı da.

    neurosciencenews haberi

    güney kaliforniya üniversitesinden matthew e. sachs, robert j. ellis, gottfried schlaug ve psyche loui isimli araştırmacılar müzik dinlerken ürperen insanların beyinlerinin diğerlerinden farklı olduğunu gözlemlemişler. bu insanlar yoğun duyguları deneyimlemek için gelişmiş yeteneklere sahipmiş.

    bu tür tepkiler veren insanların kafalarına sensörler yerleştirip incelemiş bilim insanları. sesleri analiz eden işitsel korteks ile beynin duyguları işleyen bölümü arasında daha fazla bağlantı olduğunu bulmuşlar. yani beyinleri sıradan insanlardan yapısal farklılıklara sahipmiş.

    çalışma sadece 20 öğrenci üzerinde yapıldığı için daha büyük gruplarla ve kontrollü olarak tekrarlanmalı bence. ayrıca sınırlı bir arşivle yapılan çalışmada kullanılan şarkılarla ilgili deneklerin bir takım anıları olabilir.