1. öyle laf olsun torba dolsun diye ders çalışan, adam olamadım bari ders çalışayım mantığıyla hareketlerine yön veren kolpa öğrenci. kolpettin.

  yapılan araştırmalara göre müzik dinleyerek çalışılan dersten bir bok anlaşılmadığı gibi müzikten de bir zevk alınamadığı kanıtlanmıştır.

  bin erkek ve dokuz yüz doksan dokuz kız öğrenci üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda erkeklerin yüzde 93,5'inin fantezi kurup koymuşum derse bana bir şey olmasıncı bir açılımla ders çalıştığı gözlenirken, kızların yüzde 98,6'sının da ben tarkanı çok seviyorumcu ve deftere tarkan i love you'cu bir yaklaşımla ders çalıştıkları gözlenmiştir. bu çok ciddi bir rakamdır. türk gençliğinin eğitim alanında bir çıkmaza girdiğinin de önemli bir göstergesidir. ayrıca müziğin sözlerinden derse konsantrasyon olamayan öğrencilerin de kolpettin ismini hak ettikleri gözlenmiştir.

  ama evladım, ders çalışıyorsun, niye adam gibi çalışmıyorsun. anan baban sen oku diye uğraşıyor, sen kalkmışsın, müziğin eğlencenin peşindesin. sonra da niye zayıf aldım. alırsın tabi ulan, adam gibi çalışsana dersini.

  (bkz: kolpettin)
 2. ses mühendisliği yada konservatuar ögrencisiyse, kolpa olarak adlandırılamayacak kişidir.
 3. aslında iyi niyetli öğrencidir ama başına iyi şeyler gelmez. bunların "ben müzik dinlemeden ders çalışamam" diyerek hadiseyi yaşam felsefesi haline getirmiş modelleri de vardır.
 4. kolpa olarak nitelendirilmesi dogru olmayan ogrencidir..oyle ogrenci vardır ki birileri "ya muzik dinleyerek ders mi calı$ılır" desede muziksiz asla yapamaz,hatta bunlara biz heryerde rastlarız,her daim yakasından bir cift kulaklık sarkar..ders cali$manin verdigi can sıkıcılıgı muzigin ritmiyle yenmeye calı$ır..fakat oyleside vardır ki ders calı$ırken asla gurultu istemez,muzik dinlemekten haz etmez..aynı anda iki i$i goturemez,tek i$e yogunla$malıdır..konsantrasyon manyagıdır..
  ama yinede hafif muzikten kimseye zarar gelmez,ogrenci kolpada olmaz,ok$ar ruhunu insanın
  (bkz: muzik ruhun gidasidir)

  birde $oyle bi$eyler var belki alakalidir;
  (bkz: ders calisma muzigi)
 5. bilgisayarla alakali bir bolumde okuyorsa hic de kolpa olmayan ogrencidir. netekim delirtici kodlarin, internette arastirmalarin arasinda kafayi yerken muzik arada beynin kacamak yapabilecegi bir yerdir, yerine gore gaz verir.

  soyle bir sey var belki onla alakalidir:
  (bkz: muzik dinlemeden kod yazamayan programcilar)
 6. hem müzik dinleyecek hem de ders çalışcak vakti olmayan öğrencidir, o kadar boş vakti olsa bile götünden başlık uyduracak kadar kendinden geçmez, geçenlerle aynı oksijeni paylaşmak istemez.

  ayrıca bunların otobüste demirlere yaslanan, asansörde telefonu çalan modelleri de vardır ama gelin görün ki hiçbiri bunları ilgi çekmek için yapmaz hatta böyle şeyleri yaptığını bile farketmez. demek ki otobüs demiri o göte deyince tahrik olan, asansör fantezisi aklında şekillenirken çalan telefonla konsantrasyonu bozulan insanlar da varmış.

  ama güzel yavrum annen baban fanteziden fanteziye koş diye mi aldı bu interneti sana, aç wikipedia oku, yahoodan grup kur forward mail at... ailen sevinsin "evladımız hem sosyal hem ilim irfan sahibi" desin.
 7. mimarlikta okuyorsa maket yaparken müzik dinlemek insanın motivasyonunu artıcı özellik taşıdığından öğrenci kolpa değil hakiki mimarlık öğrencisidir.ama diğer her hangi bir bölümde okuyup da önünde ezberlemesi gereken bir tomar not varken bir de yan taraftan müzik dinliyorsa kolpa olması yüksek ihtimallidir.gerçi aynı anda iki işi aynı yüksek verimde yapan insanlar da yok değil onlara da imrenirim o ayrı..
 8. aynı öğrenci vapurda balkon demirlerine ayak koyarak, kulağında walkman, kitap okur, ve hatta aynı anda fütursuzca sigara içer. çok saygısız bir tavır. kınıyorum.

müzik dinleyerek ders çalışan kolpa öğrenci hakkında bilgi verin