şükela:  tümü | bugün
 • dikkatimi çeken durum. radyoda olsun, televizyonda olsun her 3 şarkıdan birisi ispanyolca olmaya başladı. youtube'da 500 milyon izlenme alan ispanyolca şarkıya olmamış gözüyle bakılıyor. milyarlar kol geziyor. despacito zaten malumunuz gına geldi duymaktan. az önce youtube'da günlük izlenme sayılarına baktım, ilk 20 şarkının 8'i ispanyolca ve bunların tamamı latin amerika'dan. 2000'lerin başında da böyle bir latin patlaması olmuştu sanırım. (bkz: 2000'li yılların başındaki latin müzik furyası) yaşım gereği çok net hatırlayamasam da ricky martin, enrique iglesias gibi isimlerin kaliteli müzikler yaptığını hatırlıyorum. son zamanlarda oluşan patlama ise görece kalitesiz gibi. despacito iyidir hoştur da 3 milyar izlenecek şarkı mı? milyara ulaşan şarkılara bakıyorum da, tamam iyi şarkılar ama kalıcı şeyler değil gibi. bilmiyorum. ama şu bir gerçek ki tekrardan dünyayı latin müziği istila etmeye başladı. (müzik uzmanı değilim, tamamen kendi zevkime göre konuşuyorum)

  günlük youtube izlenme sayıları
  milyar kez tıklanan birkaç örnek;
  chantaje
  vente pa' ca
  shaky shaky
  bailando
  hasta el amenecer
  andas en mi cabeza
  propuesta indecente
 • 2000'lerdeki latin furyasi ingilizceydi. bu seferki ispanyolca.

  latino'lar kimliklerini geri aliyorlar. sayica epey fazlalar, bati amerika'da epey etkililer. muzik ve benzeri sektorlerin gatekeeperlari pozisyonlarinda artik pek cok latino var.

  muzik dogdugu yere gore tinlar. su anda dunya muzigi guney kaliforniya civarinda sekilleniyor haliyle soundu da latino amerikan kirmasi bir sound oluyor.