şükela:  tümü | bugün
 • temeli pisagor tarafından atılan müzik sistemi.

  --- spoiler ---

  müziğin alfabesi notalar ile ilgili 7. yüzyılda seville psikoposu, bir mektubunda şu satırları yazdı: “eğer müzik insan belleğinden çıkıp giderse, tamamen kaybolur. zira, onu yazmak mümkün değil.”

  müzikteki matematiksel gizemi keşfederek yazıya dökmenin ilk temeli pisagor (pythagoras, m.ö. 530-450) tarafından atılmıştır. o kendi devrine kadar gelişmiş bütün çalışmaları bir disiplin altında toplamış, geometri, aritmetik, astronomi, coğrafya, müzik ve tabiat bilgisi olarak ayrı ayrı bilim dalları yaratmıştır.

  pisagor’un müziğin içindeki matematiği bir demirci dükkanının önünden geçerken keşfettiği rivayet edilir. demirci ustasının, demir döverken kullandığı aletlere göre değişik sesler çıkarması pisagor’un ilgisini çekmiş, dükkanı kapattırarak ustaya çeşitli aletler kullandırmış, çıkan sesleri incelemiş ve kayıtlar almış.

  batı müziği 9. yüzyılın başına kadar notalamadan habersizdi. eserler kulak yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılıyor, bu arada değişime uğruyor, zamanla unutulabiliyordu. 9. yüzyılın ikinci yarısında ilk notalama sistemi ortaya çıktı.

  arezzo’lu guido’nun (gui d’arezzo) notalama sisteminin seslerin yüksekliğini kesin olarak belirtmeye başlamasıyla büyük bir ilerleme kaydedildi. 11. yüzyılda notaların üzerine dizildiği beş çizgiden oluşan “porte”nin kullanılmasıyla notaların yüksekliği (do, re, mi,….) ve süresi (birlik, ikilik, dörtlük,….) kesin biçimde belirlenebilir hale geldi.

  nota isimlerinden ‘do’nun önceki ismi ‘ut’ idi. sesli harfle başlayan bu isim, notaları sırayla söylerken tutukluk yaptırdığından 12. yüzyılda ‘do’ olarak değiştirildi. almanya ve bazı ülkelerde ‘ut’ hala kullanılır.

  ‘si’ hariç diğer notaların isim babası gui d’arezzo’dur. arezzo bu adları aziz lohannes battista ilahesindeki mısraların birinci hecelerinden alarak takmıştır. yedinci notanın adı uzun zaman ‘b’ olarak kalmış, sonradan 13. yüzyılda sanete lohannes kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen ’si’ adını almıştır.

  --- spoiler ---

  http://www.ilkkimbuldu.com/nota/