şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilkel toplum müziklerinden başlayıp,barok,rönesans,klasik vs... şeklinde müziğin gelişim sürecini inceler.
  eğer özel ilgi alanınıza girmiyorsa çok sıkıcıdır.hele zorunlu ders olarak alınıyorsa sınav zamanları müziğe de bestecilere de bildiğiniz tüm lanetleri okursunuz.
 • (bkz: #8289585)
 • ilhan mimaroğlu'nun müzik tarihi adlı kitabı konuyla ciddi ciddi ilgilenmeyenler için çok sıkıcı olmakla beraber, ilgilenenlere de ancak yirminci yüzyılın ikinci yarısına kadar bilgi verir. mimaroğlu kitabı 1961 yılında yazmış, daha sonraki iki baskı için bazı düzeltmeler yapsa da müzik tarihinin 1960'larda kalmasına engel olamamıştır. zira kendisi sanat müziğinin sonunun gelip gelmediğini tartıştığı bölümde popüler müziğin sanat müziğini neredeyse ölümün kıyısına getirdiğini öne sürmüş ve örnek olarak the beatles'ı göstererek bu pop grubunun "değersiz sayılması gereken ürünler" verdiğini iddia etmiştir. kitap boyunca rock müzik de pek iyi şekilde anılmamıştır. merak ediyorum, ilhan bey bu kitabı bugün yazsa popüler müzikten bahsederken 50 cent ve türevlerini ne şekilde anardı acaba?
 • ömrüm boyunca 3 farklı dilde***zırt pırt sınavına girmek zorunda kaldığım, aynı soruları bin kere cevaplamama rağmen, ilgimi çekmeyen dönemleri hala oturup eşekler gibi çalışmak zorunda bırakıldığım, alenen ruhuma tecavüz eden ders.

  benim kafam kuru bilgi hafızası değil arkadaş ben bunu anladım. olay sıralarını çatır çatır anlatırım, bana mısın demem. ama o tarihlerin ve kuytudaki ayrıntıların ben ta...

  (bkz: yetti gari)
 • şu oynatmalı görselde- ki evet siz ona video diyorsunuz- çok güzel özetlenmiştir:

  https://www.youtube.com/watch?v=if_t1q9u6fm#!

  edt: link öldü
  yaşasın yeni link: http://www.youtube.com/watch?v=vvuiqqxqufk
 • yunan tarihi ile doğrudan doğruya ilişkisi vardır. ayrıca kafayı yedirtir size, işin içine girdikçe mavi ekran vermeniz kaçınılmazdır..
 • old monk gitaristi joshua carrafa tarafından gif severler için baştan yorumlanmış kavramdır.

  favorim şu: marty mcfly travels back in time to 1955 to write johnny b goode for chuck berry. this was depicted in great detail in the documentary film, back to the future.

  https://line.do/music-history-in-gifs/18f/vertical
 • song is born filmince konu olmuş isim tamlaması.
 • müzik tarihine giriş için şöyle bir film listesi sunabilirim :
  *mitoloji-yunan-roma
  truva
  iskender
  agora
  çile/passion

  *ortaçağ
  gülün adı/the name of the rose
  the reckoning

  *rönesans
  luther
  kraliçe margot/ la reine margot
  elizabeth

  *barok
  le roi danse/ the king is dancing (lully)
  vatel
  farinelli

  *klasik
  amadeus (mozart)
  beethoven'i anlamak/ copying beethoven

  *fransız devrimi- romantik
  marie antoinette
  danton
  impromptu (chopin)
 • kaybolmuş uygarlıklardan kalan anıtlar, yontular, şiirler, efsaneler, destanlar, felsefeler, geçmişin yaşamı hakkında kabaca bir görüş kazanmamızı sağlarken, müzik konusunda belli bir kanıt, somut örnekler pek yoktur.

  eski çağlardan günümüze neler kalmış, hangi kalıntılar ne konuda aydınlanmamıza yardımcı olmuş? tarihte ilk keşfedilen müzik hangisiydi? mini bir araştırma.