• muzonun radyo ddeki programının adı...
  • (bkz: muzo)
  • muzonun kurdugu ve sordugu her cümlenin mutlaka bel altı bir anlamı vardır. "a aaa terbiyesiz hep bel altı konuşuyoo" gibi bir sitemle karşılaştığında ise "sizin içiniz fesat" ya da "nasıl istiyorsanız, nasıl düşünüyorsanız öyle anlarsınız" tarzında bir cevap verir. her gecenin muhabbeti bu sınırlandırılmış küme içerisindedir.

arada bi her kahve kültürünün yogurduğu genç gibi devlet meselelerine çözümler üretir, "şöyle olsun böyle olsun" veyahutta "allao belanızı versin" gibi yorumlar yapar. bazen kendini ve haddini aşar. zaten sevilmesinin ana nedenlerinden büyük çogunlugu da bunlar oluyor. etki tepkiyi doğurur, negatif pozitifi çeker...vice versa.
  • mankenim diye ortalarda gezinen, "aman spiker olayım", "aman dizi de çekiyim", "aman herkes beni tanısın", "yeri geldi herkese vereyim, yeterki ünlü olayım" diye sayıklayan, motor olmaktan başka bir hüneri olmayan`, fakat kendini bi bok sanan kişilerin hakettikleri lafları aldıkları program.
  • eleman muzo sayesinde kız tavladığını anlatmaya çalışmaktadır...

- volla mufazzer ağabey, sayende oldu..."selamin aleykum" diyordum, sen "merhaba de ayı" deyince "merhaba" dedim. kızı tavladım ağabey
    - aman yapmayın...iş sadece merhaba demekte değilmiş bence...kendinize bu kadar haksızlık etmeyin...sizde de biraz albeni varmış yani...değil mi...
    - eee....ooo....ıııı
    [ kurdugu kopleks cümlenin dinleyici tarafından anlaşılmadıgını anlayan muzo]
    - albeni nedir
    [ her gece kesin bi kere bu tür terimler sorar, dinleyicinin bilgisizligini ortaya cıkarmak icin. hiç hoş değil ]
    - albeni...çukulatadır.
  • bundan 7-8 yıl önce sabahları okula uyuyarak gitme pahasına dinlediğim ama zaman içinde popülerliği tatmanın bir götürüsü olarak çirkinleşen, bir zamanların efsane programı.
  • muzo'nun yanlis hatirlamiyosam 3 saat süren programinin 1 saatlik müzik yayinindan sonraki geri kalan 2 saatine yayilirdi yastik sohbetleri. gece 1-2 gibi bittigi ve genelde liseli ve üniversiteli genclik tarafindan yatakta dinlendigi icin böyle bi ismi münasip görmüsler muhtemelen. yalniz programin adi muzoyla yastik sohbetidir aslen.
    bu sohbetlerden birinde söyle ilginc bi muhabbet olmustu onu naklediyim:

gencin biri aramisti. böyle melankolik, siradisi bi tip. ne kadar yalniz oldugundan, tek bir arkadasi bile olmadigindan dem vuruyor. hayatim anlamsiz diyor, ölmekten zerre kadar korkmuyorum. garip garip seyler, cilginliklar yapiyorum diyor. muzo da soruyor:

- ne gibi cilginliklar yapiyosun?
    -mesela arabaya biniyorum hava soguk. camlar bugulanmis, buzlanmis. hic silmeden cikiyorum park yerinden. arkami önümü görmeden cart diye ana yola cikiyorum. o sirada bi araba gelse kaza garanti

diyor. muzo pek sasirmiyor ve

- sen niye böyle yapiyosun peki? cikip tanissana, arkadas bulsana kendine. bi sevgili bul en azindan

diye salik veriyor. genc "olmuyor, bulunmuyor, anlasamiyorum" gibilerinden dert yaniyor. "beni arayan,soran bi insan bile yok" diyor. bunun üzerine muzo telefon numarasini vermesini teklif ediyor canli yayinda. o anda dinleyen herkes ögrenicek numarayi. eleman da hic tereddüt etmeden veriyor numarasini ve daha son rakami söylemesiyle telefon caliyor:

- biri ariyo muzo
    - ac bakalim kimmis
    - radyodan duymus numarami, senin dinleyicinmis
    - kiz mi erkek mi?
    - bilmem soriyim ...*... erkekmis

seklinde bi diyalog yasaniyor ve muzo "buldun iste birini" diyerek kesiyor muhabbeti. iste böyle tuhaf adamlarin aradigi, kendisi de tuhaf muzo'yla garip muhabbetlerin döndügü bi programdi bu. duydum ki yakin zamanda bitmis. yazik.
    bu arada muzo "kiz mi erkek mi" diye sordugunda "bilmiyorum soriyim" diyen genc de hakkaten insan sesine hasret kalmis. sesinden anlamiyo musun olm kiz mi erkek mi oldugunu?

*
    -kiz misin?
    -erkek
    -peki
  • -merhaba muzo naber (bir genç kız arar)
    -iyilik senden naber
    -falan filan erkek arkadaşım var falan filan
    -güzel evet....vs
    -(birden araya baba giriyor) gaapat orrospu çocuğu gapat.
    -tak !

canlı yayın kesilir zira muzo gülmekten iptal olmuştur.
  • hala devam ediyor mu, devam ediyorsa da aynı tadı verebiliyor mu bilemem ama 90'lı yılların sonlarında müthiş bir gece yarısı eğlencesiydi öğrenciler için. özellikle gece 12 ile 2 arasındaki saat diliminde canlı telefon bağlantıları adamı kahkalara boğardı. sanırım muzo da radyo d'den sonra aynı tadı yakalayamamıştır.
  • uzun yıllar boyunca radyo d de yayınlanan simdi ise radyo tatlises te devam etmekte olan radyo programı. yıllardır bıkmadan aynı keyifle dinlenen, cogunlukla gulduren, bazen dusunduren, bazen de ders veren gece sohbetleri dizisi, uyku oncesi terapisi.
hesabın var mı? giriş yap