şükela:  tümü | bugün
  • birçok yurdum gencinin pipisinin düşmesine neden olan acı yıllar...

şimdikiler bilmez o zamanlar çikita* dedin mi akan sular dururdu...
  • yerini bütün meyvelerin pahalı olduğu yıllaraa bırakmıştır. bu ne a.q. elma bile 4 lira olmuş
  • (bkz: gıda fiyatları/@ben smyrna)

2010-2012 yıllarıdır. muz yıllarca 2 tl'den satılırken son 3 yılda bugünkü fiyatı olan 5 tl'ye kadar çıkmıştır.
  • kararmışlarının, çikolatalı diye çocuklara telkin edildiği yıllara tekabül eder.
  • kirada oturup da evine, çocuklarına muz getiren babanın, ev sahibi tarafından "kötü örnek oluyorsun!!?" diye azarlanmaya çalışıldığı yıllardır...
  • buhran yillaridir. gariban memur cocuguyum. yerli mali haftasinda köyümüzden gelen cevizlerden koymus annem cantama cokca, tembihledi kapidan cikarken, bütün arkadaslarina da ver diye. köyden geliyor ya ceviz ucuz diye düsünülüyor. 3. derste ögretmen kaldirin kitaplari, defterleri, ünite dergilerini diyor, herkes evden getirdiklerini cikartsin siranin üstüne. sinifimizin zengin veletlerinden ikisi muz getirmis. en güzel günlerimden birini yasiyorum okulda. ögretmen muz getiren ögrencileri haslayip, evlerine gönderiyor, yarin velilerinizle gelin diye de uyariyor. herkese ceviz getirdigim icin aferin aliyorum ögretmenimden.

not: ceviz icinin su dönemde 20 liradan basladigini düsünürsek, yerli mali haftasi kutlamak ne güzelmis yahu.
  • muzun yılbaşı sofrasında meyvelerin assolisti olduğu yıllara tekabül eden zamanlardır... hatta cocuk imgelemimde yılbaşı deyince akla gelenlerdendir...
  • 90lı yılların sonlarıdır.. ya muz pahalıdır ya da biz fakir..
  • çikita muzun öncesidir. arz eksikliğinden dolayı yalnızca zenginlerin yiyebidiği bir meyvaydı muz. viskinin yanında ballı muz yemek o günlerden gelen bir alışkanlık olsa gerek; adam hem viski içiyor hem de yanında muz yiyor, oha! sonra diğer şeylerle birlikte muz ithalatı da serbest bırakıldı. muz dediğin sıcak memleketlerde bedavaya yetiştiği için ucuz muz yemeye başladık. anamur'lu muz yetiştiricileri muz ithalatınını eleştirdiler; "bize önce ucuz muz yediriyorlar, bağımlısı olunca fiyatını artıracaklar" tarzında eleştirileri oldu. eroin gibi bir şey ya bu muz meyvası... her konuda fikri olan hıncal uluç yerli muzu çok sevdiğini ama yerli üreticilerin bu muzu pazarlamayı bilmediklerini falan yazmıştı. işte bir tutam gereksiz bilgi. oysa muz yemeyeli hıncal okumayalı ne kadar oldu. ne güzel.