şükela:  tümü | bugün
 • münihin ulaşımdan sorumlu kuruluşu.
  tüm u bahn s bahn tram ve buslar bu adamlara bağlı.
  schwarzfahrer olarak gezmenin cezası 30 euro. ama kontrol 40 yılda bir oluyo.
 • maastrichtse voetbal vereniging. http://www.mvv.nl/
 • uyuklayan kedi efekti
 • hollanda'nın, hollanda'da 90 günden fazla kalacaklara verdiği (ya da vermediği) geçici oturma iznidir. felemenkçe açılımı "machtiging voorlopig verblijf"dir.
 • tam ismi machtiging tot voorlopig verblijf olan ve eğer 3 aydan fazla bir süre için hollanda’da göçmen veya expat olarak veya başka bir sebeple çalışmak veya okumak istiyorsanız, ihtiyacınız olan oturma iznidir.
 • schwarzfahrer cezasini 60 euro ve gerekli gordugu takdirde mahkemeye kadar goturecegini iddia eden kurum. bilet almak yetmiyor eger o bilet makinelerde okutulmazsa giris ve cikislarda ayni muameleye maruz birakilacaginizi da soyluyor bu kurulus.

  bu kadar tehditten sonra tek gunluk bilet aldim, dedim ki okutayim makinaya, biletin boyutu makinenin okuyabileceginden buyuk, icine girmiyor aletin, normal bilet giriyor bu girmiyor, kenarindaki rakam kismindan kopunca daha beter kare oluyor alet hic girmiyor.. ne oldu simdi senin alman disiplinin ?
 • tüm işlemleriniz bittikten ve dokümanlar hazır hale geldikten sonra, pasaporta basılıp size geri verilmesi ortalama 1 hafta süren, hollanda'nın geçici oturma izni.
 • ind'den mvv'niz onaylandıktan sonra hollanda konsolosluğu'ndan randevu alıp belgelerinizi götürüp pasaportunuzu veriyorsunuz. randevuyu vfsglobal'e ait bir siteden alıyorsunuz, kafanız karışmasın. vfs ile işiniz yok, direk konsolosluğa gideceksiniz. biometrik konusunda hassaslar. kesinlikle hollanda çalışma vizesinin ölçülerini bilen bir yerden çektirin. ben çektirdim, yanlış yapmışlar. konsolosluğun yanındaki yerden tekrar çektirmek zorunda kaldık. yalnız fiyatı çok yüksek, 6 tanesi 30 lira. fakat bu fotoğrafı hollanda'da ehliyet vs gibi şeylerde de kullanabiliyorsunuz. parmak izinizi, belgelerinizi, pasaportunuzu ve imzanızı alan yetkili 7-10 gün arası bir süre sonra pasaportunuzu alabileceğinizi söylüyor. normalde ups ile gönderim opsiyonu da var, ama bize sormadılar bile. şu gün şu saatlerde alabilirsiniz dediler. ayrıca size gelen onay mail'inde (dutch olacaktır) gerekli belgeler arasında pasaportun fotokopisi yazmıyor, fakat kapıdaki görevli randevu saatinde bunun duyurusunu yapıyor. yine az ilerideki fotoğrafçıda çektirebilirsiniz. eğer eşiniz ya da çocuğunuz da sizin çalışma vizeniz üzerinden başvuracaksa, onların fotokopileriyle birlikte her bir kişi için sizin (asıl çalışacak kişinin) birer fotokopilerinin daha olması gerekiyor, çünkü her kişinin dosyası ayrı oluyor. mvv genelde 3 aylık oluyor, hollanda'ya gittiğinizde ise oturum kartınız basılmış oluyor. gidip aldığınızda artık o kart sizin bir nevi uzun süreli çalışma ve oturum vizeniz oluyor. mvv ile ilk başta eşlere çalışma izni verilmiyor, fakat hollanda'dan bu kartı alınca ona da çalışma izni verilmiş oluyor.
 • ekim sonunda hollanda'da çalışmaya başlayacağım için beklediğim vize.

  çalışacağım üniversite benim adıma başvuruyu yaptı, göçmen bürosu* başvurumu onayladı. dün sabah dokuzda londra'daki hollanda büyükelçiliğine belgelerimi götürdüm. belgelerimi alan arkadaş öğleden sonra üçte vizemle beraber pasaportumu alabileceğimi söyledi.

  öğleden sonra gittim ama vize hazır değildi. göçmen bürosu benim hala geçerliliği olan schengen vizemin numarasını mvv numarası diye vermiş bunlara meğer. konuştuğum kadın ''biz onlara email atıp durumu düzeltip, vizeni postayla evine göndereceğiz'' dedi, ama benim 17 ekim'de türkiye'ye biletim var. şu anki işimle hollanda'daki işim arasında iki hafta boşluğum var, o sürede ailemi görmek istedim. kadına bunu söyleyince pasaportumu o zamana kadar elime ulaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. normalde onlar yeni numarayı aldıktan sonra tekrar gidip yeni bir başvuru yapmam gerekirdi, o başvuruyu da dün aldılar, bunu numara gelince dosyaya ekleriz dediler. sırf glasgow'dan tekrar londra'ya gitmek zorunda kalmayayım diye...

  halbuki vize sürecinde aldığım her mailde, her mektupta hep ''vize elinize geçmeden seyahat planı yapmayın'' uyarısı vardı. kadın bana bunu bir kere bile hatırlatmadı, bana ne arkadaş almasaydın bilet diyebilirdi, demedi.

  edit: bu anlatilanlar bir pazartesi gunu oldu. iki gun sonra, carsamba gunu vize elime gecti.