şükela:  tümü | bugün
  • tlc'de yayınlanan yüksek kilolu insanların zayıflama sürecini anlatan oldukça çarpıcı bir reality dizi.
  • çok çok güzel bir program, sadece obezleri zayıflatmakla alakalı değil aslında insan ilişkilerine de çok güzel bir şekilde şekilde şahitlik ettiğiniz için izlerken hayret ediyorsunuz:

-------spoiler--------
    mesela dün akşam 24 yaşında 1.57 m boyunda 270 kilolalarda olan bir kadın ve oldukça zayıf olan kocasına dair bir bölüm vardı. kocası eşinin deri katlantılarına her gün pudra döküyor, karısına fast food hazırlıyor, yıkıyor filan. ilk etapta dışardan bakılsa "çocuğun eli yüzü düzgün bu kadına bu genç yaşta niye katlanıyor" diye düşünülebilir ancak kadın zayıflamak istediğinde ameliyat gecesi karısını yalnız bırakıyor! meğersem adamın ihtiyaç duyulma ile ilgili sorunları varmış, karısının obez kalmasını ve kendisine muhtaç olmasına devam etmesini istiyor aksi takdirde onu terk etmesinden korkuyor. kadın ise zayıflama döneminde ona her şeyden daha çok ihtiyaç duyuyor. adam ona yardımcı olmadığı için kilo vermesi duruyor. bir gün kadın obeziteden dolayı ölüm noktasına geliyor, ciğerleri iflas etti edecek. adam o an çok korkuyor ve karısını kaybetmek istemediğinden emin oluyor. birlikte psikoloğa gidiyorlar. bu arada cinsel hayatları sıfır, birliktelikleri sadece ihtiyaçları üzerine kurulu. ancak psikologa gittikçe aslında birbirlerine hala ihtiyaçları olduğunu tekrar kavrayıp ilişkilerini geliştiriyorlar ve adam kadının zayıflamasına yardımcı oluyor. onu spor salonuna götürüyor, sağlıklı yemekler hazırlıyor. bu şekilde ilişkileri daha da güçleniyor ve kadın 55-60 kilo veriyor ve vermeye devam ediyor. ha bir de başta söylemeyi unuttum bu kadın 13 yaşında tecavüze uğramış ve bir daha erkeklerin kendisine dokunmaması için obez olma yoluna girmiş, kilolu oldukça kendisini güvende hissetmiş. bu sorunları da psikolog ile aşmaya başlamıştı.

yine bir bölümde kızının her istediğini yapmış olan bir anne; kızının obez olmasına zemin hazırlıyor. kızı 35 yaşlarına gelmesine rağmen her işini annesi yapıyor ve fast food vs ne isterse annesi alıp getiriyor. burada da anne- kız ilişkisinin patolojik bir hal aldığını doktor fark ediyor ve kızın tedavi süreci başladığında biraz daha bağımsız hale gelmesini söylüyor. çamaşırını, bulaşığını kendisi yıkıyor en basit örnek olarak. kız hayatında ilk defa kuaföre yalnız gidiyor filan.

obez kişilerin hayatlarına baktığımızda sadece yemek sorunu olmadığını fark etmemizi sağlıyor program.

-------spoiler--------

her seferinde heyecanla izliyorum. o değil de bunların hepsi zayıflamaya başlamadan önce tüm gün yiyip içip yatabilecek parayı nasıl buluyor, hepsi mi zengin bir tek onu merak ediyorum. çünkü yakınları da tüm gün evde obezite hastası olan kişiye bakıyor, para nerden geliyor çıldıracağım asfafsgssf *
  • beni hayretlere sürükleyen gerekli tlc programı. insanları yargılamamayı böyle böyle öğreneceğiz, bu programı izlemeye başladıktan sonra kimsenin hayatının göründüğü gibi olmayabileceğini, insanları oldukları gibi kabul etmenin elbet güzel bir haslet olduğunu ancak bazen hep kabul ede ede sevdiklerimizi hayati tehlikeyle dahi karşı karşıya bırakabileceğimizi dolayısıyla gerektiğinde, dur, yapma, yeme demeyi bilmek gerektiğini özellikle çocuklara karşı ve bu laflarla karşılaştığımızda alınmadan,gücenmeden en azından bir acaba mı, dememiz gerektiğini daha net gördüm daha iyi idrak ettim. özellikle etkilendiğim ise yanlış hatırlamıyorsam başarı oranının yüzde beş olduğunu bile bile insanların bu riski,cerrahi operasyon, göze alabilecek denli çaresiz olmaları iken dikkatimi çeken bir başka şey de, programda yer verilen obez kimselerin genelde sorunlu bir çocukluk geçirmiş olduklarıydı, boşanmış ya da madde bağımlısı anne- baba yahut sanırım daha fenası yakın çevreden birinin tacizi neticesinde avuntuyu yeme-içmede bulma çok sık başvurulan çok büyük bir yanlışmış/hataymış bu program sayesinde öğretildim. özetle izleyin efendim!
  • tlc'nin muhteşem programı. konu aşırı kilolu insanların zayıflama hikayeleri olsa bile en çarpıcı tarafı insanların hayat hikayeleri. bu programda en çok dikkat çeken şey ise programa konu olan obezlerin istisnasız hepsinin sorunlu bir çocukluk geçirmeleri ve geçmişlerinde ya bir travma ya da istismar bulunması oldu. ameliyat olanların bir kısmı azimle zayıflarken, bir kısmı da tamamen iradesiz davranarak kendilerini bile bile ölüme sürüklüyorlar.

gerçekten enterasan hikayeler var bu programda.