şükela:  tümü | bugün
  • daphne du maurier'in en guzel kitaplarindan biri. iki kere de filme alınmıştır, tam hitchcock'luk bir hikaye.

philip, çok küçük yaşta anne ve babasını kaybedince, ailesinden geriye kalan tek yakın akraba olan amca oğlu ambrosse tarafından büyütülür.

ambrosse, bütün hayatı boyunca kadınlardan uzak durmayı tercih etmiş, hele evlenmeyi asla düşünmemiş bir insandır. philip ile beraber yaşadıkları çiftlik evinde, iki kardeş, iki arkadaş, baba oğul gibi, hiçbir şeyin eksikliğini duymadan, mutluluk içinde yaşamaktadırlar...

ambrosse, sağlığı için gittiği italya gezisinde, kuzen rachel ile tanışır. bir kaç ay sonra evlilik haberi gelir. sonra mektupların arkası kesilir... son gelen not, bir imdat çığlığıdır, philip hemen italya'ya gider, ancak ambrosse ölmüştür.

kuzen rachel kimdir? nasıl bir kadındır? ambrosse nasıl ölmüştür? iddia edildiği gibi beyninde tümör mü vardır, yoksa cinayete mi kurban gitmiştir? hem hayatında bir kadına asla tahamül edememiş olan ambrosse, bu evlilik tuzağına nasıl düşmüştür?

olaylar, kuzen rachel'in çiftliğe gelmesiyle tamamen içinden çıkılması, çözülmesi güç bir hal alır...
  • 1952 yapimi, olivia de havilland'in oynadigi bir film..
    ayrica (bkz: my cousin vinny)
  • kuzenim rachel adı ile türkçeye çevrilmiş daphne du maurier in bir romanı ve bu romandan yapılan film.
  • -eskiden adamları dörtyolağzında asarlardı. şimdi öyle yapmıyorlar-

diye başlayıp öyle biten roman.
  • 5 mayıs 2017'de vizyona girecek olan uyarlama film. rachel weisz ve sam claflin, başrolde. yönetmenliğini roger michell yapacak.

https://twitter.com/…iniz/status/786983703192952832
  • ilk fragmanı düşen film.

https://www.youtube.com/watch?v=gp_8oykgds0
  • 1972 yılında güven yayınevi tarafından 'kader yolcuları' adıyla basılmış kitap.
  • daphne du maurierin meşhur romanından, filmin aynı zamanda yönetmeni olan roger michell tarafından adaptasyonu yapılarak sinemaya uyarlanmış, başrollerini love, rosie filminden tanıdığımız sam claflin ve oscar'lı oyuncu 'muhteşem' rachel weisz 'in paylaştığı 2017 yapımı film.

yazının bundan sonrası spoiler içerir, demedi demeyin!!

merakla beklediğim filmi malum ortamlara düşmesiyle izledim. sonuç kocaman bir hayal kırıklığı oldu maalesef. romanı okumadığım için adaptasyonun nasıl yapıldığını bilmemekle birlikte, girişte ilk 15-20 dakika içerisinde veril(e)meyen kuzenler arasındaki bağ, mektuplarla anlatılmaya çalışılan hastalık, iyileşme amacıyla italya'ya giden kuzenin şak diye evlenmesi ve arkasından ölmesi, rachel karakterinin üzerindeki gizem ve buna benzer filmin can damarını, oluşturulmak istenen esrarengiz havayı artıracak soru işaretlerini destekleyecek her bir detay çok aceleye getirilmiş izlenimi uyandı bende.

sam claflin için bunu yazacağım aklıma gelmezdi ama, olur olmaz kullandığı, sahneye faydası olmayan yüz mimiklerine bir son vermesi gerekiyor acilen. rachel weisz olması gereken herşeyi yapmış ama takla atsa bile bu filmi kurtaramazdı.

filmde philip'in dediği gibi 'did she? didn't she? who was to blame?' soruları film boyunca ince ince sordurtulmalıydı seyirciye. ben sormadım hatta sıkıntıdan bitse de yatsam moduna girdim. ımdb puanı 6.1/10 olan filme puanım 5/10. onu da ince işçilik çıkartılmış enfes ingiltere görüntülerine verdim diyebilirim. izleyip izlememek size kalmış, ingiliz edebiyatından uyarlanmış aksanlı film istiyorum diyorsanız gidin aşk ve gurur izleyin, adaptasyonun kralı nasıl olur görün derim ben.
  • kitabının çok sürükleyici olmasına rağmen, filminin yavan olduğu uyarlama.

--- spoiler ---

rachel'in bitki ve bahçe sevgisine filmde hiç yer verilmemiş; oysa ki ölümünü hazırlayan neden, yeni yaptırılan bahçeye giderken sağlam görünen ama aslında sağlam olmayan köprüde yürümesi üzerine düşmesiydi. philip'in ne ambrose sevgisi ne de rachel'a aşkını filmde hissedemedim. ambrose ve philip'in rainaldi'yi kıskanması, philip'e gelen mektuplar... ayrıca tasvir edilen rachel'ın büyük gözleri, küçük beyaz elleri vardı; rainaldi ile philip arasında boy ve yaş farkından dolayı çekişme geçiyordu, filmde rainaldi daha uzun boylu. filmde, kitaptaki çoğu şeyi çok yüzeysel geçmişler;kitabı çok güzel olmasına karşın filmi atlaya atlaya seyrettim.

kitabın sonuna kadar rachel'in iyi mi kötü mü olduğuna tam karar veremedim. philip'i zehirlemesi, tüm servetin kendine geçmesi içindi belki de bu gençliğinde yaşadığı fakirliğin ve rainaldi'nin etkisinden. son anında ambrose'un adını söylemesi, rachel'in kalbinin sanıldığı gibi parayla kazanılmadığını ve iyi biri olduğunu gösterdi. tıpkı scapegoat gibi olay belli bir çözüme ulaştırıldı gerisi okuyucuya bıraılmış. philip uzun bir süre bekar kalıp, phoebe halası veya ambrose gibi 20-25 yıl sonra evlenmiştir belki.

--- spoiler ---
  • inanılmaz bir hayalkırıklığına uğradım, rachel weisz için izledim lakin bu film künyesine gitmemiş. zaten pek bi dişe dokunur bir rol de değildi açıkcası.

filmin kurgusu kötü, baştan sona bişeyleri anlamak için didinip durdum, anlamadan film bitti.
    güya gerilim filmiymiş, gerilmenin g'sini bile yaşamadım. bütün soru işartlerini adamakıllı cevaplamadan film bitti. hepsi askıda kaldı. ölenlerin niye, nasıl öldüğünü bilen yok. iyi-kötü belli değil, aşk çok silik hatta yok. gerilimden kasıt bunlarsa, bunlar gerilim değil, senaryo eksikliği, kurgu zayıflığıdır.
    kitabı varmış, belki orda biraz daha belirgin ve biraz daha anlaşılır bir anlatımdadır, bilemem. okumadım.