• ayarlarını ve her tür ıvır zıvırını burada tutan programın bakış açısına hastayım: "burası benimmiş meğersem". sonra bi bakıyorum neverwinter nights 2 burayı 11gb dosyayla doldurmuş. bunu yapan programcıları darb ediniz ("sefere çıkmak" anlamında, yoksa haşa dövmek falan, yani "bunu yapan programcıya sefere çıkınız" demeye çalışıyorum. yani programcınıza sefere çıkar gibi hızla koşunuz, onun yanına çabuk gidiniz ve ona şefkat gösteriniz şeklinde de yorumlanabilir. bana kalsa her şeye yorumlarım rahat. siz de kafanıza göre yorumlayın diye ben bunları apaçık bir türkçeyle yazdım).

(bkz: appdata)
  • microsoftun egosantrik kullanıcı yaratma politikasının ilk ayağıydı my documents folderı. nitekim win 98den sonra tam de beklediğim gibi, 2000 ve xp ile beraber bu politikanın diğer ayakları da gün yüzüne çıkmış, bilgisayarımızın öte berisinde my music, my pictures, my videos, my network places vb folderlar belirmiştir.

microsoft bu politikası ile kullanıcıya bir de gizli mesaj vermektedir : "bilgisayarınız üzerinizdeki tasarruf hakkınız my ile başlayan folderlar kadardır. onun dışındaki herşey benim. ne kaynak kodunu gösteririm, ne de sistem parametlerini değiştirmenize izin veririm."
  • her programin icine dizin acmasiyla follo$ olmu$ yerdir.

skype bile avatarlarini koymak icin my skype pictures aciyor, yok bilmem nero'nun exported video dizini, msn'in alinan dosyalar dizini, hepsinin ba$inda da o itici "my" $eysi.

ufak cocuklarin "hepisi de benim hepisi de benim vermem" demesini andiriyor. adi "documents" olsa gominist olacak sanki.
  • turkcesi olan belgelerim yeterli kapitalist etkiyi vermeyen windows icadi. "benim belgelerim" "sadece benim" "hepsi benim" filan yapsalarmi$. fincesi "omat tiedostot" ingilizce "my own files" gibi super "benim vermem vermem"ci bir etki yaratiyor.
  • icinde cok gizli belgelerle birlikte rocco siffredi nin uzun metraj cumshot larina dahi rastlanabilen klasor / folder ....
    donanmada carkci basi albayin bilgisayarinda gormustum...helal olsun
  • içine asla adam gibi dosya koymadığım klasör. (bkz: gereksiz ms işleri)
  • 2007 yılında yeni bilgisayar aldığımdan beri aynı belglerim klasörünü taşır dururum

öncelikle bilgisayara formattan sonra documents and settings içerisinde yer alan desktop klasörünü direkt olarak d sürücüsüne taşırdım, içindeki belgelerim ve belgelerim içerisinde gelen müzik video resim ve indirilenlerin de sistem yolları buna göre yapılanırdı

sonra vista'da user klasörü altında yer almaya başladı bu belgelerim klasörü, müzik resim video, tv kayıtları, kayıtlı aramalar gibi bir sürü klasör geldi, xp'de beleglerim altında olan klasörler, belgeler klasörü ile aynı seviyeye geldi

belgelerim klasörünü yedeklemek benim için en önemli yedeklemeydi, resimler müzikler filan hepsi orada, bir ara videolarım klasörüne de bütün film ve dizileri atmaya çalıştım ama ikinci hdd içinde olmadı

2007 yılından beri users klasörünü windows, ayrımaya çalışıyor, kütüphaneler geldi vista ile

ama yarrak kafalı yazılımcılar, sanki windowsun tek kişiselleşmiş, kullanıcıya özgü klasörü win98 zamanındaymışız gibi bu klsöre atıyorlar

ben bu klasörü onedrive ile google drive ile eşitliyorum, word'den ya da başka bir programdan ctrl+oya basınca bu klasörün açılması benim kolayıma geliyor

ama bu klsörü bilgisayara inen her program ayyrı ayrı becerir, programın nereye kurulacağını baştan sorar, hangi dosyaları açacağını sorar, türlü türlü parametreler ayarlatır, ama belgelerim klasörüne dokunabilir miyim diye sormaz

orada benim 1000'lerce işim var, örnek dosyalarım var, şahsi evraklarım var ve ben o klasörü onedrive vve google drive ile yedekliyorum. benim yedeğimi şişirmeye ne hakkınız var?

aptal herifler
  • bu dosyayı mouseumuzun sol tuşu ile tuttuğumuz gibi başlat çubuğuna sürüklememiz durumunda gayet pratik bir kısayol oluşur. hem istenen herşeye çok daha kısa sürede ulaşılır, hem de klasör masaüstünden silinerek düzen, nizam sağlanır, yer açılır, mekan ferahlatılır.
  • biris "belgelere dayanarak konu$ arkada$im ne bu boyle" dedigi zaman suratina vuracaginiz $eyler bu klasorun altindadir.

(bkz: my documents)
    (bkz: belgelerim)
hesabın var mı? giriş yap