şükela:  tümü | bugün
 • bir gerald durrell kitabı. kitap, korfu ya yerleşen bir ingiliz ailenin (ara: durrell) adadaki hayatını, yerliler ve hayvanlarla ilgili maceralarını, ailenin en küçük ferdi gerald ın gözünden büyük bir coşku ve neşe ile anlatmakta.
  ingilizce kursumuz tarafından bize okuma kitabı olarak tavsiye edilmiş, üşengeçliğimden okumamıştım. o yılın sonunda selanikte girdiğim cambridge proficiency sınavında kitap hakkında bir essayle karşılaşınca, selanik dönüşü ilk işim kitabı okumak olmuştu, hem de bir solukta (bkz: bir musibet bin nasihatten iyidir)
  daha sonra yunan televizyonu (bkz: ert) kitabın ingiliz avustralya ortak yapımı 10 bölümlük dizisini yayınladı, çok başarılı ve güzeldi, büyük ilgiyle izlemiştim. özellikle durrellların değiştirdiği rengarek villalar, adanın büyüleyici denizi ve sahilleri, kitabı kadar zevk vermişti.
  bildiğim kadarıyla 2005 yılında bir filmi de çekildi ama sinemalarımıza gelmedi (tv filmi olabilir)
 • 2005 yapımı tv filmi uyarlaması geçen gece trt'de "adanın konukları" adıyla yayınlanan eser. o kadar yorgun olmama rağmen her biri ayrı telden çalan durrell kardeşlerin ve annelerinin korfu günlerini anlatan hikayesi çok hoşuma gittiği için zevkle izledim. müthiş derecede hayvanlara düşkün gerald durrell'i izledikçe çocukluğumu hatırladım. lawrence durrell'in snob tavırlarına çok güldüm. bu arada evin tek kızı margot'nun romantik maceralarından ilkini yaşadığı türk erkek arkadaşı da (george couyas diye bir oyuncu canlandırıyordu) ayrı alemdi, keşke trt veya başka bir kanal dizi uyarlamasını da yayınlasa.
 • --- spoiler ---

  evin küçük veledine özel öğretmen gelir. sonra çapkın margot bir bahaneyle odaya girip kendini gösterir. adam büyülenmiştir.
  -merhaba
  -merhaba. size de bir şeyler öğretmek isterdim ama herşeyi biliyor gibisiniz...

  --- spoiler ---

  pazar öğleden sonra izlemek lazım bu filmi. sıcak çikolata eşliğinde, banyodan yeni çıkmış bir halde, gülümseyerek.
 • 2005 tarihli filmin yanında bir de 1987 yapımı mini dizi olarak izlenebilen yapım. kitabı kadar muhteşem mi, tartışılır ama kaç tane beyaz perde uyarlaması kelimelerin sıcaklığını ve büyüsünü ve görkemini ve tadını verebiliyor ki?

  kitabına gelince, kitap yayınevi'ni tebrik etmek gerek, bu harika kitabı ailem ve öteki hayvanlar başlığı ile türkçe'ye kazandırdığı için. ama çevirmeni ayşen anadol'u işini hakkıyla yaptığı, temiz dili, net anlatımı için tekrar tekrar tebrik etmek gerek, eline sağlık.
 • helikopter yayınları'nın şu sıralar ayşen anadol çevirisiyle tekrar yayımladığı kitap.
 • bir uyarlaması da netflix'te the durrels ismiyle yayımlanan eser. ben de küçükken, ingilizce öğrenirken okuyanlardanım. lezzetli bir hikaye.