şükela:  tümü | bugün
  • çekimlerine 2015'te başlanan başrollerinde leone frisa, francesco migliore, paolo vaccarino'nın yer aldığı italyan yapımı film.

    filmde (bkz: waffen ss) e bağlı 38 tümenden (bkz: leibstandarte adolf hitler) 1. ss panzer tümeninde görev alan ludwig herckel'in hikayesi anlatılmakta. tabi şu an film henüz yayınlanmadığı için(youtube'da var gerçi) internette yer alan storyline'lardan görebildiğimiz kadarıyla herckel'in savaşın başındaki inançlı ve idealist nazi subayından savaşın gidişatı boyunca gördükleri çevresinde değişimine ve görevini sorgulayışına tanıklık edeceğimiz anlatılmakta. zaten imdb'ki plot summary'de de (bkz: untersharführer) rütbesindeki ludwig herckel'in pek çok cephede savaştıktan sonra en büyük savaşı, kendi düşünceleriyle olan savaşı başlayacaktı diye geçiyor.

    almanya gibi nazi dönemini lanetleyen ve bu konunun bahsinin açılmasının dahi tabu olduğu bir ülkede trailerda geçen tarihi kazananlar yazar, bize onların hep kötü ve aynı oldukları öğretildi gibi iddialı sözler olması filme olan merakımı ciddi anlamda arttırdı. zira almanların gözünden 2. dünya savaşına dair yapılan filmlerde hep bütün yük ss lere ve nazilere yıkılıp, sıradan almanların hiç bir şeyden haberi yoktu kötü olan onlardı gibi bi' alt mesaj verilir. bu bağlamda ss lerde o kadar kötü değildi müttefik propagandasına o kadar inanmayın diyen bir filmin almanyada ciddi tartışmalara sebep olacağı aşikar. ki yönetmen trailerlar da dahi bu bir propaganda filmi değildir gibi bi' ibare koymak zorunda kalmış bu sebeple.

    trailer'ını da şöyle bırakıyim: https://www.youtube.com/watch?v=kgfjyjhxyxc
    official facebook sayfası: https://www.facebook.com/…yhonorwasloyalty/?fref=ts