şükela:  tümü | bugün
  • 76 yıllık evli çift jo byong-man ve kang gye-yeul'un 15 ayını konu alan belgesel. 89 yaşındaki hanımefendi ile 98 yaşında beyefendinin belgesel boyunca takım giyinip her yere el ele gidişleri insanın içini ısıtır.
    imdb için
    sevgi nediri anlatan çift birbirlerini severek evlenmiş, ilk hamleyi ben yaptım diye anlatmaya başlıyor kadın. olayların sırasından emin değilim, denk gelip mıhlandım karşısında, zaten sulugöz olan bünye an be an şişmeye başlayan gözlerle bunları yakalayabildi:

--- spoiler ---

çiftin beraber çiçek toplayışı, ölen köpeklerini gömmeleri, doğum günü kutlaması sırasında çocuklarının kavgalarını yaşlı gözlerle izlemeleri var sarılası geliyor insanın. hanımefendimizin dizinde bir rahatsızlık var eşi biraz masaj yapıp öpüyor, kadın geçti bütün ağrı diye cevap veriyor. doktora gidildiğinde ve iğne yapıldığında adam ses etmeden beklediği için ise eşi kızgın, canım ne çok yandı sen hiç bir şey yapmadın oysa ki doktora canımı yakmamasını söylemeliydin modunda nazlanıyor. bir ihtimal dönüş yolunda bir ihtimal başka bir gün altı tane çocuk pijaması almaya gidiyorlar, hepsinin yaşları belli, biri erkek sadece, çocuklarım için diyor kadın. önce torunları kastediyor diye düşünüyor insan sonra anlatıyor kadın bunları ölen altı çocuğumuza aldık, yaşarlarken hiç pijama alamamıştım onlara. ancak asıl sorun adamda, yaş 100'e yaklaşmış, geceleri nefes darlığı çektiği için uyuyamıyor, doktorlar ise ilaç vermenin onu yormaktan öteye gitmeyeceğini söylüyorlar. eşi bir yandan gözü üstünde adamın kıyafetlerini yakıyor parti parti, ömür tarafta giysilerini giyebilmesi için. hastaneye kaldırılınca adam, eşi eve dönüyor törende giydirilecek kıyafetlerini yıkıyor eşinin, kendi elleri ile asıyor. son sahne çok can yakıyor ama hanımefendi eşine hastane yatağında önce üç ay daha benimle kal, benimle kalırsan çok mutlu olurum diyor. sonraysa giderken beni de al diyor, el ele gidelim. eşi tamam diyor, hastanede yan yana uyuyorlar el ele. ne yazık ki tekrar el ele tutuşmak için beklemeleri gerekiyor.

--- spoiler ---
  • 13 yaşında evlenen bir hanimefendiyi barındırır.
  • trt belgesel kanalında izlediğim belgesel. başlığı açan yazar gibi biz de denk gelip mıhlandık televizyon karşısında. gözler dolu dolu izledik. iki gündür resmen sanki onları tanıyormuşum gibi parçam oldular. sanki kendi ailemden birini kaybetmişim gibi.
    etkileyici bir yapım. çok sade. çok gerçek.
    biz yumuşak yataklarda yatarken, yerde yatmaları içimizi parçaladı. onların kültürü bu biliyorum ama üzüldük işte.
    kimseye zarar vermeden, yük olmadan yaşanmış bir hayat var burada. melek gibiler.
  • anlatacak hiçbir kelime bulamayacağım kadar güzel bir belgesel. izlerken kendimi tuttum, tuttum ama o da bir yere kadardı; oğlunun babasından af dilediği sahnede gözyaşlarım bendini çiğneyip aştı adeta. kadın olsam ve pms döneminde olsam, dizlerimi ve böğrümü döve döve, zılgıt çekerek 3 saat boyunca ağlardım sanırım.
  • bu akşam 23.30'ta tekrar yayınlanacak olan güzellik.
  • hayatımda izlediğim en güzel belgesel, 3 gündür kendime gelemedim, etkisinden çıkamadım..
    bütün ruh halimi, yaşlılara, aşka, hayata, ölüme bakış açımı değiştirdi.
    lütfen ne yapın edin izleyin...
    dağladı yüreğimi....