şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1936 yapımı, başrollerini william powell ve carole lombard'ın paylaştığı, yönetmenliğini gregory la cava'nın yaptığı komedi türündeki film*
 • aynı film 1957 yılında, başrollerini june allyson ve david niven'ın paylaştığı, yönetmenliğini henry koster'ın yaptığı şekilde tekrar çevrilmiştir.
 • yönetmenliğini gregory la cava'nın yaptığı 1936 yapımı filmde başrolleri william powell, carole lombard, ve diğer rollerde alice brady, gail patrick, eugene pallette, mischa auer ve alan mowbray oynamaktadır. eric hatch'in 1101 park avenue isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır. film 6 dalda oscar'a aday gösterilmiştir.

  --- spoiler ---
  hikaye büyük bunalım döneminde new york'ta geçmektedir. zengin bir ailenin şımarık kızları katıldıkları bir yarışmada "unutulmuş insan"ı bulmak amacı ile evsizlerin yaşadığı bölgeye gelir ve godfrey'e kendileri ile beraber gelmesi için bir miktar para teklif ederler. ailenin şımarık kızı cornelia'yı reddeden godfrey irene'nin teklifini kabul eder, ve yarışmayı irene kazanır. daha sonra aile godfrey'i uşak olarak işe alır. godfrey uşak olarak çok başarılı olur. daha sonra godfrey'in aslında zengin bir ailenin oğlu olduğu ortaya çıkar. bu arada irene ile godfrey birbirine aşık olurlar ve sonunda evlenirler.

  aile egzantrik tiplerle doludur, ve çılgın bir hayat yaşamaktadırlar. en komiği annenin himayesinde (bkz: protege) evde yaşayan carlo'dur. sanatçı olarak himaye edilen carlo aslında niteliksiz ama yiyici biridir. filmin sonunda evin babası artık dayanamayarak carlo'yu kapı dışarı eder.
  --- spoiler ---

  film çok komik. william powell'ın bir uşak olarak cool tavırları ve carole lombard'ın saftrik, melankolik, hatta histerik ve tatlı hallerini görmek çok hoş.
 • enfes bir komedi filmi (1936 çıkışlı filmden bahsediyorum). screwball komedi türünün en iyi, en eğlenceli örneklerinden. en son hangi filmde bu kadar güldüm, hatırlamıyorum bile. gregory la cava'nın yönettiği my man godfrey defalarca kez izlenebilecek ve kanımca 2.kezde de zevk verecek bir film. bu denli övdüğüm filmin asıl çarpıcı tarafları diyalogları ve karakterleri. iki kız kardeş ve anne-babadan artı annenin himayesi altına aldığı boş beleş sanatçıdan oluşan bu garip aileye bir zamanlar çöplükte yaşayan godfrey kahya olarak dahil olur. ama daha ilk sahnelerde bu ailenin aklı başında tek kişisinin godfrey olduğu göze çarpar. görevini kusursuzca yapmaya çalışan godfrey'e irene aşık oluverir, olaylar gelişir.

  altı dalda oscar'a aday olmuş bu film. godfrey'i çok iyi bir şekilde oynayan william powell ödülü paul muni'ye kaptırmış. keza partneri carole lambard da ödülü kaptırmış. en iyi yard aktör, yard aktris, yönetmen ve senaryo ödülleri de başkalarına gitmiş. kısacası hep adaylıkta kalmış. velhasıl izlenebilecek en komik filmlerden.
 • çekilmiş en iyi screwball komedilerden biri. her daim güncel bu film; muhteşem oyunculukları ve kusursuz diyaloglarıyla büyük hollywood klasiklerinin belki de ilki! aynı zamanda toplumsal ve politik bir taşlama.