şükela:  tümü | bugün
 • kafatası sinirlerinin denetledigi kas gruplarında çabuk yorulma ve zayıflık, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan kronik hastalık. (bkz: bulent ecevit)
 • tanisi, asetil kolin reseptor antikor testiyle konan hastalik.vucudun ihtiyacin disinda ve fazlasiyla antikor uretmesi ve bu antikorlarin savasacak bir dusman bulamayip, kas sinir uclari ile beyin arasinda blok olusturmasidir.20-30 yas arasinda gorulen mg'nin ilk, tek ve en onemli emaresi goz kapagında gevseme ve kapanmaya varan dusukluktur.vucudun tum kas sistemini bloke eden bu hastalikta, yurume, konusma, tutma, yazma, oturma ve kalkma haraketleri giderek yavaslar ve yapilamamaya baslar.cigneyemez, yutamaz en onemlisi de nefes alamazsiniz.seyri cok hizlidir.turkiye'de varligindan pek bir haberdar olunmayan mg'nin, asetil kolin reseptor antikor testi ise turkiye'de yapilmamakta ancak pakize i. tarzi laboratuvari bu testin yurtdisinda gerceklestirilmesi icin aracilik etmektedir.diger bir onemli husus ise hastaligin kas gevseticilere hic bir tahammulunun bulunmadigidir.buna narkoz da dahildir.uyur durumda olan fazla antikorlar bilinmeden alinan kas gevseticilerle ve de ameliyat sirasinda alinan narkozla etkin hale gecmektedirler.
  bugune kadar tum dunyaya bakildiginda %1'lik bir iyilesme oranina sahip olan mg'nin kalitsal olmadigi saptanmistir.
 • sinir-kas kavsagı hastalıklarındandır. baslangıc semptomları:
  %50 diplopi
  %35 gücsüzlük
  %10 yorgunluk
  nadiren solunum problemleri

  ecevitin parkinsonun yanı sıra sahip oldugu hastalıktır.
 • (bkz: mestinon)
 • birden ortaya çıkan, aşırı fiziksel ve ruhsal zorlama ile tetiklenen ve süreci hızlanan baş belası hastalık. kişinin önceleri gözlerinde göz kapağı düşmesi, sonrasında boyunda kasların zayıflaması ve dolayısıyla başı dik tutamama daha sonraları omuzlarda ve kollarda güç kaybı, konuşma ve çiğneme zorluğu, yürümekte zorlanma ve en sonunda nefes alıp verme problemleri (en son ve en ölümcül olan etki) olarak ilerleyen; tedavisinde kortizon (deltacord)* ve mestinon kullanılan hastanın gelen ve gelebilecek ataklara karşı sürekli müşade altında tutulması gereken iğrenç hastalık. bu sayılan ilaçların yanında tedaviyi hızlandıracak en önemli etmenler de dinlenmek ve stressden uzak durmaktır..

  ayrıca hastanın bundan sonraki hayatında tuz kullanımını unutması gerekmektedir.
 • küratif tedavisi timektomi olan hastalık.
  ayrıca (bkz: torakoskopik timektomi)

  edit:
  küratif tedavi demişim ama düzeltmem gerekir ki kür sağlanması için en olası tedavi timektomidir yani timektomi olan her hasta iyileşmez, iyileşenler timektomi olanlardandır. ayrıca her miyasteni hastası timektomi adayı değildir.
 • timus bezinin şişmesi ile de ilgisi olan hastalık..timus bezi nin alınması ile hastalık çoğu hastada durdurulabilmektedir.fakat timus bezinin alınması mutluluk hormonu salgılanması ile ilgili problemler yarattığından bu yöntem tercih edilmemekte.son araştırmalara göre göğüse hafifçe ve duzenli vurma,üst damağa dille dokunma gibi yöntemlerle timus bezi harekete geçirilebilmektedir.
 • buaralarda genclerde cokca gordugum hastalik. inanilmaz diyorum kendi kendime...cokca da ilginc.ayrica gecen unlu bir tiyatro sanatcisinda gordum ilk belirtisini, goz kapagi oyle bir dusmustu ki, icim acidi... umarim tedavisine baslanmistir dedim, zira ilerisini dusunmek bile istemedim...
 • (bkz: neostigmin)
 • şahsımın sahip olduğu bir kaç hastalıktan birisidir, hepsi benimi bulur demişliğim çoktur. ee hastanelerde hasta olarak çalışmak kolay değil. çekene sabır versin