şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kişiye özel eş bulma ve ilişki danışmanlık servisiymiş. evlilik yolunda ciddi bir ilişki arayan; eğitimli, kariyer sahibi kişilere hizmet edermiş. nedense bana amerikan filmlerinde * gördüğümüz çöpçatanlık şirketlerini hatırlattı, onların istanbul şubesi işte.
 • bügüne kadar spor salonuna ya da dans derslerine ödenilen paradan daha fazla olmayacağını garanti ediyorlarmış. bak sen. yani anlayacağınız orada girdiğiniz maaşınıza göre, yani kısaca adamına göre fiyat çekiyorlar. tam türk işi, hiç şaşırmadım. bu arada, spor salonuna ya da dans derslerine gitmenin amacının sanki sevgili bulmak gibi gösterilmesine hiç girmiyorum bile.
 • 1400 tl senelik ücret talep ediyorlar.*
 • evet, yeni bir site, yeni bir fikir ve orjinal bir uygulama. hemen derinlere dalıyoruz, araştırıyoruz, dedikoduları toparlıyoruz. elimizde 1 adet üye olabilmiş, 1 adet üye olamamış kişi, artı dedikodularla şöyle güzel bir değerlendirme yapalım.....

  şimdi sitenin amacı ve hitap ettği kesim çok açık. öncelikli yönelinen kesim eğitimli, kariyer sahibi kişiler olması; kendi kendinize kardeşim benim çok param var, uçuyorum, kaçıyorum deseniz de nafile, ciddi bir üyelik elemesinden geçiyorsunuz. kişisel bilgilerinizi giriyorsunuz ki zaten eğitim seviyesini lisanstan başlatmışlar, üniversite mezunu değilim ama türkiye'nin 14. zenginiyim diye yırtın giremiyorsun yani. bu biraz acımasız bir yöntem gibi duruyor ama hitap edilen kesimin sınırlarını kalın çizebilmek için en kestirme yolu bu olsa gerek.

  kişisel bilgileri girip üyelik başvurusu yaptıktan sonra beklemeye başlıyorsun. ya direk ret maili geliyor ya da bir telefon geliyor. ilk aşama bu. telefonda girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu teyit ediyorlar; kısa bir konuşma oluyor, teşekkür edip kapatıyorlar. beklemeye devam. bu sefer tekrar arayıp, kullanıcı adı ve şifre veriyorlar ki verdikleri yaklaşık 200 soruluk kişilik özellikleri kritelerini doldurmak için. sanırım üyeliğe kabul için en kritik aşama bu. ne kadar tutarlı ve ciddi bir şekilde doldurursan bu sefer başka bir telefon.... şu şu tarih ve saatte görüşmeye çağırıyorlar. mülakata gidiyormuşssun hissi yaratıyor ama o tarz değil. sohbet muhabbet ortamı... konusunda uzman ik'cı, psikoloji mezunu kişiler başvuran kişiyi daha yakından tanımak için bu görüşmeyi ayarlıyorlar. nezih sakin bir cafe seçiliyor. ortam güzel, muhabbete uygun. işte tam bu noktada paranın karşılığı çıkmaya başlıyor. yani tamamen birebir görüşüp, en ince ayrıntısına kadar kişiliğini, hayata bakış açısını anlayıp en uygun adayla eşleştirmek. bir nevi özel ders hocası hatta yaşam koçu gibi bir şey bu, birebir ilgilenme durumu.

  tabi bütün bunlar üyeliğe kabul edilirsen oluyor. görüşme sonrasında kendi belirledikleri haftalık kotaya ve kriter seçimini nasıl yaptıklarını anlamadığım bir şekilde üyeliğe kabul ediliyorsun. heralde görüşme esnasında önceden verdiğin bilgilerin doğru olduğuna kendi kendilerine iyice inandıktan sonra üyeliğe kabul edilme ihtimalin artıyor, hatta görüşmenin belki de asıl amacı bu. ayrıca tahminim şu ki gözettikleri en baştaki kriter kadın-erkek sayısının dengeli olması; belli özellikteki kişilerin baskın olmaması; mesela profilinde üst düzey yönetici yazanlar çoğunluktaysa dengelemek için ve tabi üyelerin taleplerine göre de başka profillere öncelik veriliyor olabilir.

  üye olduktan sonra bilgilerin değerlendiriliyor. doldurduğu kişilik kriterleri listesinde en sevdiğin sözden, hobilerine, fiziğinden, dini inancına, siyasi görüşüne ve ayrıntılı olarak karşı cinsten ne beklediğine kadar birçok soruyu dolduruyorsun ki asıl bu kısım bence işin en önemli ve ayrıştırıcı kısmı oluyor. tabi kişinin birebir görüşmede söylediği özellikler ve tanımlamalar en kritiği ama böylesine bir sınıflandırmayı net olarak yapmak işi daha da kolaylaştırıyor. örnek senin hayranı olduğun nadir duyulan, görülen birşey hakkında karşı cinsten de aynı şeye hayranı olan birisine denk gelme durumu gibi.

  şimdiye kadar reklamını hiç görmedim. sadece arkadaş duyumum var. adını bile duymadığım hayli ciks dergi, internet sitesi vb. yerlere reklam veriyorlarmış. business dergileri de tabi mantıklı reklam vermek için. enteresan bi oluşum, inşallah gariban kariyerli 1400 tl verebilen insan evladı buradan aradığını buluyordur.
 • arkadaşım denedi ama pek memnun kalmadı. ilk buldukları kişiden sonra pek ilgilenmiyorlar dedi. kadın erkek toplam 500 üyesi varmış
 • efendim bir arkadaşım söyledi. merak ettim girdim. nedir ne değildir öğrenelim sözlük camiası ve halkımızı aydınlatalım istedim.

  match.com 'muş, matchaffinity.com 'muş, siberalem 'miş yok gayet.net 'miş yok efendim bilumum "arkadaşlık" sitelerini sollar bu. neden sollar çünkü dijital değil.

  yani sizin anlayacağınız hürriyet kelebek'in kelebek olduğu zamanlar - ki yaşı tutanlar bilir- bir köşe vardı gönül köşesi mi ,gönül yarası mı neydi. özelliklerini istediğiniz insanı yazardınız sonra buluşurdunuz.

  efendim peki bu amcalar ne yapmışlar bu işi profesyonelleştirmişler.

  üniversite mezunu ve iyi bir kariyere sahip olmak bu siteyi kullanmak için ön şartmış.

  sonracığıma önce gidiyorsunuz sitenin müşteri temsilcisi ile çay içiyorsunuz. evet evet msn falan değil bildiğiniz hakiki demleme türk çayı. sonracığıma form dolduruyorsunuz. "your dream girl/boy" u anlatıyorsunuz. ayrılıyorsunuz. sonra beklemeye başlıyorsunuz. vallahi bana en heyecanlı gelen kısmı bu oldu. gizli görevdeki ajanlar gibi telefon bekliyorsunuz. sonra bir gün aniden belki bir iş yemeğinde belki sevişirken o "beklenen" telefon çalıyor...

  ring ringg rinnngg ringggg rinnnngg ringg- heyecanlı olsun diye uzattım-

  ve diyor ki o kayfe içtiğiniz - pardon çaydı değil mi?- " onu bulduk!"

  ınınınnnn ın ınnn ın......

  evet evet evet! you win!!!!! üzgünüm sözlükte yıldız falan yapamıyorum. siz şu an hayal edin lütfen hawai fişek ve yıldızları.

  neyse efendim diyor ki size " onu bulduk adı şu işi bu" başka da bilgi vermiyor görüşmek ister misiniz diye soruyor akabinde.

  siz diyorsunuz "evet evet evet" cool abilerimiz sadece bir kere "evet" dese de olur...

  ve ttin tin tin süslenip püslenip gidiyorsunuz...tanışıyorsunuz....sevişip sevişmemek size kalmış site bu işe karışmıyor. ve diyorsunuz ki bu abi/abla tamamdır.

  veee mutlu son...artık sitenin bir üyesi değilsiniz...tabii anlaşamayıp ayrılırsanız siteye geri dönebilirsiniz...e döner misiniz?
 • saba'da gorunce takdirimi kazanmis olan olusum. bu kızların işi cok zor, yani bizim evrene de birini begendirdiler ya bravo!
 • beyaz yaka usulü evlendirme hizmeti veren site imiş efendim.
  ilgili haber...
 • üyelik ücreti, üyenin yasina göre degisiklik gösteren beyaz yaka ve zengin cöpcatanlik sitesi.

  yaş aralığı - ücret
  25 - 32 ----- 2.250 tl
  33 - 40 ----- 2.950 tl
  41 - 57 ----- 3.750 tl
 • sosyal ajanda, online koçluk, platonik servis gibi yaratıcı hizmetler veren site
  bkz: platonik aşıklar için
  http://mymacchiato.com/platonik_servisi.aspx