şükela:  tümü | bugün
 • anime severler arasında hızla yaygınlaşmış bir mobil otome. klasik otomelerden farklı birçok yanı var, hızlıca anlatalım:

  -klasik otomelerde üstte resim altta yazı olurken bu otome line'da yazışıyormuşsunuz gibi. günün herhangi bir saatinde chat açılıp muhabbet etmeye başlıyorlar, cevap yazmak içinse o an verebileceğiniz 2-3 farklı cevap seçeneği sunuyor ve birini seçiyorsunuz.

  -klasik mobil otomelerde bir hikayeyi ilerletirsiniz, haftalarca oynamayıp canınız istediğinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ama mm real time işliyor, yani bir iki günlüğüne oyunu bırakırsanız o süreçteki chatleri kaçırmış oluyorsunuz.

  -klasik otomelerde her route'un bad-good-romantic endingleri vardır, farklı routeları denediğinizde bile hep aynı hissi verir. mm'da ise denediğiniz her route'ta rika ve rfa hakkında yeni şeyler öğreniyor, route bitirdikçe gizli routeları açmaya hak kazanıyorsunuz. yani olay tamamen romantizm üzerine değil, biraz da gizem çözmeye yönelik. aman diyeyim spoiler yemeyin bütün tadı kaçıyor.

  -707 çok kafa bir karakter ve sırf onun için bile mm oynanabilir. <3
 • şu aralar bağımlısı olduğum otome. her seçenek veya bölüm için sizden dünya kadar para istememesi, gerçek zamanlı olması, oyunun büyük bir bölümünün chat ekranında geçmesine rağmen sizi hiç sıkmaması, karakterlerinin ve kurgusunun güzelliği onu diğer otomelerden ayıran temel etkenler. bir defa oynadıktan sonra tekrar tekrar oynayıp tüm karakterlerin tüm endinglerini keşfetmek istiyorsunuz. yapımcılar, sevgililer günü ve april fools gibi güncellemeler getirerek, hayranlar ise fanart ve fanfictionlar ile ateşi canlı tutuyorlar. yapımcılardan bir unknown (saeran) route istiyorum. bu arada benim favorilerim zen ve 707.

  genel olarak böyle özetleyebiliriz ama burdan sonra biraz ayrıntıya girmek istiyorum. o yüzden devamı spoiler içerebilir.

  daha önce oynadığım otomelerde hiç kadın karakter görmemiştim bu yüzden jaehee önemli bir detay ama jaehee route'u diğerlerine göre sıkıcı buldum. üstelik zen route'taki jaehee'ye başlarda biraz gıcık olabilirsiniz.

  karakterlerin backstoryleri, hobileri ve fobileri ilgi çekici ve güzel hazırlanmış. hepsinin sevdiğiniz ve sevmediğiniz huyları oluyor.

  casual story'de yoosung'dan uzak durmak çok zor. onu kırmamak için ne dediysem hep yeşil kalp çıkıyor. yoosung route olmasın diye zen'e baya yürümek zorunda kaldım.

  707 baya ilginç bir karakter. after ending kısmında onunla ve rfa ile ilgili daha çok bilgiye ulaşabiliyoruz. ayrıca deep story'i açarken herkes gibi jumin daha derin bir hikayeye sahiptir diye düşünüyordum ama 707 ters köşe yaptı.

  oyunda davetliler çok önemli. eğer 10'dan daha az tamamlanmış email varsa normal ending'e, 10'dan fazlaysa good ending'e ulaşıyorsunuz. ayrıca endingten sonra yeni bir oyun açtığınızda davetliler kısmından partiye gelen tüm davetlilerin hikayelerini görüntüleyip hourglass kazanabiliyorsunuz. ama bu tek seferlik.

  prolog kısmında da bir ending mevcut. gönderilen adrese gittikten sonra kapının kilidini görüyor ama görmemiş gibi yapıp unknown'a yalan söylüyorsanız sizi yakalıyor. sürmeli gözlü unknown, sizi asistanı yapacağını söylüyor ve bad ending'e ulaşıyorsunuz. ayrıca yılbaşı dlc'sindeki hikayede unknown için bir ending varmış. şu çocuğa bir route koyun, bu kardeşinizi mutlu edin.

  zen'in garip ve gerçekleşen psişik rüyaları var. bu güzel bir ayrıntı. ama daha garip olan ise zen'in mc'ye rüyasında rfa'daki herkesin bir robot olduğunu gördüğünü söylemesiydi sanırım. yapımcının araya kıstırdığı bu detaylar gerçekten eğlenceli.

  en hoşuma giden detaylardan biri arada karakterlerin özellikle 707'nin dördüncü duvarı yıkması. yoosung route'da, diğer rfa üyelerinden daha fazla kalp topladığım için yedinci günde başarısız oldum ve oyun visual novel moduna geçti. 707 ve yoosung konuşurken birden 707 dördüncü duvarı yıkıp neden başarısız olduğumu açıklayıp ondan nefret etmememi ve tekrar oynamamı istedi. tam sinir krizi geçirirken bu detay gülümsememi sağladı.

  ayrıca cheritz geçtiğimiz günlerde another story isimli yeni hikaye modunu duyurdu ve eylülde ona da ulaşabileceğiz. çılgınlar gibi unknown route olmasını istesem de another story'nin baş kahramanının v olduğu kesinleşti ve fanlar hikayenin büyük ihtimalle geçmişte geçeceğini düşünüyorlar. üstelik rika ve v'nin ses sanatçıları bu hikaye modu için özel bir opening seslendirmiş, böylece konusu neredeyse kesinleşmiş oldu.
 • hazır işsizken ve canım acayip sıkılmaktayken sardığım otome. yaş kemale ermişken sarmak azıcık sıkıntılı ancak kodumun oyunu bağımlılık yapıyor gerçekten. eğlenceli de.

  oyun genel olarak bir kişiyi gözüne kestirip ona dört gün boyunca yürüdükten ve o kişiden kalp topladıktan sonra beşinci günde fingirdemeye devam etmenize dayalı. fakat tabii ki gerçek hayatta olduğu gibi göbeğinizi kaşıyarak veya başkalarına daha fazla ilgi göstererek beşinci günden sonra ilişkiyi devam ettiremiyorsunuz, oyun partinin olduğu on birinci ve son günden önce bitiveriyor yoksa.

  ben mesela yeni keşfedip başladım ve ilk olarak zen route'u seçtim. seçtim dediysem, dört gün boyunca adamı yağladım, adeta donunu sahnedeki tarkan'a atan bir ergen oldum. allahım! herife karşı gösterdiğim yalakalık seviyesinin çeyreğini gerçek hayatta gösterseydim şu an coca cola ceosuydum, o derece. diyeceğim o ki her karaktere karşı takınacağınız tavır ilgili karakterin beklentileriyle paralel gelişmek zorunda. üstelik bu tavrınız sadece yürüdüğünüz karaktere yönelik de olmuyor, jaehee zen ile fingirdeşmemize her karşı çıktığında -ki neredeyse üç saniyede bir yapıyor bunu- "hıklısın cınım ihihihi" demek zorunda kaldım ki zen hıyarı benden soğumasın. halbuki gerçek hayatta o karıyı yolarım ben. bi de birlikte zen övüyorsunuz ki bu size gerçek hayatta yaşayamayacağınız bir gavatlık deneyimi sunuyor, tavsiye ederim.

  ama oyun sizi bir şekilde kendine çekiyor. karakterler arası diyaloglar komik, hikayeyi keşfettikçe görüyorsunuz ki oyun sadece bayık bir romantizmden de ibaret değil, ben bazı yönlerini gerçekçi buldum. mesela yoosung. yirmi yaşında, daha önce hatun yüzü görmemiş ve bilgisayar oyunlarının başından kalkmayan bir üniversite öğrencisi kendisi ve bok gibi yemekler yapıyor. onun hikayesinde yurdum üniversitelisini bulacağınızı düşünüyorum, henüz oynamadım.

  chat kaçırmak çok büyük mesele değil. her chat arasında 1-2 saat kadar oluyor. yeni bir chatroom açılmadığı sürece son chatrooma hourglass harcamadan rahatlıkla katılmak mümkün. yine bir chatroom açıldığında bunu fark ettiyseniz ama uzun süre oyunu oynamanız mümkün değilse chatrooma girip oyunu duraklatın ve oyunu kapatmayın, öyle kalsın. sonraki chatroom açıldığında ona da hourglass vermeden devam edebiliyorsunuz, yeter ki üçüncü bir chatroom açılmasın.

  bir otomeye beş paragraf döşediğime göre sefil hayatıma döneyim ben.
 • oynamaya yeni başladığım otome chatlerden oluşuyor olsa bile çok eğlenceli. şuanda herkese eşit derecede yürüyorum ama 707 favorim :d
 • gerekince sabahın 4:40'ında bir konuşmaya katılacağınız ve uyumadan 7:30'daki konuşmaya da katılacağınız ilginç oyun.

  şahsen lisedeyken oynamıştım ve geceleri uyumadan, dersleri dinlemeden oyunu sürdürebiliyordum. her kişinin hikayesi 11 gün sürüyordu üstelik. hayatımı buna göre planlıyordum.

  sonra yaz geldi ve tüm gün uyuduğum için oynayamadım. sonra da üniversiteye geçişimle oyunu yine oynayamadım. bıraktım.

  oynayacaksanız hayatınızın bomboş ve uyku düzeninizin 0 olduğu bir zamanı seçin.