şükela:  tümü | bugün
 • mythbusters ismi “efsane avcıları”, “efsane peşinde”, “geyik katilleri” şeklinde değiştirilip adapte edildikten sonra yakın tarihte türk televizyonlarında yayınlanması olası olan programın yine olası konu başlıkları ve incelemeleridir.

  program sunucuları: yunus g- jess
  program hostesi ve asistan: yeliz y.
  program folklorik değer danışmanı: perihan m.
  program mankeni: basri (buster)

  cennetlik parmaklar: bu efsane “orta ve yüzük parmağı kapalı birisinin açık olan serçe ve işaret parmağını birbirine değdirip değdiremeyeceği” ile ilgilidir. efsaneye göre bu hareketi yapan kişinin cennete gideceği düşünülmektedir. yunus g, derhal manken basri’nin parmaklarını keser. bu sırada jess programın folklorik danışmanı perihan hanım’dan “cennete gitme koşullarını” araştırır. parmaklara etli doku hissi verebilmek için kasaptan yapım maliyetini abartmamak kaydıyla bir iki kilo et alınır. atölyeye geri dönen jess tornavidayla etleri parmağın içine doldurur. bu sırada yunus g, günün anlam ve önemini belirten yeni çıkmış hit bir parça eşliğinde seyirciye dans gösterisinde bulunur. manken basri’nin parmaklar kopma noktasına gelene dek zorlandığında bu efsaneyi yerine getirdiği gözlenir. cennet’e gidip gitmeyeceği ise merak konusudur. beklenir. beklenir. beklenir. bir şey gerçekleşmez. yunus g, basri’ye sarılarak poz verirken jess günün anlam ve önemini belirten ikinci hit parça eşliğinde dans eder. konu kapanır. dosya işlenir. efsane çürümüştür.

  sobadan top: bu efsane “savaş yıllarında düşman ordularını korkutmak için köylülerin soba borularını top şeklinde yamaçlara diktikleri ve arkalarından gürültü çıkartarak düşmanı kaçırdıkları” yönündedir. jess mobilyacılar sitesinde çekime uygun bir düzine taş kömür sobası almaya giderken yunus g. de program hostesi yeliz y’nin yanında soluğu alır. birlikte sabah jimnastiği yaparlarken eli boş olarak jess stüdyoya gelir. mobilyacılar sitesi’nde soba satılmamaktadır. çaresiz yan stüdyoda bulunan katalitik sobalarından birisini alırlar. jess petekleri kaynak makinesiyle doğrarken yunus g. gürültü çıkartacak öküz çanı, tencere tava, taraftar borusu gibi şeyleri aramak için yollara düşer. bu sırada program hostesi yeliz y. bizlere “krem şantili kuru fasulye tarifi” yapmayı ihmal etmez. reklamlardan sonra deneye başlamadan önce tüm düzenekleri kontrol ederler. katalitik soba otoban üzerine refüj yanına yerleştirilir, arabalar geçerken yunus çanlara vurur, jess tencere tava çalar, yeliz de boruyu öttürür. arabalardaki şoförler oralı bile olmamıştır. efsane çöker. kuru fasulye yenir.

  deniz altında yirmi bin altın: efsane malum, haliç’teki altınlar mevzusu. tekne tutulur. haliç’te dalınacaktır. yeliz y. “ben de psişik güçler var güzelim” sanrısıyla kendince transa geçerek altınların yerini “kalp temizliği” yoluyla tahmin etmeye çalışır. bu sırada program danışmanı perihan hanım balat sırtlarındaki piyer loti’de çayını yudumlamaktadır. jess ve yunus g birlikte dalarlar. saatler geçer çıkmazlar. çıkmazlar. çıkmazlar. yeliz y, bir iki şarkı söyler, yeni tarifler verir yine çıkmazlar. çaresiz piyer loti’deki perihan hanımın yanına gider. perihan hanım yeliz y’ye orta şekerli bir kahve söyler. kahve biter. yeliz psişik güçlerinden dem vurarak perihan hanımın bir de falına bakar. ekranda jenerik akarken siyah beyaz jess ve yunus g fotoğraflarının altına “kalbimizde yaşayacaksınız” yazmasına da dikkat edilecektir.
 • tabağını iyi temizlemezsen kocan çirkin olur
 • kapı eşiğinde duran evde kalır
 • efsane: terliksiz dolasma cocugun olmaz

  hem erkekler hem de bagyanlar icin gecerli olan bu efsane icin, terlik seklindeki kaliplara beton dokulur. bu terliklerle 10 gun gezen ekibimiz 10 gunun sonunda efsanenin gercek olup olmadigini anlamak icin sekiz yaparlar. efsaneyi kanitlayacam derken bu kombinasyondan bir ucube dogar, o olur.