şükela:  tümü | bugün
 • başımdan geçenleri anlatacağım an itibari ile tavsiye etmediğim seyahat sitesi.

  bu site üzerinden thy ile yurtdışı uçak bileti aldım. ancak tüm yurtta yıllık izinlerin iptali ile thy'nin iade hakkı vermesi üzerine. biletimi thy satış ofisimden iptal ettirdim ancak iadeyi bileti aldığım acenta üzerinden almam gerektiği söylendi. aslında acenta ile iletişimin sıkıntılı olduğunu thy'nin işlemi kendilerinin yapıp yapamayacağını öğrenirken biletin alındığı kredi kartının benim kredi kartım olmadığını öğrendim. yani firma kendi kredi kartı ile bileti almış. firmanın sitesinde rezervasyo iptalini seçip thy'nin bana verdiği bilgileri kendileri ile paylaştım. bunu üzerine 3 kez online 4 kez telefon ile (sadece ingilizce müşteri desteği veriyorlar) iletişim kurdum. thy sitesinde rezervasyonum iptal edilmiş gözüküyor yani thy ücret iadesini yaptı. ama kendiler iher seferinde bana mail atcaklarını söylüyor fakat normla 5-10 dk de yapılcak işlem bir haftadır yapılmadı. koşulsuz paranın üstüne yama ihtimalleri var.

  an itibari ile güvenilir bir site olduğunu düşünmüyorum.
 • bir arkadaşımın* başından geçenler sebebiyle bundan sonra kullanmayacağım sistem.

  "amerika birleşik devletleri’nde bir konferansa katılmak için uçuş ararken diğer havayolu web sitelerinden sonra skyscanner üzerinden yaptığım arama sonucunda nispeten makul zamanlarda olan ve makul fiyatlı bir bilet buldum. site beni mytrip.com sayfasına yönlendirdi. uçuş “istanbulàkanada şehri àkonferansın yapılacağı abd şehri” şeklinde, bir aktarmalı bir gidiş rotası içeriyordu. dönüş rotasında hiç sorun olmadığı için detayına gerek yok.

  bileti satın aldım ve aradan birkaç hafta geçince mytip.com’dan “uçuşunuzda değişiklik” başlıklı e-mailler geldi. yapılan değişiklik toronto’dan kalkacak uçağın iptal edilmesi nedeniyle bu uçuşu asla yetişemeyeceğim bir uçuşla değiştirmeleri şeklindeydi. yani toronto’ya 14:30’da inecek uçaktan sonra (ya da “önce”, artık olaya nasıl bakarsanız) toronto’dan 14:00’te kalkacak uçağa yetişmemi bekliyorlardı benden. ınfeasibility’lere gelesiniz insafsızlar, tam çileden çıkmalık! bir de bana kabul edip etmediğimi soruyor bu sayfada utanmadan, ama ben kabul etmiyorum desem de zaten o bilet çoktan değişmiş meğer.

  bunun üstüne telefonla mytrip.com’un müşteri hizmetlerini aramaya başladım. hizmet sadece ingilizce verilir diye yazmışlar 0212 (istanbul avrupa yakası alan kodu) ile başlayan telefonun yanına web sitesinde. neyse, arıyorsunuz, şirketin adını “airtickets24.com” olarak söylüyorlar, muhtemelen hindistan’daki bir ofisten bir hintli çıkıyor ve başlıyorsunuz derdinizi anlatmaya. yarım saatten fazla sürdü telefondaki adamın bana insan gibi yetişebileceğim bir uçuş bulması ve “tamam değiştirip size haber vericez” demesi. bir aktarma yerine iki aktarmaya razı oldum çaresiz.

  bekle bekle haber yok, tekrar aradım, “air canada’dan onay bekliyoruz” deyip durdular defalarca. en sonunda air canada’yı aradım, “biletiniz değişmemiş henüz, aa eveet siz bu içuşu yakalayamazsınız ki, bizim onay yetkimiz yok ki, booking company’nin sorumluluğu zaten bu, onlar halledebilir bunu bi saniyede” dediler. haydiii, bunu mytrip.com’u arayıp söyleyince de “onay bekliyoruz gerçekten, çünkü ek ücret ödemek gerekir başka türlü işlem yaparsak” falan dediler, mevzu bu şirketin para kaybetmemesiymiş demek. onca telefon ve email kavgasından sonra “artık iki gün daha beklerim, haber gelmezse iptal edip paramın tamamını isterim” diye düşündüm bir de email attım şirkete, yazılı kanıtım olsun diye. tam da sabrımın taşacağı gün emaille yeni onaylanmış biletimi yolladılar. yeni bilette de rota “istanbulàfrankfurtà kanada şehri àkonferansın yapılacağı abd şehri” oldu.

  seyahat günü atatürk havaalanı’na gidip ilk uçuşu işleten firma lufthansa olduğu için lufthansa gişesinde check-in yapacakken bana demesinler mi “kanada artık transit vizesi istiyor aktarmalı uçuşunuz için” diye! ne ben duymuştum daha önce böyle bir vize gereksinimi olduğunu, ne de beni yolcu etmeye gelen eşim duymuştu. o kadar saat telefonda konuştuğum seyahat acentelerinden biri de çıkıp bana “kanada vizen var mı ki senin?” dememişti, air canada’nın türkiye temsilcisi dahil. bi kere bunu sorarlarsa sorumluluk onlarda mı olacak diye düşünüyorlar, nedir, anlamadım. daha sonra öğrendiğimize göre 10 kasım 2016’da kanada vatandaşlarına bir email gönderilmiş ve 11 kasım 2016’dan itibaren transit için de vize gerekecek diye duyurmuşlar. yani benim uçuşumdan 1 gün önce başlamış bu uygulama! avrupa aktarmalarında başımıza benzer bir şey gelmediği için ve kanada da abd gibi amerika kıtasında olduğu için sorun olmaz herhalde diye düşünmüşüz hep. internette yaptığım kısacık bir araştırma da gösteriyor ki her aktarma yapılacak ülkenin kurallarını kendimiz konsolosluklardan kontrol etmeden bilet almak pek bi naiflikmiş…

  “öyleyse kanada dışında aktarması olan bir uçuşa geçebilir miyim?” deyince de air canada ile telefonda görüşen lufthansa görevlisinden daha vahim bir şey öğrendim: meğer bu bilet öyle bir promosyon biletiymiş ki, ancak uçuşlardan en az biri kanada aktarmalı bir uçuş olursa geçerliymiş. bir de ben başka bir gidiş bileti kullanırsam, yani bu biletteki uçaklardan herhangi birine binmezsem, biletin geri kalanını da, yani dönüş yolu biletini, kullanamayacakmışım. yani fahiş fiyata tamamen yeni bir gidiş-dönüş bileti almazsam yolculuk yapmam mümkün değilmiş.

  velhasılıkelam, seçeneklerin maliyet-fayda analizini yapıp, yapabileceğim her şeyi yaptığıma ikna olunca ettiğim zararı kabullenerek sinirden şapşallaşıp güle güle eve döndüm. “vardır bunda da bir hayır” diyelim de delirmeyelim. siz siz olun skyscanner gibi sitelerden yönlendirildiğiniz sitelerdeki ucuz uçak biletlerini almadan önce başınıza gelebilecek her türlü olumsuzluğu düşünüp sorumluluk üstlenebilecek bir muhatap bulabileceğiniz ve güvenebileceğiniz yerlerden bilet alın."
 • havayolunun kendi sitesindeki fiyatin yuzde 65ine bilet aldigim site. duruma göre editleyecegim burayı.
  edit: şöyle bir durum oldu ukraine international airlines sitesinde bilet 900 lira civarındaydi ben mytrip'ten 610 liraya aldım. sonra resmi site kampanya yapti 350 liraya düşürdü bileti. ben yine zarar ettim :) ama site saglam gibi, bilet konusunda hiç sorun yaşamadım.
 • başımdan geçenleri anlatacağım an itibari ile tavsiye ettiğim seyahat sitesi.

  dün gece skyscanner üzerinden en uygun belgrad biletini bu sitede bulup satın aldım. öncesinde uçuş yapacağım havayolu şirketinden de fiyatı check etme amacıyla bilgilerimi girerek rezervasyon işlemini başlatmıştım fakat herhangi bir ödeme yapmadan tekrar mytrip.com'a girip daha uygun olması sebebiyle bileti buradan satın aldım. yarım saat sonra double booking hatası sebebiyle hava yolunun bileti iptal ettiğine dair bir mail aldım yine site üzerinden. hava yolu da iptalin acente tarafından yapıldığına ve muhatap olmam gerekenin acentem olduğuna dair bilgi verdi. ödeme acenteye yapılmış ama ortada onaylanmış bilet yoktu ve bu durum beni biraz gerdi. ilk defa kullandığım bir site olmasından da kaynaklanıyor tabi bu durum ama skyscanner'a güvendim bu noktada açıkçası.

  buraya gelip yorumlara baktım ve iki entry üstte bahsi geçen hintliyle muhatap olacağıma neredeyse emin olarak müşteri hizmetlerini aradım. gül gibi deniz kızımız açtı valla telefonu. son derece ilgiliydi ve hava yolu ile de görüşüp dönüş yapacağını söyledikten kısa bir süre sonra biletimin onay maili düştü ve ardından +30213018400 nolu telefondan (atina) arandım. deniz kız işlemi hallettiğini herhangi bir sorun olmadığını söyledi ve memnuniyetle kapattık telefonu.

  daha önce de birkaç yurt dışı acente üzerinden bilet aldığım ve hintlilere pakistanlılara dert anlatmaya çalışma konusunda ben de sorun yaşadığım için türk bir temsilci ile karşılaşmak hoşuma gitti açıkçası.

  kişisel sorunum ve çözümü bu şekildedir. siteden bilet almak isteyen ama "acaba bu mytrip ne ola ki" diyen kullanıcılar için amme hizmeti niteliğindeki entarimi şuraya bırakıyorum.

  edit: bugün itibariyle dönüş uçağımın iptal edildiğine dair mail aldım ve nolüür yav diye aradım kendilerini. bir önceki durumdan dolayı türk bir temsilciyle karşılaşacağımı umarak aradığım numaradan yabancı dilde bir temsilci çıktı. lakin ingilizcesi crystal clear olduğu için yine herhangi bir sorun yaşamadık ve iptal edilen uçuşum yerine saatleri uygun başka bir uçuş ayarladı. valla ben baya bu siteye karşı çok güzel duygular içerisindeyim. yine öneriyorum.
 • bu ay rusya'ya gidip gelmem gerek. simdi bilet bakarken bu site en uygun cikti ama buradaki yorumlari okuduktan sonra guvenmedim ve almadim. 60 lira daha fazla verip havayolunun kendi sitesinden aldim.
 • kesinlikle uzak durulmasi gereken dolandirici site. kredi karti bilgilerini girene kadar dusuk fiyat gosteriyor. son adimda fiyatin degistigini farketmezseniz gecmis olsun.