şükela:  tümü | bugün
 • doğuş grubunun internete yaptığı ardı arkası kesilmez yatırımların bir yenisi. alışverişin uğurlu adresi sloganıyla bir landing page hazırlamışlar bile. pazara nasıl bir hacim katacakları merak konusu.
  detaylar

  www.n11.com
 • hepsiburada denilen şark kurnazı şirketle tüm ilişkilerimi kestiğim günlerde tarafıma ilaç gibi gelen internet sitesi.
 • yıllardır aklımda olan projemi, dün yapmaya başladıklarının haberini alınca gözlerimden süzülen iki damla yaşla türkiye'nin geleceğini gördüğüm site. eğer gerçekten de bu proje gerçek anlamda düşündüğüm şeyse, türkiye'nin üretim korkusuna ilaç olabilecektir. türkiye içinde hızlı dönen para sayesinde ekonomi gelişecek ve tarih bu siteyi hep yazacaktır. bu kadar abartma dediğinizi duyar gibiyim. ama ilk fark edenlerden biri olarak belki de en azından önümüzdeki 30 yıla hükmedebilecek e ticaret sitesidir.

  edit: heyecanım boşunaymış. benim düşündüğüm iş modelinin yakınından bile geçmiyormuş. bir nevi gittigidiyor gibi ama tam da değil.
 • haberleri bile alt yapının hazırlanmasına doğru veriliyor. lansmanı şubat ayının son günlerinde ya da mart ayı başlarında olacak gibi dedikodular var. duyduğum kadarıyla alt yapısı her gün gelişmekte fakat eksiklikleri olduğu gözlenmekte.

  nasıl bir site olacağını merak ediyoruz. sanal avm mi olacak yoksa gittigidiyor.com tarzı bir yer mi? ya da hepsiburada.com gibi? az kaldı göreceğiz. n11.com sitesi ve bir sürü türevi 2001 yılında(emin değilim ama bir ara bakmıştım) alan tescili yaptırılmış doğuş grubu tarafından. kaç yıllık fikir altyapısı yeni mi oluştu yoksa elimizde vardı bu olsun mu denildi bilemiyorum.
 • isminin nasıl telaffuz edileceğini merak etiğim online alışveriş sitesidir.

  * "en ilevın dat kom"
  * "en van van dat kom"
  * "en van van nokta kom"
  * "en van van kom"
  * "ne on bir nokta kom"
  * "ne bir bir nokta kom" vs.

  bekleyip göreceğiz.

  edit: site ismi reklamlarında "ne on bir nokta kom" olarak telaffuz ediliyor.
 • (bkz: nonbir)
 • ismi "ne onbir nokta kom" olarak telafuz edilecek gibi

  http://www.youtube.com/…ayer_embedded&v=atdi3ypofea
 • (bkz: damran komran)
 • an itibarı ile açılmış olan sitedir.

  edit: proje eski çalışanlarından birisi olarak başlığı zamanında parsellemişim. üzerine üç beş de bi kelam edeyim.

  bi kere proje görüldüğü gibi fazlasıyla geleneksel (konyansiyonel). zaten bu kısmına çalışırken bi türlü katlanamadım ve daha ilk haftamın sonunda işten ayrılmayı düşündüm. rework, getting realgibi zehirleri okuduktan sonra insanın midesi gerçekten kaldırmıyor. bu kitaplar diyordu ki geleneksel yöntemler bi projenin 10 tane özelliği varsa siz 11 özellikli proje yaparsınız ve bunu büyük bütçelerle yaparsınız. n11'in 11. özelliği var mıydı tartışılır ama tamamen bu kafadalardı.

  mesela günün fırsatları benim için efsanedir: "evet günün fırsatları olacak ve sitenin adı n11 ya tam 11 tane ürün koyacağız oraya. hıhı çok yenilikçiyiz biz." gidin sayın orada gerçekten de 11 ürün göreceksiniz ve eminim ki bu yenilik çok hoşunuza gidecektir.

  tam anlamıyla bankacı zihniyeti ile yapılmış bi proje de diyebiliriz kendisi için. diğer taraftan da insanlar gittigidiyor, hepsiburada gibi sitelere rakip aranıyor, öyle bi ihtiyaç içindeler ve bu şekilde bakınca hımm iyi ki de yapılmış diyebiliriz. ama 15 tane daha bu sitelere rakip proje hazırlansa düzgün bi proje çıkacağını sanmıyorum, çünkü zaten türkler olarak outlet insanlarız hepimiz. ne yasa olarak tüketici hakları savunulabiliyor ne bi şey. bugün tüketici hakkı diye bişi olsa hepsiburada, gittigidiyor, n11 filan hepsi kusursuz siteler olurdu.

  üzüldüğüm nokta bu kadar yatırım, bu kadar para kolay bulunmuyor. keşke yaratıcı bi projeye bu girişim yapılsaydı da aha türkiye'den bu çıktı deseydik. hatta e-commerce projelerinde hep şu örneği veririm: bi gün amazon'da muppet show ile ilgili bir şeyler aranıyordum. ertesi gün sonra bi baktım belki bunlar ilginizi çekmiştir diye mailimde muppet show ile ilgili şeyler var . işte insanın etkilendiği şey budur. ama yok bugün türkiye'de teknolojik yatırımların sanırım yüzde 80'i e-commerce ve kısa yoldan para kazanmaktır. o yüzden bu tip yenilikçi ve dolaylı yoldan para kazandıracak şeylere para harcanmaması çok normaldir.

  ha bu arada şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, business tarafını çok parlak görmesem de türkiye'nin en iyi teknik ekiplerinden birisi bu projeyi ayağa kaldırmıştır. çok kısa sürede, planlandığı zaman dahilinde, ve minimum fazla mesaiyle (gerçekten türkiye şartlarında fazla mesai bile sayılmazdı o kadarı) çıkmış, hayatımın en planlı projesi olmuştur. bu vesileyle bi gün okurlarsa diyerek cenk *, yiğit * ve yıldırım *'a buradan selamlarımı gönderiyorum. (ekşiden selam göndermek çok reröre çünkü)
 • dükkan açıp satış yapabilmek için nüfus cüzdan sureti, imza sirküleri, vergi levhası fotokopinizi posta yoluyla göndermenizi isteyen "e-ticaret" sitesi. sabıka kaydımı istemediklerine şaşırdım diyebilirim.
hesabın var mı? giriş yap