şükela:  tümü | bugün
 • n11 internet sitesi vergi levhası olan firmalarla ortaklık düzenleyerek, mağaza açan firmaların ürünlerini eklemesi ve satış yapmasıyla komisyon, kargo ve reklam giderleriyle para kazanan bir şirkettir.

  bütün ortak firmalara vade farkı 7 gün olup,
  sahte, taklit ve yasalara aykırı olarak satış yapılmasını yasaklayan bir sistemdir.

  müşteriler aldıkları ürünleri yorumlayarak mağazalara puan vermekte ve bu puan mağazalara güven veya güvensizlik oluşturmaktadır.

  peki gerçekten de öyle mi ?

  gerçekleri anlatacağım,

  n11 üzerinde 8 mağazası* bulunan bir kişiyim. direk konuya geçeceğim;

  n11 platformuna tek tek ürün yüklemek yerine entegrasyon firmaları kullanarak bu ürünleri toplu olarak daha kısa bir şekilde yüklenebilir, siparişler ve faturalar takip edilebilir.

  bu entegrasyon firmaların üst paket müşterileriyseniz mağazanızın kötü yorumları silinebilir, olumsuz puanlamalar kaldırılabilir ve ürünleriniz ne kadar şikayet alırsa alsın firmaların n11 kankalarımız olarak söze ettiği kişiler olumsuz yorumları kaldırıyor, olumsuz puanları kaldırıp, olumlu puan basıyor ve her ne kadar taklit ürün satışı yaparsa yapsın mağazaları kapatmıyor, onu bırakın ürünleri bile silmiyor..

  7 gün olan vade süreniz 3-4 güne indiriliyor, hatta komisyon oranları üründen ürüne değişerek herkes 13-18 -25-30 oranında öderken siz bunun yarısı hatta bazen daha azını ödersiniz.

  birde işin diğer tarafı ;

  eğer şanslı bir n11 kankası olan entegrasyon firması ile çalışmıyor iseniz,

  ama satış rakamlarınız yüksekse, n11 e iyi reklam veriyorsanız ve n11 kankanız* varsa da yukarıda saydığım premium özelliklere sizde sahip olabilirsiniz.

  bu mağazaları defalarca görsel olarak şikayet etsemde, n11 konferanslarına katılıp bölge müdürlerine defalarca resimlerle göstersem de hiç bir işlem yapılmadı, ya-pı-la-ma-dı.

  benim ufak bir mağazam rakip bir firma şikayeti ile kapatıldı,

  mağaza kapatılana kadar almam gereken tutar: hesaplanan tutar:2.288,22 tl
  hesabıma yatırılan tutar : 1727,80 tl'dir.

  bunu ben ilk kapatıldığında hesapladığımda 2.590 tl küsür bir rakamken, ücretleri istediğimde anlamsız bir şekilde 2.288,22 tl ye düşürüldü, bir şekilde ona da razı gelindi.

  biraz zorlayınca ve şikayetvar'a yazılınca sonra 165 tl daha yatırıldı ( 1.727,80 tl ye dahil bu rakam )

  ödeme ne zaman yapacaksınız dendiğinde "kapatılan mağazaların ödemesi 60 gün sonra yapılır. " maili geldi.

  bende peki, tamam diyip bekledim.

  aylarca ayda 1 veya 2 kez ödemeyi hatırlatarak teyitleştim, 10-11 mail attıysam şikayetvar a yazmadan cevap alamadım. ödeme günüm geldiğinde ödememi istediğim bir mail attım, 2-3 gün cevap verilmedi, tekrar 2-3 tane mail attığımda " biz tutarları yeniden hesapladık, bize 78 tl borcunuz var " denmiştir.

  madem 78 tl borçluyum, neden 3-4 aydır paranız yatacak diyorsunuz ? diyorum, cevap yok.

  düzgün çalışan mağazaların hakkını, emeğini sömürüp, 3 kuruş parasını gasp eden n11, n11 kankası olan mağazalara karşı gösterdiği tutumun yarısını, onlara karşı gösterdiği anlık whatsapp destek hizmetinin yarısını dürüst mağazalara gösterememektedir.

  yukarıda anlatılanın tamamı resimli, kayıtlı, kanıtlı bir anlatımdır.

  ödenmesi gereken tutar : https://cdn.sikayetvar.com/…nantutar-1526181426.jpg
  ödenen rakamlar 1 : https://cdn.sikayetvar.com/…9/odeme1-1526181430.jpg
  ödenen rakamlar 2 : https://cdn.sikayetvar.com/…9/odeme2-1526181432.jpg

  700 tl olarak hesapladıkları mail : http://i.hizliresim.com/jdxbdj.png

  benim daha sonra (165 tl yattıktan sonra) gönderdiğim mail : http://i.hizliresim.com/odkod4.png

  n11'e attığım maillerin bir kısmı : https://cdn.sikayetvar.com/…birkismi-1526181421.jpg

  edit :

  buraya başlık açtıktan sonra diğer kullanıcılardan da tepki gelmesinin ardından, hizmete yeni başlattıkları, test amaçlı açtığımız ve hiç kullanmadığımız n11 mağazam adlı uygulama sitemizi de bu saatte kapatmışlardır.

  gelen mail : https://i.hizliresim.com/g6ndd0.jpg

  teşekkürler ekşi.

  sonradan gelen edit:

  gün içerisinde n11 yetkilileri değişik saatlerde iletişime geçtiler, detaylı bir şekilde bakiyemin sebebini açıkladılar. bir kısmı iade olup kargoda kaybolan ürünler, bir kısmı diğer mağazamın ödemesi gereken tutarlardan kesmişler. ödeme konusunda mutabık olduk.
 • rezalet puanım 5.

  madem keyfi davranılıyor; anlaşmaya aykırı davranılıyor. hakkınızı mahkemelerde arayın. keza buna benzer mağduriyetler yaşayanlarla kampanyalar başlatın.

  her şeye eyvallah deyip sözlükte rezalet diye başlık açmak da garip olmuş.
 • türk tipi işletme sistemi. anlamadık, anlayamıyoruz. adam kayırıp, müşteri kandırıp ticaret yapılamıyor.
 • rezalet puanım 10.

  entegrasyon işinin içinde olan birisi olarak yapılan haksızlıkları sıkça duyuyoruz. sikko ürünlerle %90-100 puan alan mı dersin. kötü yorum sayısı %3-5 i geçmeyen mi dersin. komisyon oranlarındaki oynamaları ve arama sonuçlarınsaki manupilasyonları saymıyorum bile.

  ama türkiye'de işlerin hukuksuz yürümediği bir mecra bile yok. bir konuda tekel olacak gücü olan her oluşum bu gücü kullanarak müşterilerini sonuna kadar sömürüyor. n11 de bunlardan biri ve bu konuda bir yaptırım olmalı.
 • valla yazik. gittigidiyor'a gore daha kullanisli olmasi, anlik indirim ve kuponlar son kullanici icin iyi olsa da bahsedilen komisyon oranlari bence cok fazla.

  neyse benim tavsiyem madem hangi entegrasyon firmasinin daha iyi oldugu biliniyor, onu kullanin. ruzgara karsi işemeye ne gerek var?
 • 700 tl olarak hesapladıklarını belirten ve bunun üzerine 165 tl ödediklerini belirttiğim mail ekranları da eklenmiştir.
 • benzer başlığı ben açacaktım, tüm e-ticatet platformları için ama alta gelecek yorumlardan dolayı çekinmiştim açıkçası.

  benzer sorunlar benim mağazalarım için de geçerli, gün geçmiyor ki problem yaşamayalım.

  şimdi hastanedeyim platformları ve yaşadığımız sorunları yazarak editleyeceğim.
 • şahsen beni şaşırtmayan n11 olayı.
  buradan alışveriş yaparken iki kez düşünün.

  ayrıca,
  aldığınız ürünlerin faturalı ve olmasına dikkat edin. sonra n11'deki yetkilileri orjinal olmayan ürün satışı yapıldığına ikna edemezsiniz.
  kendilerinin de bu konuda ilgili mağazanın cevabına göre hareket eder.

  (bkz: #77569892)
 • benim mağazama da açık bir şekilde sırf entagrasyon olmadığı için kısıtlama koyuldu. ürün girişi vs engellendi.
 • buraya başlık açtıktan sonra diğer kullanıcılardan da tepki gelmesinin ardından, hizmete yeni başlattıkları, test amaçlı açtığımız ve hiç kullanmadığımız n11 mağazam adlı uygulama sitemizi de 00:34'te kapatmışlardır.

  gelen mail : https://i.hizliresim.com/g6ndd0.jpg

  teşekkürler ekşi.