• öncelikle işbu entry, daha başka kişilerin de benzeri mağduriyetler yaşamaması için yazılmaktadır. dilerseniz konuya geçeyim.
    her şey beğendiğim bir saati, 11 kasım indirimiyle makul bir fiyattan yakalayıp siparişini vermemle başladı. 15 kasımda saat elime ulaştı ve gerçekten beğendim, fakat bir süre sonra fark ettim ki saat geri kalıyor ve ara ara duruyor. 1-2 gün problemin neden kaynaklandığını anlamaya çalıştım ve sorun çıkarmaya devam edecek mi diye takip ettim. mekanizmasıyla alakalı bir problem olduğunu anlamamla birlikte, 20 kasım günü n11 üzerinden değişim formunu doldurarak talebimi ilettim ve ürünü aynı gün kargoya verdim.
    mağazayla o güne dair mesajlaşmam şu şekilde

evet, buraya kadar her şey normal seyrinde ilerliyor gibi gözüküyor ve olay burdan sonra kontrolden çıkıyor. 24 kasım günü telefonuma gelen mesajla ürünün iadesinin yapıldığı ve belirtilen tutarın hesabıma tekrar yatırıldığının mesajını aldım. hemen mağazanın elimdeki tek numarası olan kurumsal hattını aradım elbette ulaşamadım sonrasında n11 müşteri hizmetlerini arayarak ürünün değişimini talep ettiğimi ve iadeye çevrilmesini istemediğimi dahası bununla ilgili hiçbir onayımın alınmadığını söyledim. müşteri temsilcisi, mağazanın ürünün stokta olmama gerekçesiyle iadeye çevirdiğini söyledi. fakat değişim talep ettiğim gün de bu telefon konuşmasını yaptığım an da ürün halen n11 ve hepsiburada üzerinden aynı mağaza tarafında satışa açıktı. bir şikayet kaydı oluşturuldu ve en geç 2 gün sonraya kadar bana geri dönüş yapılacağı söylendi ve telefonu kapattık.

iade bilgileri 1
    iade bilgileri 2

sonrasında mağazaya ürünün halen stokta olduğunu ve satın aldığım bu ürünün tarafıma ulaştırılması gerektiğiyle ilgili mesaj attım. aldığım cevaplar şu şekilde ;

1
    2

evet, n11de güvenilir bir saat tedarikçisi olup 9.9 gibi uçuk bir puana sahip olan, mesajlarıma anında cevap veren ve işlemlerimi satın aldıktan sonra hızlıca halleden turkuazinternet adlı bu mağaza benim değişim talebime 3 iş günü cevap vermeyerek n11 in sistemi gereği değişim talebimi hiçbir onayım olmadan para iadesine çevirerek hukuken sahip olduğum bir malı bana tekrar göndermedi. yukarıdaki linkte son mesajında da dilersem saati tekrar sipariş verebileceğimi önerdi. çünkü saat şuan satın aldığım fiyattan 130 tl daha pahalı.

saatin şuanki fiyatı

ve son olarak dün n11 i arayarak bu yapılanın düpedüz şark kurnazlığı olduğunu, mağazanın 130 tl fiyat farkından dolayı saati yollamamak adına sistemsel 3 gün süreyi kasten doldurduğunu, bu noktada n11 in nasıl bir politika izleyeceğini ve tüketiciyi nasıl koruyacağını sordum ve haklı olduğum yarın ilgili birimler tarafından aranacağım bilgisiyle telefonu kapattım. bugün n11 mağazası tarafından aranarak para iadesi yapılmış olan bu ürün hakkında yapılabilecek hiçbir şey olmadığı bilgisini aldım. ben de bu noktada n11 in tüketicinin hakkını korumadığını ve mağazaların bu suistimaline çanak tuttuğunu söyleyerek bir daha asla n11 den alışveriş yapmayacağımı söyledim. ve aldığım cevap ''peki, iyi günler '' oldu.

uzun bir açıklama olduğu için özet geçeceğim ;
    n11 üzerinden turkuazinternet mağazasından satın almış olduğum saati mekanizmasıyla ilgili bir problemi olduğundan ötürü değişim talebiyle geri kargoladım. mağaza birebir değişimi en kısa sürede yapacağını tarafıma iletti. tüm mesajlar yukarıda mevcut. sonrasında mağaza , sistemin 3 gün içerisinde değişime yanıt verilmediği takdirde, hiçbir onayım olmadan ürünü para iadesine çevirebileceğini bilerek, ürünün değişim işlemlerini yapmadı ve tarafıma para iadesi gerçekleştirdi. değişim talebinde bulunduğum ve hiç bir onayım olmadan para iadesine çevrilen saati istediğimi, mağazaya belirttiğimde dilersem saati 130 tl fiyat farkıyla tekrar sipariş edebileceğim önerisini aldım. n11 ise tüm bu şark kurnazlıklarına çanak tutarak bu konuyla ilgili tüketiciyi koruyamayacağı ve yapılacak bir şey olmadığını tarafıma iletti.

son olarak, bazılarınız için bu konu çok önemsiz olabilir fakat burada n11 gibi bilindik bir kurumsal şirketin bünyesinde bulunan mağazaların ne kadar güvenilir olduğunu, n11 in bu ve benzeri durumlarda tüketicinin haklarını ne kadar koruduğunu tekrar sorgulamanızda fayda var. hele ki daha pahalı ürünler sipariş verecekseniz, n11 den alışveriş yapıp yapmamayı tekrar düşünün derim.

(edit: konuyu açtıktan sonra n11 genel merkezi tarafıma ulaştı ve bu karışıklığı gidermek için mağazayla görüştü. problem çözüme kavuşturuldu. n11 güvencesiyle alışveriş yapan birisi olarak, bu ve bundan sonraki alışverişlerde işlerin hiç bu raddelere gelmemesinin gerektiğine inananlardanım. ilgi ve alakalarından dolayı n11 genel merkezi ve çalışanlarına teşekkür ederim.)
  • benzer örneğini benim de yaşadığım rezalettir. benzer durum aşağıda ifade edilmiştir.----------------------------
    oldukça sık kullandığım bu siteden yüzün üzerinde sorunsuz alışveriş yaptım. ne tesadüftür daha önceki alışverişimden kazandığım puanlarla sipariş verdiğim ürün defolu geldi. değişim için talep oluşturup gönderdiğimde ise firmadan ürünün stokta kalmadığı bilgisi ve iade talebi geldi.tabii ki bu arada ürün halen satışta görünüyordu. puanların geri yüklenmesi ve kullanımında sorun yaşayabileceğimi tahmin ettiğim için defolu ürünü geri yollamalarını talep ettim ancak firma bu talebe üç gün yanıt vermedi ve otomatik olarak iade durumuna düştü. daha fazla ayrıntıya girerek lafı uzatmayayım. sonraki süreçte n11 ile ve bankayla yapılan görüşmeler uzun bir zaman aldı ve sonunda bezdirerek pes etmemi sağladılar. çok yüksek tutarlı bir ürün de olmadığı için işin peşini ve n11.com ile alışverişi bıraktım. uzun lafın kısası, n11.com sorun yaşamadığınız sürece işe yarasa da herhangi bir problemde sizi üç kağıtçı firmalardan koruyan bir konumda değildir.
    edit: buraya yazdıktan sonra müşteri hizmetleri tarafıma ulaştı ve telafi etmek için hesabıma mağduriyetim kadar kupon yüklendi. hakkımı geç de olsa alabildim ama insanların hakkını arayacağı platform burası olmamalı kanaatindeyim.
  • turkuazonline olmuş. aman dikkat
hesabın var mı? giriş yap