şükela:  tümü | bugün soru sor
  • microsoft'un 1000 liraya sattığı şeyi adamlar 19 liraya satıyorlar. aklım almıyor işin içinde nasıl bir dümen olduğunu. neticede bu lisanslar bios'ta kaydedildikten sonra başka pc'lerde kullanılabilir şeyler de değil. buyrun bir örnek;

https://urun.n11.com/…-5-dakikada-teslim-p252765173
  • bir ihtimal şaibelidir. fakat kinguin ya da durmaplay gibi yerlerde 40 liraya satılan bazı keyler var, tek kullanımlık. yani format atarsanız yeni key almanız gerekiyor, o keyler gibi olabilir. ben 1 tanesini yaklaşık 2 senedir kullanıyorum, sorun çıkmadı. garanti olsun derseniz bahsettiğim iki siteden birinden tedarik edebilirsiniz.

edit: kaldorein uyardı, anakart değişirse yeni key istiyormuş ucuz olanlar. formatta sıkıntı yok yani.

edit: tragosimetriekledi, "bir kez keyi girdikten sonra microsoft hesabına giriş/kayıt yapılıp tekrar kurulum yapılabiliyor, windowsunuzu microsoft hesabınıza onaylatmış oluyorsunuz, tekrar key almanıza ihtiyaç yok. arkadaşım şirkete 3 adet alıp bu yöntemle format atıyor."
  • kurulum desteği diyor, acaba sadece nasıl format atılır diye yarım sayfalık bir pdf mi verecekler diye düşündürtendir.
  • bilişim sektöründe çalışan birisi olarak alınmamasını tavsiye ettiğim key'lerdir.

yoğun istek üzerine açıklama editi

durum şu; bu lisanslar %90 kopya, aldığınızda kurulum yaparsınız hiç sorunsuz çalışır. sonrasında aynı numaranın orjinal hali alınırsa sizin key iptal olur.

birde yorumlara baktım da ilki 19 nisan 2018'de yapılmış, 6 ay sonra ya da bir yıl sonra sıkıntı yaşasanız muhatap bulamayabilirsiniz.
  • henüz sıfır yorumuyla hiç güven vermemektedir. bunun haricinde, daha yarım saat önce "bu windows neden steam gibi ara ara indirim yapmıyor yav, yapsa da alsak" falan demiştim. 20 lirayı görünce bi an heyecan yaptım itiraf ediyorum.
  • etkinliştirme anahtarı satıyorlar.
    kendim 8.1 aldım 21 tl'ye işe yarıyor.
    lisans satılırken kurulumda verilmek zorunda cd dvd verilmediği için etkinleştirme anahtarları satabiliyorlar

#lisansı al updateleri yap uyarları ve güncellemeleri kapat kullanmaya devam et :)
  • bilişim sektöründen hem danışman hem eğitmen biri olarak almamanızı ben de tavsiye ediyorum ama alırsanız kullanmakta sıkıntı olmaz ama başkasına ait lisans kullandığınızı bilin.
    işleyiş nasıl. bilişim sektöründekiler bilir kutu ve oem lisans dışında open lisans diye bir şey var. siz bu lisanstan firmanıza 1 adet windows 10 pro alırsın size 50 kere kullanma hakkı verir. 30 kullanıcınız varsa da hepsine aynı keyi girersiniz ve portalda bu lisanslar gözükür. zaten pro versiyon olması bir ipucu burda.
    muhtemelen bu arkadaşlar firmaların aldığı lisansları satıyorlar. benim de elimde binlerce firmaya ait office,windows,server , sql lisansı var. satıp kullandırsam kimsenin ruhu duymaz ama etik değildir.
  • bu 35-45 tl. arasında olan, tek bilgisayar için olduğu iddaa edilen windowslarda herhangi bir yasa dışı durum var mıdır?
    "microsoft.com adresinden indirme ve aktifleştirme sağlanmaktadır." yazıyor ne kadar güvenebilirim.

normalde bütçe ayıramayacağım bir harcama fakat 45 liraya satın alabiliyorsam evdeki 3 bilgisayara da almayı düşünüyorum.

sevgili suserlerin yeşillendirmesini bekliyorum.
  • aslında bu lisansları bilgisayar üreticileri windows'tan toplu olarak satın alıyor ve misal 25 bin adet alım yapıldı ama 20 bin bilgisayar üretildi, şirket karını maximize etmek için arta kalan 5 bin lisansı da internet üstünden satıyor, olay bu.

oem keylerin tek dezavantajı windows herhangi bir aktivasyon probleminde destek vermiyor (ki verdiğini soyleyenler var, sadece bu key calismadi diyerek yardim alinabiliyormus) gorunen baska bir eksi yonu yok.

fiyata etki eden bir baska konu ürünün fiziksel olarak satılmaması, hiçbir vergiye baglı olmaması, windows teknik destegini almamamız. 19tl biraz abartı geldi, yabancı sitelerde 10 dolara bulmak mümkün.

tabi bunlar internette okudugum bilgiler, yanlis olabilir mi? niye olmasin. satin almayi dusunuyorsaniz internette ingilizce aratip tam olarak ne oldugunu ogrenin bence.

bonus: https://www.youtube.com/watch?v=ij_czlkzz24