• kaziga oturtma iskencesini urperten detaylarla anlatan roman.
  • ivo andric'in odullu romani.
    osmanli egemenligi altindaki balkanlarda ya$anti.
    vi$egrad.
    patchwork halklar.

(bkz: yeme de yaninda yat)
  • ivo andric'in drina koprusu isimli romaninin orijinal dildeki ismidir.

"drina koprusu ustunde" anlamina gelir.
    (bkz: cuprija)
  • otobüste* önümde oturmakta olan bir hanımefendinin elinde gördüğüm ve edinmekle kendime bir enteresanlık payesi çıkarttığım andric romanı.son 400 yılın balkan tarihini ve dönemin osmanlısını anlatıyor andric.köprünün yapım aşamasında , balkan halkının huzursuzluğu ve halkın osmanlıya bakışı romanda ilk göze çarpanlar.bir diğer bakışla , romana tarihsel/sosyolojik bir kalıt gözüyle de bakabilir okuyucu..

şişt okuyucu?
  • arkadaşımın günlerce arayıp bulamadığı benim avrupa pasajındaki bir dükkânda bulup kendisini hayret ve sevinç yumağı içinde bıraktığım kitap..kendisini beklerken 100 sayfa kadar okumuştum, demek ki iyi ekilmişim. osmanlı zamanında balkanlarda çok önemli bir yol üzerindeki ırmağın üzerine yapılan bir köprüyü anlatır gibi görünmekle beraber, köprüyle birlikte o dönem hayatını, yaşayış tarzını, insan tiplemelerini ve osmanlı devleti ile balkanlardaki tebanın ilişkisini çarpıcı bir biçimde anlatır. en azından benim okuduğum bölümde anlatıyordu, sonrasını bilemem tabi.
  • okumamın üzerinden enaz 15 yıl geçmesine rağmen,devşirilen oğlunun ardından "ilyaa,ilya" diye bağırarak dövünen bir annenin sesini unutamadığım roman..
  • şimdiye kadar okuduğun en güzel romanlardan biri. bana göre balkan coğrafyasını ve orada yaşananları cidden en tarafsız anlatmaya çalışanlardan romanlardan biri.
  • toplumsal hafizanin ve kitlesel unutusun isleyisini anlamak icin birebirdir bu kitap.
  • ivo andric tarafından balkanlarda 20. yüzyılın ortalarından 350 yıl öncesine kadar olan olayları ve balkan insanının yaşantısını ve kozmopolitliğini yapılan bir köprü üzerinde, bir tarih kitabı gibi olayları sosyal yönleriyle de içererek anlatan bir romandır.
    ortaokul yıllarımda okumaya kalktığım, sonlarına doğru inanılmaz tasvirlerle okuyucuya sunduğu işkence sahneleri o tazecik dimağımda hasarlar bırakan kitabı, kazığa geçirmenin ne kadar ince ve özen isteyen bir iş olduğunun anlatıldığı kısımdan sonra okuyamamış, ve kitaba bir daha elimi sürmemişimdir.
  • bir kopru ve etrafindaki sehirde olanlari anlatirken aslinda balkanlarin tarihini de ozetleyen hos kitap.
hesabın var mı? giriş yap