şükela:  tümü | bugün
 • tarihi bir moğol at bayramı. yılın belli bir ayında moğolistan ülkesinin dört bir yanından göçebeler bu festival alanına gelirler. at yarışları yapılır, at alım satımı yapılır, güçlü ve güzel atlar seçilir. artık bu festival başkent*in yakınlarında yapılmaktadır.
 • naadam şenliklerinin önemli bir parçası olan güreş turnuvasında güreşçiler, üst bölgeleri açık,altlarında ise minicik şortlarla güreşirler.

  bu minik şortların kullanılma sebebinin, geçmişteki bir naadam güreş turnuvasını, kadın bir güreşçinin, o zamanki kapalı kıyafetlerle kendini kamufle ederek kazandığına inanıldığı, ve bir daha böyle bir şey olması istenmediği için olduğu söylenmektedir.

  bu güreş,bizim karakucak güreşimize benzer,ani güç ve denge unsurlarını içeren bir spordur.

  son yıllarda japonyada, sumo güreşi yapan birkaç moğol güreşçi, bu sporu domine etmiş ve en üst mertebe olan yokozuna ünvanını almıştır.

  moğolların bu spordaki başarılarının altında,naadam güreşinden sumoya taşıdıkları avantajlar olduğu düşünülmektedir.
 • şu anda katıldığım festival. güreşçilerin yere düşeni kaybediyor.
  kaybeden kazananın sağ kol altindan geçiyor ve arkasına bir şaplak yiyor. hakem güreşecek sporcuların başındaki sapkayi alıyor ve güreşçi hakem önünde 2 yana 180 derece dönerek gösteri yapiyor ve moğol bayrağı etrafında kartal gibi kollarını çırparak başlıyor . kazanan aynı gösteriyi yine daha şaşaalı yaparak şapkayı teslim aliyor.