şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karabibik ilk köy romanı olup 1890 yılında baskıya verilmiştir; ilk realist roman denilen ise samipaşazade sezai efendinin fildişi dolmakaleminden çıkmış ve 'sergüzeşt' isminde yine 1890 yılında yayımlanmış olup sözlük kullanıcılarının kafasında soru işaretleri bırakmıştır.
 • yazarın eseri kara bibik tanzimat doneminde yazılan ve istanbul dısında, taşrada gecen ilk ve tek romandır.
 • 1864-1893 yılları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. doğum tarihi net olarak bilinmemekle birlikte, ölüm tarihi 6 ağustos 1893'tür. tanzimat dönemi ikinci kuşak yazarlarındandır. aralarında recaizade mahmud ekrem, abdülhak hamid, mehmed muradın da buluduğu bu kuşak, bazı incelemecilere göre "ara kuşak" diye de anılır. türk edebiyatında batılı anlamda ilk hikaye örneklerini veren isimlerdendir. realist ve natüralisttir.
 • zehra adlı romanı ile türk tarihinin ilk gerçekçi psikolojik yapıtını ortaya çıkarmıştır. romanda kıskanç bir kadının eşine ve kendisine verdiği zararlar ibretlik bir dille anlatılıyor.
 • 29-30 yaşlarında ölmüş, üsküdar'da miskinler tekkesi yakınındaki mezarlıkta toprağa verilmiştir. üslup konusunda dönem dönem tanıştığı yazarlar (muallim naci, abdülhak hamid, recaizade mahmud ekrem) etkili olmuştur, bu yazarlara öykünüp; fikir ve şekil bakımından değişimler geçirmiştir. sonunda daha oturaklı bir üsluba sahip olmuş, dönemin ses getiren yazarlarından olmuştur. açıkçası karabibik dışında bir yapıtını okumuş değilim, o yüzden genel kanının yanısıra üslubu hakkında kişisel bir kanaatim yok.

  karabibik'te (ki ilk köy anlatısıdır) gerçekçi bir üslup var. muhtemelen bir köy gözleminin neticesinde kaleme almış öyküyü. herhangi bir sosyal mesaj kaygısı gütmeden yazılmış bi hikaye işte hepi topu. yarım saat, bi saatinizi verip okuyun aklınızın bi köşesinde kalsın.
 • "yadigarlarım" adlı öyküsünde anılarını da paylaşan tanzimat dönemi yazarıdır.

  günlük şeklinde oluşturulan öykünün aşkı anlatan bölümleri gayet samimi ve duygusal.. hangi dönemde yazılmış olursa olsun içten anlatılan duygular okumaya değer oluyor vesselam:

  "aşktan anlayanlara sorarım: sevdiğinin sadece aşkıyla yetinip varlığıyla ilişkisini kesecek kadar gönül eri bir kahraman bilir misiniz? tarih kitaplarına başvurunuz. bulamayacaksınız. bazı romancıların hayallerinden başka hiçbir tarih kitabında böyle bir kahraman görülmüş değil. insanın doğası böyledir. sever, gerekirse sevmez görünmeye çalışır, fakat başarılı olamaz. kendisini de aldatmaya uğraşır ama yapamaz."
 • türk edebiyatı üçüncü kuşak(ara nesil) yazarı. türk edebiyatının köye açılmasında ahmet mithat efendi'den sonra dikkat çeken isimlerden biri durumundadır. cemile, elvab-ı sevda, küçük gelin ve isyan romanlarında köy hayatına yer vermesi ve bu bakımdan türk edebiyatının köye açılışında ilk eserler arasında yer almasıyla dikkat çeker.
 • zamanında zehra romanı, ahmet hamdi tanpınar tarafından senaryolaştırılmak istenen edebiyatçımız.

  (bkz: #79921694)