şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdi bu son günlerdeki israil - filistin - türkiye - mavi marmara gemisi olayları patlak verince aklıma bu şarkı ile ilgili yaşadığım güzel bir olay geldi.
  bir gün yolda gidiyorum. tem üzerinde maslak sapağına yakın biryerlerde. bu şarkı çalıyor ve sağ camım açık. tüylerim diken diken olmaya başlamıştı ki, acayip çığlık sesleri, korna sesleri duymamla irkildim. önce şarkıyı piç ettiler diye okkalı bi küfür doldurdum ağzıma ve kornaların geldiği sağ yöne doğru çevirdim kafamı. o an diken diken olan tüylerim artık yerlerinden fırlıycak gibi oldular. içimde acayip bi duygu oluştu. tam yanımda filistin konvoyu vardı. yüzlerce araç. hepsinin üzerinde filistin türkiye bayrakları. benim dinlediğim şarkıyı duyup çılgınlar gibi korna çalmaları. beni aralarına almaları falan. duygusal bir adam değilim ben kesinlikle. ama hayatımda duygusallığın zirvesine orda çıktım ben işte. vay be dedim. rastlantı böle bişeymiş demek diye geçirdim içimden. sonra şarkı bitti konvoy son selamını çaktı bana ve aralarından çıktım. fakat o da ne. köprüye gelmişim farketmeden. halbuki maslaktan çıkmam gerekiyodu benim. neyse dedim içimden. hayatın boyunca bi daha bu kadar ilginç bi rastlantı olmıycak belki. konvoyun peşinden karşıya geçtim. uzun zamandır görmediğim bi arkadaşıma uğradım. biraz bişiler içtik. ama olaydan bahsetmedim ona. kendisi için gelmiş oldum.
  bu hikayeyi acıklı hale sokup çok etkileyici yazabilirdim sevgili sözlük okurları. ancak hikaye etkili zaten. sonu da komik. napıcağımı şaşırdım valla. piç oldu gitti güzelim entry. çöpe atsan atılmaz. o kadar yazdım. peh.
 • insanı büyüleyen bir ses....
  http://www.youtube.com/watch?v=komxfpf4ula
 • bir özgürlük müzikali. düşlerde ümit birikir, yeşerir barışın kurumuş yaprakları. fonda bu çalarken.
 • kendisini bir videonun fon müziği olarak işittikten sonra deli gibi aradığım ve en sonunda italyan bir arkadaş sayesinde izini bulabildiğim şarkı. aslen tunus'lu olup yaşamını fransa'da devam ettiren amel mathlouthi tarafından düzenlenmiş ve seslendirilmiş.
  şarkının aslı genel bir yanılgı ile ispanyolca olan naci en alamo zannedilir aslında yunan çingenelerine ait bir şarkıdır ve notaya ilk defa yunanistan'da dökülmüştür asıl ismi balamo

  naci en palestina için: http://www.youtube.com/watch?v=9ub1rw_5-l8

  naci en alamos için: http://www.vidivodo.com/…2510/vengo-_-naci-en-alamo

  balamo için: http://www.youtube.com/watch?v=-p2xeyjfego

  ispanyolcası vengo filmiyle öne çıkmış pek yanık pek güzel, yunancasını dinlerken yunan çingenelerinin haykırışlarını duymak mümkün, ama ben en çok naci en palestina versiyonunu sevdim, tercih meselesi tabi...

  edit:link yenileme
 • kendisiyle tanışmam ıslak odunla dövülesi* bir yazar nedeniyle dün gece ve gayet zamansız gerçekleşmiştir.

  sözleri ve anlattığı şeyin tamamen başka duygulara yönelik olduğu bilinse de, bu aralar yol belli eğ başını usul usul yürü şimdi demek zorunda kalışım karşısındaki içimdeki sessiz isyana arkaplan olmuş ve ezgisiyle, hüznüyle, şarkıyı söyleyen ablamızın sesiyle bendenizi melankoliye sürüklemeyi başarmış şarkıdır.

  daha üç beş gün evvel david guettadır will.i.am'dir ıvırdır zıvırdır dinleyen ne güzel bir adamdım halbüse.
 • dinlenilesi bir ses.dinlenilesi bir şarkı, sözlerini anlamasam da ruhunu hissettim diyebilirim
 • tunus asıllı sanatçı amel mathlouthi tarafından naci en alamo parçasında geçen "alamo" sözcüğünün "palestina" (filistin) olarak değiştirilmiş ve anlattığı konu sebebiyle ritmi biraz daha yavaşlatılmış hali ;

  sözleri ;

  filistin'de doğdum

  adsız yerlerden geldim
  toprağım yok
  anavatanım belirsiz
  ateşler yakıyorum parmaklarımla
  ve sana şarkılar söylüyorum kalbimle
  yürek telim gönül yakıyor
  filistin'de doğdum
  yerim yok, toprağım yok, yurdum yok
  böyledir, bizim kadınlarımız
  acıyla şarkı söylediğinde
  seni darmadağın eder..
 • emel mathlouthi tarafından bu akşamki konserinin kapanışında seslendirilen muhteşem parça. salt çıplak sesle okunduğundan olsa gerek salondaki herkesin bir kat daha büyülenmesine sebep olmuştur.
 • aynı parçanın rumcası eleni vitali abladan gelsin;

  http://www.youtube.com/watch?v=j3fply9xj-w