şükela:  tümü | bugün soru sor
 • enver paşa'nın eşidir kendisi. hatıraları 1952'de acı zamanlar adıyla vatan gazetesinde yayımlanmış, 1990'da ise aynı adla kitap halinde getirilmiştir.

  ne var ki kitap 2006'da bir başka yayınevi tarafından bu kez naciye sultan ismiyle, hayrünnisa alp diye hayali bir yazarın kaleminden tekrar yayınlanmıştır. murat bardakçı ise bu olayı intihalde varılan son nokta olarak tanımlamıştır.
 • can dündar'ın yüzyılın aşkları isimli kitabında enver paşa ile olan büyük aşkı anlatılan hanımefendi. 3 sene boyunca enver paşa ile birbirlerini yalnızca fotoğraflarından tanıyıp sevmişlerdir.
 • güzeller güzeli diye telaffuz edildiğini birkaç yerde duydum,kendisi gayet tipsizdir
 • enver paşa'nın ölümünden sonra, vasiyeti üzerine, kardeşiyle evlenmiştir.
 • evlendiğinde kendisi on beş, eşi enver paşa ise otuz üç yaşındadır. saraylıdır, zengin kızıdır.
 • "insana evvelden başına gelecekleri anlatsalar:'ben bu kadar cefâya dayanamam, bu derecede üzülmeye tahammül edemem.' diye kadere isyân eder. fakat dayanılmayacak cefâ ve üzüntü yoktur."

  vatan gazetesi, 7-9 ocak 1953 (enver - murat bardakçı)
 • kendisinden, enver paşa ile evlenme hikayesi:

  ''sultan abdülhamit amcamdı. beni oğlu abdurrahim efendi ile evlendirmek istiyordu. hürriyet senesi idi. ben daha çocuktum. annem de, babam da bu işin aleyhindeydiler. abdülhamit tahttan indirilince bu sözlerin de arkası kesildi. ağabeyim abdülhalim efendi de aleyhteydi.

  babamın hastalığında enver bey'in annesi bize ziyarete geldi. beni gördü. birgün annem bana şöyle konuştu:

  -kızım, eni abdürrahim efendi istiyor. ama başka isteyenler de var. enver bey de bunlar arasında. bak, işte resimleri. artık düşün, karar ver!

  birgün de bize amcam vahidettin efendi(daha sonra sultan mehmet vahidettin vı) geldi.

  -kızım, ben sultan reşat tarafından geliyorum, seni isteyenler var, artık düşünüp bir karar vermeni padişah emrediyor, diye konuştu. gene isteyenlerin resimleri önüme sürüldü. enver bey'in resmi de bunların arasındaydı.

  henüz küçüktüm. tecrübesizdim. zor bir karar karşısında bulunuyordum. ama içimden hep, enver bey'i seçmek geliyordu. ben de öyle yaptım. amcam vahidettin, çok isabetli bir karar verdiğimi ve sultan reşat'ın bundan çok memnun olacağını söyledi.

  ertesi gün padişahın yanına gittik. enver bey'in validesi de geldi. padişahın yanında, parmağıma nişan yüzüğümü taktı. artık hürriyet kahramanı enver bey'in nişanlısıydım. nişanlım, o sırada berlin'de ataşemiliterdi...''

  şevket süreyya aydemir, enver paşa, cilt ll, sf:208.
 • enver bey'le nişanlanmasından sonrasını şöyle anlatır:

  ''mektuplaşmaya başladık. birbirimizi jhiç görmemiştik. onun, benim resmimi bile görmüş olduğunu zannetmiyordum. beni, annesinin tarifi ile tanıyordu. beni hayalinde nasıl canlandırdığını bilmiyordum. fakat mektuplarımızla birbirimizi az çok tanıdık ve sanıyorum ki sevdik. bir sene kadar süren bu tatlı ayrılık, bizi birbirimize yaklaştırdı. enver beyle bir sene sonra, 1911 yılında nikahımız kıyıldığı zaman, o gene uzaktaydı. nikahı şeyhülislam musa kazım efendi kıydı. merasim basit oldu. ve biz birbirimizi, gene mektupla tebrik edebildik...''

  şevket süreyya aydemir, enver paşa, cilt ll, sf:210-211.
 • enver paşa'ya yazdığı bir mektuptan;

  "fakat kalbimde pür - hayat, muzaffer bir ümit var ki, o da seni bulmak arzusuyla titreyen ruhumda ve kimseye anlatamayacağım ıstıraplarımdır."

  tanım: enver paşa'nın eşi, sultan abdülmecit'in torunu ve şehzade süleyman efendi'nin kızıdır. mektuptan da anlaşılacağı üzere edebi yönü kuvvetlidir.