şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boş sözler satın alıp insanları aldatan bir kureyşli. kur'ân-ı kerîm'de içinde "esâtîr" kelimesi geçen sekiz âyetin, bunun hakkında nazil olduğu rivayet edilmektedir.

  --- spoiler ---

  ''peygamberimiz (asm), bir ara, ebu uhayha saîd b. âs'ın yanına uğrar, ona islâmiyeti anlatırdı.

  ebu uhayha, peygamberimiz (asm) hakkında "o, semadan konuşuyor!" demeye başlamıştı.

  nadir b. haris, ebu uhayha'nın yanına gidip:

  "işittiğime göre; sen muhammed'in sözlerini güzel buluyor, beğeniyormuşsun. bu nasıl olur?! o, ilahlara dil uzatıyor! baba ve atalarımızın cehennemde olduklarını söylüyor! kendisine tâbi olmayanları azapla tehdid ediyor!" dedi.

  bunun üzerine, ebu uhayha, peygamberimiz (asm) düşman kesildi. peygamberimizi (asm) yermeye, getirdiklerini ayıplamaya ve "doğrusu, biz bunun getirdiklerinin bir benzerini daha işitmedik! böylesi ne yahudilikte, ne de hristiyanlıkta var!" demeye başladı.

  ebu uhayha ilk sözünden döndüğü zaman, nadir b. haris ona teşekkür etmeye gitti.

  halbuki, nadir b. haris, bundan önce, peygamberimizin adını duyduğunda ve gönderileceği zamanın yaklaştığını işittiği zaman:

  "vallahi, bize bir uyarıcı gelecek olursa, biz milletlerden herhangi birisinden daha çok, doğru yolu tutarız." demişti.

  yüce allah, bu münasebetle indirdiği âyette şöyle buyurdu:

  "onlar; kendilerine azapla korkutucu (bir peygamber) gelirse, herhalde, (diğer) ümmetlerden herhangi birisinden daha ziyade doğru yolu tutacaklarına, yeminlerinin bütün hızıyla allah'a and etmişlerdi. fakat, onlara azapla korkutan (bir peygamber) gelince, bu onların (haktan) uzaklaşmalarından başka bir şey artırmadı." (fâtır, 35/42)

  nadir b. haris; kur'ân-ı kerîm okunduğu zaman:

  "bunlar, öncekilerin masallarıdır! ben de size, allah'ın indirdiği gibi, indireceğim!" derdi.

  bu nedenle, kur'ân-ı kerîm'de içinde "esâtîr" kelimesi geçen sekiz âyet, nadir b. haris hakkında nazil olduğu rivayet edilir.

  nadir b. haris:

  "o, getirdiği kitap üzerinde, ancak, şu esved b. muttalib'in kölesi cebr ile şeybe veya utbe b. rebia'nın kölesi addas'ın ve daha başkalarının yardımını görüyor!" diyordu.

  yüce allah, indirdikleri âyetlerle bu isnad ve iftirayı da şöyle reddetti:

  "andolsun ki, biz onların 'bunu ancak bir beşer öğretiyor!' diyeceklerini biliyoruz. haktan sapmak suretiyle kendisine nisbet edecekleri o (sanığın) dili acemî'dir, bu kur'ân'ın dili ise apaçık arapça bir dildir." (nahl, 16/103)

  "o küfredenler, 'bu (kur'ân) onun uydurduğu yalandan başka (birşey) değildir. bu hususta diğer bir zümre de ona yardım etmiştir.' dediler de muhakkak bir haksızlık ve tevzir meydana getirdiler.

  'onun başkasına yazdırıp, kendisine sabah akşam okunmakta olan eskilere ait masallardır.' dediler.

  de ki: 'onu göklerde ve yerdeki bütün gaybı bilen (allah) indirdi. şüphe yok ki, o çok yarlıgayıcı, çok esirgeyicidir!'" (furkan, 25/4-7)

  "de ki: 'andolsun, bütün insanlar ve cinler şu kur'ân'ın bir benzerini meydana getirmek üzere bir araya toplansalar ve birbirlerine yardımcı da olsalar, yine, onun benzerini meydana getiremezler.'" (isra, 17/88)''

  https://sorularlaislamiyet.com/…bilgi-verir-misiniz
  --- spoiler ---
 • aynı isimde bir de medineli sahabe efendimiz vardır ki bedir savaşı'na da katılmıştır. tam adı nadr ibn-i haris el-evsi'dir. (allah o'ndan razı olsun. şefaatine nail eylesin.)