şükela:  tümü | bugün
  • sahaflık etiğini bilen, müşterisine sahip çıkan site.

akademik bir çalışma için belli konuda kitapları topluyordum. eledim, inceledim, kitapların tamamını almak için minimum (2) kargoya bölecek şekilde ayarladım. ilk sahafın kargosu hemen geldi. ikinci sahaf (x sahaf diyelim) mesaj attı: falanca kitap yok. yine de gönderelim mi?

kitabın eksik olması kötü çünkü tematik bir sipariş veriyorum. sonradan o kitabı tek başına sipariş etmek zor. üstelik bu kitabın yokluğu nedeniyle kargo ücretsiz olmaktan çıkacakmış, kargo ücreti de ödemem gerekecekmiş. ya da aynı fiyata başka bir kitap alacakmışım.

x sahaf'a, aldığım şeyin elma, armut olmadığını, kitap olduğunu (aynen bu şekilde) ifade ettim. cevap gelmedi.

bunun üzerine nadirkitap yetkilisine ulaştım. hemen döndüler. sahaf adına özür dilediler. eksik kalan kitabımı başka bir sahaftan (y sahaf diyelim) bulmuşlar. onu da ücretsiz elime ulaştıracaklarını söylediler.

üstelik, üstüne para verecek oldular. kitap, y sahafta x sahaftakinden daha ucuzmuş. aradaki farkı iade edebiliriz dediler.

teşekkür ettim. gerek yok dedim. donanımhaber ölücüsü değiliz. o paraya o kitapları alacaktım ve almış oldum.
  • eskiden çok sevdiğim ve sürekli alışveriş ettiğim e-sahaftı. ama bünyelerinde barındırdıkları esnaf zihniyetli değil yavşak zihniyetli bazı satıcılardan dolayı artık buradan kitap almıyorum. şöyle ki en son alışverişimde 1971 basım bir çizgi romanı aldım ve onun yanında 6 adet kitap daha . sipariş verdikten sonra satıcı beni aradı ve " kusura bakmayın o kitabı bulamadım muhtemelen satmışım ama sistemden düşmemişim " dedi. hafiza-i beşer nisyan ile maluldür diyerek pek önemsemedim ve diğer kitapları yollamasini rica ettim. geri kalan kitapların da 3 tanesi gelmemişti ama enteresan bir şekilde ben kitap gelmedi diye beyan etmeme rağmen para satıcının hesabına aktarıldı... her neyse bunu dert etmedim , benim üzüntüm o çok istediğim kitapların gelmemesiydi. başka satıcıdan bulacağımın ümidiyle yine aynı sitede dolanırken aynı çizgi romanı sadece 5 gün sonra aratinca buldum , ha tamam buradan alayım deyip sepete attıktan sonra bakayım satıcı kimmiş dedim ve aa evet aynı satıcı . bana " onu satmışım kusura bakmayın" diyen adam bu sefer aynı kitabı benim ilk baktığım zamanki fiyatın 8 katına satıyordu. aynı kitap . bu şark kurnazlığı filan değil bu bildiğin alçaklık .
  • ne kadar düzgün bir site olduklarını ispatlamışlardır. helal olsun.

bir arkadaşımın aldığı 6 adet kitaptan biri korsan çıktı. biz de hem nadirkitap' a hem satıcıya durumu bildirdik. satıcı muazzam bir çözüm önerdi, geri gönderin. iyi gönderelim de sen bunu niye sattın ki? zira ilk bakışta korsan olduğu kabak gibi ortada. sen bunun korsan olduğunu fark edemiyorsan sahaf filan değilsin, yok fark ediyorsan ve yine de satıyorsan zaten sahaf değilsin. bir de üzerine daha önce de benzer şey oldu ve kitabı geri gönderdiler ama gönderilen kitap bizim sattığımız kitap değildi diyerek suçu neredeyse üzerimize yıkmaya kalktılar. nadir de ilk başta kitabı geri yollayıp ücret iadesi yaptırın dedi. ben de mail atıp dedim ki; ''derdimiz para olsaydı gider üst geçitten korsan kitap alırdık, derdimiz korsan almamak zaten. biz bu kitabı geri yollarsak bu satıcı kitabı başkasına tekrar satar çünkü zaten korsan olduğunu anlamaması mümkün değil'' dedik. ödemeleri olarak bize yolayın kitabı inceleyelim dediler, incelediler ve sonuç;

merhaba sayın xxxxxxx

on iki gezici öykü kitabının ne yazık ki korsan olduğu saptanmıştır. söz konusu kitabın bedeli kartınıza iade edilerek size ayrıca bilgi verilecektir. kitabı, bir başka satıcı üyemiz aracılığıyla ve ücretsiz kargo ile adresinize ulaştıracağız. ilgili kitabevinin satıcı üyeliği iptal edilmiştir. yaşanan olumsuzluklardan ötürü tekrardan özür diler ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

saygılarımızla,

edit: belirtmeyi unutmuşum. bu olayın ardından ilgili sahafın başlığına bu olayı iki kez anlattım ve o entry iki kez sözlük yönetimi tarafından silindi. sahafla mesajlasmamızda kendi ağzıyla "eksi'ye de yazmışsınız zor sildirdik." dedi.
  • affımı dileyerek söylüyorum; ikinci el kitap piyasasının içine sıçtılar.

öğretmen eskisi, teknolojiden pek çakmayan yaşlı sahafların normalde 3-5 liraya satacakları kitaba, yakın gözlüklerini takıp ağır ağır bu siteye baktıktan sonra "30 lira, 40 lira, 1 milyon 300 bin dolor" demesinden bıktım valla ben.
  • çok açık sözlü sahaflar mevcut.

pazar akşamı sipariş edilen kitabın çarşamba akşamı itibariyle henüz kargoya verilmemiş olması üzerine kitabevine mesaj gönderilir:

r: iyi günler, pazar akşamı sipariş ettiğim ... henüz kargoya verilmedi. kitapla ilgili bir sorun mu var acaba?

çok açık sözlü sahaf: efendim sorun yok da tembelliği elemanın. hemen yarın hallederim. özür dileriz. saygılarımızla. d. kitabevi.

kurumsallık diye buna derim.
  • piyasa fiyatı 5 liranın altında olan kitapların (yayınevi olmasına rağmen) 20 lira civarına satıldığı site.
    kitapyurdu'nda 4.50 tl
    nadirkitap'da 18tl

sonra sahaflar ağlıyor ''aç kaldık. iş yapamıyoruz, sistem bizi bitirdi'' diye. e sizin için bir sistem yapılınca da okuru, alıcıyı becerme derdindeniz; geberin madem!
  • online kitap alışverişi yapmak için değil, aradığım "nadir" kitabın bulunduğu sahafın adresini öğrenmek için kullandığım site.

son baskısı 2002'de tükenmiş ve 2 yıldır fellik fellik aradığım bir kitap vardı. istanbul ve ankara'daki bazı üniversite kütüphaneleri de dahil, çok rahat beş yüz yere sormuşumdur. bulamadıkça daha çok istedim bulabilmeyi. derken bir gün bir arkadaşım "niye nadir kitap'a bakmıyorsun?" deyince bu siteden haberdar oldum. baktım kitap istanbul'da biri sahaf, ikisi şahıs toplam üç yerde var görünüyor. sahafın adresini aldım ve çıktım yola. öyle kargo falan bekleyemem, 8 aylığım. kurt var bende.

sahafı buldum, kitabı istedim. en üst raftaymış, sahafın sahibi olan kadın ulaşabilmek için merdivene tırmandı. bulması epey sürdü. ben artık umudumu kaybetmeye başlamışken buldu. kitap resmen yavaş yavaş bana gökten iniyor gibiydi. gözlerim doldu. kadın aşağıdaki o ağladı ağlayacak halimi görünce merak etti. oturduk; anlattım neden aradığımı, nasıl da bulamadığımı, o kitabın benim için ne kadar önemli olduğunu... kitabı aldı, paketledi, elime tutuşturdu. "hediyem olsun." dedi. bulmak için dağlar tepeler aştığım kitap, son baskısı yıllar önce tükenmiş bir kitap, bu nedenle fiyatı epeyce yüksek olan bir kitap, bana hediye edildi.

bazı kitapların fiyatı çok yüksek olabilir; ama bir sahafsa bunu satan, gidin, konuşun. derdinizi, en fazla ne kadar para verebileceğinizi anlatın. en kötü "bizde sana verilecek kitap yok!" derler. ne olmuş yani? ki demezler öyle, bir sahaf ne kadar anlayışsız olabilir ki? sahaflar iyidir, kitabın yaşadığını hissedersiniz. güzeldir sahaflar.
  • diyelim birkaç kitap birden almak istiyorsunuz. bu aşamada pelerinini savurarak ufukta belirecek bir nadirkitap robotu (naro diyelim) biz kitap isimlerini verdikten sonra bizim için siteye kayıtlı sahaflarda dolaşıp arama yapsa, yaşadığımız şehri de göz önünde bulundurarak en az kargo parasını vereceğimiz (kargo birleştirmeleri falan da hesap edecek sevgili naro) kombinasyonu bize sunsa ne güzel olurdu.

mesela az önce dört kitaplık listem için bir saatten fazla arama yaptım, sayfanın altında yanıp sönen "sepetimde bulunan 4 adet ürünün dört ayrı kargo ile geleceğini onaylıyorum!" yazısı, annemin örgü şişinin arkasından kısık gözleriyle fırlattığı ateşten mızraklar misali ciğerime saplanınca kitaplardan yalnızca birini sipariş ettim ve bir sonraki üç aylığımı beklemeye koyuldum. hâlbuki naro olsa nadirkitap sunucusundaki örümcek ağları arasına gizlenmiş ortak sahafları bulur çıkarır tek kargoyla işimi hallederdi.
  • ticari zihniyetiyle bana tarifi imkansız duygular yaşatmaktadır. herkesin bildiği gibi, nadirkitap.com adıyla kendisi de kitap satan bu firma, zaman zaman kampanyalar düzenlemektedir. örneğin son kampanyalarını 18-19 mayıs tarihlerinde düzenlemişlerdir. bu tarihlerde site üzerinden yapılacak 50 tl ve üzeri alışverişlere %10 indirim uygulayacaklarını belirtmişlerdir. aslında her şey buraya kadar normal gibi görünmektedir. elbette satışlarını arttırmak için kampanya yapacaklar. bundan doğal ne olabilir!

ama durun asıl konuya daha gelmedik. bundan sonrası çok daha ilginç. bu şark kurnazı firma, 17 mayıs'ı 18 mayıs'a bağlayan gece eşi benzeri görülmemiş bir uygulamaya imza atarak, nadirkitap.com adıyla satışa çıkardığı tüm kitapların fiyatını 50 kuruş yükseltivermez mi? böylelikle zamlı fiyatlara %10 indirim yaparak aslında pek de indirim falan yapmamış olur. "insanlar nasıl olsa anlamaz, göz boyayalım yeter" mantığıyla işletilen en güzide şirketlerden biridir.

bu arada kampanya sona erer ermez kitapların fiyatları tekrar eski haline getirilmiştir. işte bir kampanyanın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz.

hepinize bol kampanyalar!
  • hiçbir yerde bulamadığınız kitapları hemi de 2. el temizlerini bulmak mümkün. ama aldığınız kitaplar ayrı ayrı sahaflardansa ve de onlar da aralarında anlaşmalı kargo yapmıyorlarsa kitap paranız yüz lira kargo paranız kırk lira tutabilir. burda tutmuşu var.