• eski ucuzluğu kalmayan sahaflar barındıran site. üstteki yazarların da bahsettiği gibi bildiğin piyasadan daha pahalıya satıyorlar. yine de zamanında 15 tlye aldığım orijinal (bkz: the c programming language) ve 60 liraya aldığım orijinal (bkz: introduction to algorithms) kitapları için bir teşekkürü borç bilirim. *
  • aklımda bir fikir var; bu site üzerinden faaliyete geçmeyi düşünüyorum ama listeleme fiyatı olarak her ay 130 lira, satılan her kitap üzerinden de yüzde 12 komisyon alıyorlar. 1 ay da bir tane kitap satamazsak ne olacak? yüzde 12 komisyon koymuşsun bir de aylık listeleme ücreti nedir? yılların kitap alıcısı olarak benim gördüğüm açıkçası bu site; satıcıya yani sözde sahafa, ekstra ücretler gömüyor sahaf da buradaki kitap alıcısına fahiş fiyatlarda kitap satmaya çalışıyor. bu kabak gibi ortada. bu işin sahaflıkla felan bir ilgisi yok. yeni nesil bilmez, beyazıt meydanında bugün istanbul üniversitesi'nin olduğu alanda, beyazıd hamamından başlayarak devlet kütüphanesinin olduğu noktaya kadar sahaflar çarşısı vardı. haftada en az 1 gün oraya gitmezsek kendimizi derin bir boşlukta hissederdik. gittiğimizde sahaflarla oturur çay içerdik, çıkan yayınlar hakkında konuşurduk, laf arasında bir tane de benden olsun abi diyip makul indirimden sonra bir de kitap hediye ederlerdi. bazen hiçbir şey almazdık, dolaşmak bile yeterdi o çarşıyı. oradaki atmosferi görmeyen, yaşamayan bilemez. bunlar da kalkmış biz sahafız, kitap satıyoruz diye online milleti kazıklıyorlar. hani çayın, sohbetin, hediyen, indirimin, güvercin yağan beyazıd meydanın, büyülü kitap atmosferin?
  • öncelikleye öveceğim sonralıkla gömeceğim online sahaf çarşısı.

ikinci el kitap dünyasında aradığını bulmana vesile olan bir web sitesi. kitaba ulaşamadıktan sonra hiçbir şeyin anlamı yok. belki aradiğın kitap 3-4 blok ötedeki sahafçıda ama bunu bilemiyorsunuz. o nedenle devasa arşivi bize sunan bu ekibe teşekkürler.

gelelim işin diğer tarafına, tekel dünyada son alıcının kanını emen ekonomik oluşumlardır. rekabet olmazsa sömürür dururlar. sahafçılarla yazıştım dün. dedim ki ben senin sattığın kitabın yenisini yurtdışı siparişi vedim ve kargo dahil daha ucuza diye. ne beklersiniz siz şimdi, bir analiz yapmasını lan acaba milleti kazıklıyor muyuz falan diye bir iç muhasebe yapsın. yok ya, burası ortadoğu işte. iyi niyet tarlalarını çiğnerler burada, romantik olmaya gelmez buralar. adam zammı yapıştırmış geçmiş, 45$'a kitap satıyor. yuh ya. ve bu kol gibi fiyat politikasına ses çıkarmayan site yönetiminin kulakları çınlasın. komisyon oranlarına daha yüklenin de, kitaplar şifreli kasalarda saklanır hale gelsin. biraz insaf, çok değil biraz...
  • sahafların dükkan açtığı ve gerçekten de nadir kitapları bulabileceğiniz mecra, bazen kapıda ödeme seçtiğinizde kapıda ödeme almadan gönderebiliyorlar, bu iyi niyeti suistimal etmemek adına satıcıya ulaşıp bir iban istemek yeterli
  • site aradığınız ya da bulamadığınız bir şeye; kitap, plak, efemera vs olabilir bunlar, ulaşma konusunda büyük kolaylık sağlıyor ama hem site hem de sahaf festivalleri çoğu zaman okuyucuyu ya da koleksiyoneri "öpmek" üzerine fiyatlandırmalar yapıyor gibi. rayici olmayan şeylerde fiyatlamalar farklılık gösterebilir ama ikinci el kitaba bile raftakinden yüksek fiyat yazan adam var. ilk baskı ya da imzalı ya da farklı bir özelliği olduğu için değil fiyat farkı, tamamen nasıl olsa bir alan çıkar mantığı ile yapılmış bir şey.
  • piyasada bulamadığım kitapları özellikle de çizgi romanları bulabildiğim, türkiye’nin heryerinden sahafların toplandığı internet sitesi. tek kötü yanı, epey fiyat farkı koymaları. eğer kitabı çok aramış ve bulamamışsan, hele ki eski bir baskısıysa (sizde de var mı bilmiyorum ama ben hep en eski baskılarını arıyorum. eski baskı fetişi var bende adhagshah) parayı paşa paşa veriyosunuz. şimdiye kadar problem yaşamadım hiç alışverişlerimde. yalnız birkaç sene önce persepolis arıyordum. hiçbir yerde yoktu. sonra gittim nadir’de bi sahafta bulup aldım. yaklaşık 100 lira civarı bi para verdim. bir ay sonra kitabın yeni baskısı çıktı, 18 liraya! çok içime oturmuştu lan agshahsjahs
  • mesela şu kitabı çoğu yerde bulamaz iken, nadir kitapta 5 tl gibi çok uygun fiyata buldum. ha fiyat önemli değil. benim için manevi değeri daha yüksek. ama hem bulunabiliyor olması hem de uygun fiyat olması açısından insana ayrı bir mutluluk katıyor.

ayrıca ptt kargo ile 3 tl gibi rakama gönderim sağlayan satıcılar da var.

üstüne bir de hem temiz hem de faturalı kitap gönderiyorlar.

umarım bu çizgisini bozmazlar.
  • bazı kitaplarda fiyatın cılkını çıkaran sitedir. ulan 2 yıl önce 15 tl'ye satılan kitabı sen nasıl 100-150 tl gibi bir fiyata satıyorsun. sırf az bulunuyor diye kitaba tarihi eser muamelesi yapıp da fiyatı arşa çıkarmak bildiğin hıyarlıktır.
  • nadir kitap üzeriden 2012 yılından itibaren alışveriş yaparım.
    evet bir dönem korsan kitabı furyası vardı ama 2016'dan itibaren artık pek yok gibi en azından ben görmedim.

beyler bayanlar, kitabı alacağınız sahafın yorumlarına bakıp değerlendirme yapabilirsiniz..
    iyi alışverişler..

dipnot: nazım hikmet gibi cemal süreya gibi adamların kitabını özeldrn yazıp pazarlık yapabilirsiniz belki.. çünkü o tür adamların kitapları 500'den yukarı.. en azından deneyin..
hesabın var mı? giriş yap