şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kuşkusuz dünyanın en çok kazandıran yatırım fonu’dur. normalde finans piyasasıyla ilgilenenler bilirler, yatırım yaparken sepetinizi tek bir finansal ürünle doldurmak mantıklı bir hareket olmaz. çünkü terste kaldığınız bir durumda paranızın dağılımı tek bir ürün üzerinde olacağı için zarar etme olasılığınız da yüksek olur.

fakat nafaka fonunda böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. medeni kanun her ne kadar yazılı olarak size bu işin olası risklerinden söz etse de, uygulamada (mahkemeler) asla bir kadının zarar edebileceği kararlara imza atmazlar.

mesela ben aynı zamanda finans piyasasında danışmanlık yapıyorum. genelde elinde belli bir parası olup, bunu nasıl değerlendireceğini bilmeyen kurum ya da bireysel yatırımcılar gelir bana danışırlar. ben de onlara paralarını nasıl değerlendirmeleri gerektiği konusunda danışmanlık hizmeti veririm.

işte geçenlerde tam bu konuyla alakalı olarak bir bireysel yatırımcı hanımefendi benim kapımı çaldı. rahmetli amcasından kendisine 100 bin lira miras kalmış, ben bu parayı nasıl değerlendirebilirim diyor? dedim ki, nafaka fonu. ne fonu dedi? nafaka fonu dedim. tabii aslında ne demek istediğimi anladı da, anlamadım ayağına yatıyor.

sonra ben buna olayın inceliklerini anlatmaya başladım. bakın dedim hanımefendi, ben öyle lafı, eveleyip, gevelemeyi sevmem. evet ben finans piyasasında ismi, cismi bilinen bir adamım ama, burada önereceğim hiçbir yatırım aracı size nafaka fonunun getirisinden daha büyük bir kar sağlayamaz. tabii ben böyle konuşunca kadının yüzünü birden tebessüm sardı. çünkü kadınlar genelde parayı çok severler. hatta paraya ve güce aşıktırlar.

sonra biz bununla nafaka fonu üzerine biraz daha detaylıca konuşmaya başladık. işte ona, evliliğin kendisine sağlayacağı yasal haklardan söz ettim. sonra 1 gün bile evli kalsa ömür boyu nafaka alabileceğini, hatta kocan zengin olursa bu rakam daha da büyür falan diye anlatınca bu o kadar heyecanlandı ki, en son ofisimden koca aramak için çıkarken yanında poşet içinde getirdiği 100 bin lirayı bile bende unuttu. tabii sonra hatırlattık, ettik de gelip parasını aldı.

demem o ki kızlar, ne altın, ne döviz, ne borsa, ne de mevduat... bakın bana inanıyor musunuz bilmem ama, onca yıldır finans piyasasının içindeyim, bu zamana kadar bırakın nafaka fonunu geçmeyi, kazanç anlamında yanına yaklaşan herhangi bir yatırım aracı bile görmedim.

o zaman ne yapıyorsunuz? şimdi tam zamanı zaten, kışın kafalıyor, yazın da nafakalıyorsunuz.

hepinize rastgele.

not: görüşlerim şahsi değerlendirmelerim olup, aynı zamanda da yatırım tavsiyesidir.

bu arada kızlar spk olur da bana ceza keserse, artık o nafaka fonlarınızda biriken paralardan 1 ay feragat edip, cezamı ödersiniz değil mi?

ben de zaten ödemezsiniz diye düşünmüştüm. bir kadından para istemeyin de, ne isterseniz isteyin.

neyse zaten şaka yapmıştım, sizden para isteyeceğime, gider pazarda su satarım daha iyi.
  • (bkz: fakfukfon)