şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herhangi bir boşanma durumunda paragöz, sömürücü hatunlara karşı öğrenilmesi gereken yöntemlerdir, yollardır.
 • bildiğim kadarıyla ödemeyip hapse girmek bunlardan biri. ha ödememek için 3 ay hapis cezası yatmaya değer mi o ayrı konu ama boşanmış bir arkadaşımın bana söylediği buydu...
 • tabi ki de evlilik sozlesmesi yapmak, eger ki hayat musterek ise bir kadin'da bosandiktan sonra eski esinden para almayacak kadar gururlu olmalidir. buradan tek kariyeri zengin koca bulmak olan bayanlara duyurulur.
 • boşanmadan önce tedbir nafakası olup, boşandıktan sonra yoksulluk nafakasına dönüşen bir tür yaptırım.
 • en temizi, eski eşinize yeni bir koca bulmak.
 • bahsi geçen çocuk için verilen iştirak nafakasından yırtmanın yolları ise mide bulandırıcı eylemdir. sırf çocuğa verilen - ki genelde 3 kuruş para oluyor. - paranın 1 lirası bile annenin cüzdanına girmesin diye çocuk velayetini anneden almaya çalışmak ise daha da tiksindirici.

  bu nafakadan yırtmaya çalışan babalar çocuğa alınan bir çorabın bile hesabını yaparlar. hatta şöyle de seslendiklerini duyabilirsiniz. sana bir dünya para veriyorum -ki genelde çocuk ihtiyacını anca döndürecek bir bedeldir.- hastaneye gitmen gerekirse onu da cebinden ödeyeceksin.

  hep hatunlar zengin erkek avcısı hep hatunlar kariyer delisi hep hatunlar arızalı değil mi? bırakın sığ kafa yapınızı ve dar düşüncelerinizi de, adil olup insanlara hakkı olanı verin. ne bir kuruş fazlasını ne de bir kuruş eksiğini.
 • evlenmemektir
 • öyle durumlar oluyor ki hak veriyorum bu yollara girenlere. mesela şurada olduğu gibi. 7 ay evli kalmış, çocuk yok. hakim karşı tarafa nafaka bağlamış. 4 yıldır bu nafakayı ödüyormuş. bunun ne zamana kadar süreceğini de bilmiyor. "7 aylık evliliğe ömür boyu nafaka mı ödeyeceğim? bu adalet midir?" diye sormuş. gelen cevap:

  "maalesef boşanma ile eski eşiniz ile aranızdaki tüm hukuki durum sona ermiyor. örneğin eski eşinizin kardeşi ile ömür boyu evlenme yasağınız vardır. nafaka da buna benzer bir kural. bu kurallar sizi cezalandırmak için değil, toplum huzurunu sağlamak için vardır. örneğin bulunduğunuz bölgenin sosyolojik şartlarına göre eşiniz "dul" addedilerek yeniden evlenme şansı azalmış olabilir. sizinle yaptığı evlilik nedeniyle yeniden istediği gibi bir yuva kuramayacak duruma düşmüş olabilir. sizinkine benzer şikayetleri çokça alıyorum ancak nafakanın süresiz olmasının adaletsiz bir kural olabileceğini düşünmüyorum. tabi bu hakkı kötüye kullananlar olabileceğini göz ardı etmemek gerekir."

  "bırakın evi bok götürsün" diye eylem yapan feministler size soruyorum, şimdi bu adalet midir?