şükela:  tümü | bugün
 • her durum kendi icinde özeldir. boyle genel bir yasa çıkarsa çok kadın ve cocuk da mağdur kalacaktir. söyle ki bir kadın düsunun 30 sene evli kalmıs, daha önce hayatında hic calismamis, esi uzerine herhangi bir emeklilik sigortası yaptırıp primleri ödememis. sonra bu adam gitmiş kadını aldatmıs, psikolojik ve fiziksel siddet uygulamıs ve artık kadın dayanamayıp ayrılmıs. 50 küsür yasında bir kadın boyle bir kanunla da 6 sene nafaka alsa 56 yaşinda hiç geliri olmadan ne yapabilir? tamam genclerde bu olabilir; sonucta 2-3 sene evli kalıp bosandiktan sonra nafaka alanlar var, genc calisabilir. ama herkese uygulancaksa bu sıkıntı.
 • hadi bakalım şeyma, gözümüzle nafakanı da keseceğiz.
 • süreyi kusur ve kusurlu tarafın durumu belirlese daha iyi olmaz mı?

  not: hukukçu değilim
 • hukuken imkansız diyen nerde yaşıyor acaba. burası türkiye burada her şey olabilir. ki umarım da olur.
 • adalet bakanlığı, nafaka süresini 6 yılla kısıtlayan bir öneri getirdi. alt sınır da 2 yıl olarak öngörüldü.
  https://bundle.app/pxoxjvtu
 • evlilik kadın için de erkek için de riskli bir girişimdir. iki taraf için de hayatını mahvedecek neticeler verebilir. evlenirken iki taraf da bunun farkındadır.
  bu yüzden işler kötüye gidince işin maddi yükünü erkeğe yüklemek adil değildir.
  bu açıdan doğru bir hamledir.
  not: yasal olarak erkek de kadından nafaka alabilir ama bugüne kadar hiç duymadım.
 • hukukçu olduğunu iddia eden biri direneceğiz demiş. ee, ben olsam bende direnirdim. 1 ay evli kalıp, erkeği ömür boyu sömüren bu beleş düzenin gitmesini kim ister.

  bir de "medeni kanun, kadını sizden koruyor" demiş ahahaha. erkeği sizden kim koruyacak ??.
 • şeyma tayfayı ilgilendirmeyen durum. onlar nafakayı kocalarıyla yaptıkları boşanma protokolü kapsamında alıyor, hakimin belirlediği bir tutar değil yani. o dev paraları almak için ellerinde nasıl bir koz var da nasıl kullanıyorlar bilemem ama kanunda nafaka isterse yasak olsun. o tayfa o parayı yine alır.

  boşandığı eşi sonradan çalışmaya başlayanları da ilgilendirmez. çalışanın nafakası zaten kesilir çünkü.

  yine, boşandığı eşi sonradan evlenenleri de ilgilendirmez. evlenenin de nafakası kesilir.

  çocuğa ödenen iştirak nafakası, çocuk 18 yaşına gelene kadar zaten illa ki sürer. iştirak nafakası ödeyenleri de ilgilendirmiyor yani.

  bütün gelirini nafakaya yatıran tayfayı ise ilgilendirir veya ilgilendirmez diye bir şey yok, çünkü bütün gelirini nafakaya yatıran biri yok. orası komple boş küme. he üç kuruşu yıllarca ödemeyip sonra bütün gelirine haciz konmuşsa bilemem, kimsenin sorunu değil bu.

  yani bu nafakayı kendine dert eden insanın derdi gayet bellidir. bloklayıp geçiniz.
 • beleşçi köpekleri kudurtan iddia.

  yalnız 6 yıl ne alaka? 6 yılda belini doğrultamıyorsa sonra mı doğrultacakmış?

  40 senelik evlilere bir şey diyemeyeceğim, o çiftler hayatlarını birbirine adamış durumdalar adeta. belli bir sene üstü evlilerin de durumu ayrılabilir yani belki.

  ama 5 sene evli kalıp 30 yaşında boşanan çiftlerden biri niye öbürüne ömrübillah bakıyor hocam neden??? 1-2-3 sene eyvallah dersin hadi durumu iyi olan öbürü kendine bir düzen kurana kadar destek çıksın filan. kadın erkek diye de ayırmıyorum bak.

  ama bir insan niye 2 sene evli kalıp 46 sene boyunca yüzünü bile hatırlamadığı eski eşinin yeni ilişkisine sponsorluk yapmak zorunda kalsın ki?
 • türk feminisltlerinin gözü yaşlı.

  tanım: kadını ömür boyu tembelliğe iten uygulamanın son bulması.