*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • canım ne özelliği var bu da diğerleri gibi denilmeyecek konkordatodur.
  "devletin birçok kamu ihalesinde yer alan ve çok sayıda projeye imza atan nafia inşaat da konkordato ilan etti. nafia inşaat'ın halihazırda devam eden projelerinden bazıları şöyle: toki konut projelendirmesi, kocaeli'de okul, karayolları üst geçidi."
  yani en kılçıksız alanda çalışan bir inşaat şirketi. bu da batmayı beceriyorsa ne demeli.

  edit: moderatörler -da bağlacını ayırsa sevinirim. bir hata olmuş.
 • (bkz: dahi anlamındaki de)

  bağlaç olan da / de ayrı yazılır ve kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak büyük ünlü uyumuna uyar: kızı da geldi gelini de. durumu oğluna da bildirdi. sen de mi kardeşim? güç de olsa. konuşur da konuşur.

  uyarı: ayrı yazılan da / de hiçbir zaman ta / te biçiminde yazılmaz: gidip de gelmemek var, gelip de görmemek var (gidip te gelmemek var, gelip te görmemek var değil)

  uyarı: ya sözüyle birlikte kullanılan da ayrı yazılır: ya da

  uyarı: da / de bağlacını kendisinden önceki kelimeden kesme ile ayırmak yanlıştır: ayşe de geldi (ayşe’de geldi değil). kitabın kapağına da dikkat et (kitabın kapağına’da dikkat et değil).
 • ülke batıyor, sığır gelmiş -de'ye, -da'ya takmış. devlet yıkılıyor mal.

  edit: devletin yıkılma sebebi; mühendislik ve felsefenin düzgün empoze edilememesinden dolayı düşüncenin, " yönetenler tarafından" skolastik düzeyde tutulması sonucu olmuştur diye biliyorduk ama, burada bana mesaj çeken arkadaşlar de ve da'yı yanlış kullandığımız için olduğunu söylüyorlar.
  lan ne salak insanlarsınız kendinizi bir bok sanmak için götünüzden elementler uydurmayın amk.
  en parlak beyinler yapısal reform derken, mühendislik ve felsefeden bahsediyorlar! de ve da'dan değil sığır..
 • krizler de firmalar batar.
 • her gün yenisi eklenen konkordato haberlerinden biri .
  kimi çalıştığı banka verdiği krediyi istedi diye, kimi finansal yapısı bozuldu diye, kimi alacaklarını ödeyemeyecek diye yapıyor . yapıyor yapmasına güzelde, tedarikçileri ne yapacak bu durumda . kaç ay daha alacaklarını tahsil etmeden yaşamaya devam edebilecekler.
  2019'un çok soğuk geçmemesi için iyi önlemlere ihtiyaç var ama ufukta alınan bir şey gözükmüyor.
  bir diğer konuda gramer naziler. hadi yazar bir ukalalık yapmak istedin ve yazdın ama bir utanman olsun konu hakkında da bir satır yaz bir tanım belirt. safi ukalalıkla bırakma çok bilmişliğini .
 • anahtar teslim yapı işlerinde sözleşme fiyatları ile piyasa fiyatları arasında 4-5 kat farklar oluştu. üretim yapan işverenler girdi fiyatlarının kontrolünde ve hammadde tedarik etmekte zorlanıyor.

  bir çok firma rotatif kredileri ile alakalı ve 9. ay sonunda ödenmesi gerekli 3 aylık devre faizlerini ödeyemedi. ülke yöneticilerinin acil bir önlem ya da bir planı yoksa gelecek 3 aylık dönemde bu sıkıntı daha da büyeyecek ve daha da çok firma devre faizlerini ödeyemez duruma gelecek. tabi bu durum bankacılık sistemini de derinden vuracak. takipler, geri çağırılan krediler, hesap blokeleri, ipotek bozdurmalar birbirini izleyecek. bu durum ödeme zorluğu çeken tüm firmaları ( daha çok kobi leri) bankacılık sisteminden uzaklaştıracak. firmalar günlük ödeme ve tahsilat akışlarını bankacılık sistemi dışında halletmeye çalışacak.

  kimsenin gözüne gelmeyebilir ama mütevazi ve küçük çaplı bir çok firmanın bu sıkıntılı dönemde bankacılık sisteminden uzaklaşması ve kayıt dışına yönelmesi sene sonunda bankaları ciddi probleme sokar.
 • bu konkordatoya müdahale edilmesi gerek. iyice araştırılıp izin verilmeli.
  herkes koruma almak için aynı naneyi yiyor gibi görünüyor.
 • inşaat mühendisiyim, yıllardır sektördeyim ama bu firmanın ismini ilk kez duydum. toki müteahhiti olmak, karayollarından iş almak zor değil bu ülkede, böyle binlerce şirket var. kriz olmadan da batan pek çok müteahhit oluyor. iş bilmezliklerinden, düşük fiyata işler aldıklarından... bazılarını devletin bile batırdığı oluyor. kısacası o nafia inşaat batmış, yandık bittik diye bir durum yok ortada. gidin bakın, allah bilir, bir apartmanın bir dairesinde bir sekreter, bir muhasebeci ve bir patrondan oluşan bir şirkettir belki. pek çok inşaat şirketi böyle bu ülkede. bu saçma sapan sistem sayesinde herkes müteahhit oldu. umarım pek çoğu da batar.

  krizden en çok etkilenenler işini bilmeyen çavuşlardır. gider götlerini avuçlarlar sonra. bu ülkede esnaf, iş adamı malesef sadece bildiği işi yapmayı, çok açılmamayı, birikim yapmayı, insana yatırım yapmayı, banka kredisi ile iş yapmamayı öğrenemediler. kriz olsa da, olmasa da sistem bunları dışına atacak bir şekilde bunları. kolay para dönemi bitti artık.
 • amın dölüne bak ..
  adam firma batıyor yazıyor ..
  o da bağlaç şöyle olur böyle olur yazıyor...