şükela:  tümü | bugün
 • gay argosunda orta yaşlardaki erkekleri tanımlayan söz.
 • topraktan cikarilan saydam, yanici, sivi hidrokarbon.
 • acilimi north american free trade agreement olan 1987 yilinda kanada, abd ve meksika tarafindan imzalanmis olan ticaret anlasmasi.
 • kuzey amerika serbest ticaret anlasmasi,,,kanada,amerika ve meksika arasinda imzalanmistir...amerika'nin acaba nasil guzel ve sirin bir sekilde meksika ve kanadanin is gucu ve de dogal kaynaklarindan faydalanabiliriz,nasil daha az somuruyomusuz gibi gosterebiliriz,nasil onlari da uzun surede kalkindiriyormusuz gibi gosterip ilerde kendimize muhtac edebiliriz sorularina bulmus oldugu cevap.
 • nafta’nın temelleri 1965 yılında kanada ile abd arasında imzalanan “auto pact” antlaşması ile atılmıştır.bu tarihten sonra abd ile kanada arasındaki ticari ilişkiler artmıştır.aynı dönemde abd ile meksika arasındaki ilişkilerde de bir canlanma gözlenmekteydi.meksika’nın 1986’da gatt’a üye olmasıyla,taraflar arasındaki 3’lü ilişkiler ivme kazanmıştır.bu doğrultuda 1987 yılında,yatırımların ve ticaretin serbestleştirilmesi amacıyla görüşmelere başlanmış,bu görüşmeler ekim 1989’da tamamlanmış ve nihayetinde “kuzey amerika serbest ticaret bölgesi antlaşması” 12 ağustos 1993 tarihinde;abd,kanada ve meksika arasında imzalanmış ve 10 ocak 1994’te yürürlüğe girmiştir.

  bu antlaşmaya göre:
  -üç ülke arasındaki tarifeler ve tarife dışı engeller 15 yıllık bir dönemde kaldırılacaktır.
  -üye olmayan ülkelerle ticarette her ülkenin kendi tarife düzenlemeleri geçerliliğini koruyacaktır.
  -abd’nin meksika’ya yaptığı ihracatın yarıya yakın bölümünün tarifeleri hemen kaldırılacak,geri kalanlarda 15 yıllık dönemde tamamen kaldırılacaktır.
  -mesleki hizmetler ve yatırımlar liberasyona dahildir.

  nafta’da üzeride durulan başlıca işbirliği konuları; tarım,enerji,finansal yatırımlar,ulaşım,çevre ve haberleşmedir.bunların yanı sıra, devlet alımları ve sübvansiyonlar,anti-damping ve fark giderici vergilerin incelenmesi gibi birçok tamamlayıcı konuya da antlaşmada yer verilmiştir.

  nafta’nın en büyük özelliği,değişik gelişme seviyesindeki ekonomilerden oluşmasıdır.çünkü bir tarafta nispeten fakir olan meksika diğer tarafta ise zengin abd ve kanada bulunmaktadır.
  nafta’nın bir diğer özelliği de, günümüzdeki yaygın globalleşme hareketine karşı,nafta’nın bölgeselleşme hareketini savunması ve bu harekete ivme kazandırmasıdır.
 • diger taraftan, abd, meksikanin abd den daha ucuza ürettigi urunleri yine ucuza abd pazarina sokma hakkina sahip olmasina ragmen(nafta ve wto anlasmalarina gore), bunlari birer birer onleyip anlasma kurallarini cignemekte. bu da gosteriyorku ortada serbest piyasa diye birsey yok. yada daha dogrusunu soylemek gerekirse serbest piyasa var ama sadece abd nin istedigi cercevede.
 • dünyanın en büyük ekonomisi abd, kişi başı milli gelire ve yeraltı kaynaklarına göre dünyanın en zengin ülkelerinden kanada ve bu ikisine oranla daha fakir ve geri kalmış bir ülke modelindeki meksikanın bir şekilde bir araya geldiği anlaşma. hayır sadece abd ve kanada'yı anlıyorum da, bu 2sinin yanına meksika'nın katılımını anlayamıyorum.
  ya da anlıyorum da, anlamamazlıktan geliyorum.
 • (bkz: lafta)
 • nafta meksika'daki ucuz isgucunden faydalanmak isteyen amerikali kapitalistler gidip rahat rahat fabrika kursun bu meksika hukumeti bizim ordaki malimiza mulkumuze el koyar mi acaba diye dert etmesinler diye yapilmistir.
  ayrica meksika'dan gelen gocmenlerin hizini kesmeyi ummuslardir.

  lakin meksikadan gelen gocmen dalgasi butun hiziyla surmektedir.

  abd meksika sinirinda nevi sahsina munhasir bir kultur olusmustur. gocmenler evlerine saldirmasin diye insanlar evlerin disina yiyecek, icecek birakip bahceyi de demir parmaklikla ceviriyorlar. o derece...
 • tayyip erdogan'in bush'a 'bizi de alin' diye abuk 1 oneri sundugu cumlenin mekan zarf'i.

hesabın var mı? giriş yap