şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kyoani'den sonra güzel orjinal seriler çıkarmada usta olan diğer bir anime yapım stüdyosu olan p.a works'un 2013 sonbahar sezonunda yayınladığı anime. uzun zaman önce, insanlar denizde yaşardı. ama karada yaşamak isteyen insanlar denizi mazide bıraktılar. uzun zaman önce tanrı onlar okyanusta yaşayabilsin diye bir çeşit kıyafet vermişti (ena) ama insanoğlu nankör olduğundan bu elbiseyi de tiye almadlar. münevver sahibi denizde yaşayan insanlar ile denizi arkalarında bırakıp karada yaşamaya başlayan insanlar bir süre sonra ayrı yaşamaya başladılar. aralarında bir deniz ve kara kadar büyük bir boşluk oluştu. aradan çok uzun zaman geçti ve bu ikiye bölünmüş insanlar bir zamanlar tek bir topluluk altında yaşadıkları gibi yaşamıyorlardı artık. ama kilişe olacak ya; bu durum baş rol karakterimiz ve karada yaşayan insanların bir üyesi olan tsumugu kihara'nın, okyanusun dibinde bir kasaba da yaşayan dört kız ile arkadaş olması sonucu zamanla iki tarafta aslında ve özünde ne kadar birbirlerine benzer ve aynı olduklarını yavaşça anlamaya başlayacaklar. güzel bir seri. yani setting ve hikaye gayet hoşuma gitti. daha da ilginci denizde yaşayan insanları diğer karada yaşayan insanlardan ayırmak için gözlerine bakmanız yeter de artıyor bile. kara isanlarının göz rengi de kahverngimsi oluyor genellikle. ama kihara ana karakterlerden değil sanırım bu dört kız ile arkadaş olan toprak çocuğu. ama bu ana karakter acayip ayar etti beni onu da belirtmeden geçemeyeceğim. böyle çok sahiplenici hareketler felan. evet hikari'den bahsediyorum manaka'nın götünden ayrılmayan. kafasına meşe odunu ile vurasım geldi bir ara. eğer bir aşk üçkeni olacaksa karada yaşayan çocuğu desteklerim daha iyi. ayrıca neden suyun altında seifuku giyerler lan. çok mu rahat veya böyle daha mı kullanışlı. suyun içinde piyano çalmak ne alla sen aehah. neyse ya zaten konsept güzel demiştim. elitist ve pasific rim'i eleştiren elitist film eleştirmenleri gibi böyle ayrıntılara takılacaksak daha ilk bölümden izlemeyi bırakalım bu animeyi. fantezi hikayesi seviyorsanız bunu da seversiniz zaten. ama size sunulan şeylerin biraz daha tutarlı gösterilmesinde fayda var tabii. kısacası su insanları ikiye bölmek için kullanılan bir etmen. hani siyah beyaz ırkçılık ayrımı vardır ya bu animede de aynı konsept mevcut kara ve su insanları gibi. bu yüzden hikayenin sunumu size artistik bir manzara ve göze hoş sunan bir yapım sunuyor. yani göze hoş gelen bir seri arıyorsanız yani çizimleri güzel ve yaratılan settingin gayet göze hoş geldiği, henüz birinci bölüm olmasına rağmen sizi teyit ederim ki bu seri çok hoşunuza gidecek her ne kadar ana karakter tam bir yarrak osman olsa da ve ana kız karakterlerimiz basmakalıp biçimde tam bir kezban kız modeli gelse de göze. bir de romantik serilerden hoşlanıyorsanız oh kebab yani. ha bu arada unutmadan seri seinen tarzı bir yapım onu da ayrıca belirtmek isterim.

    edit: ya şeyi düşünün işte spongebob squarepants'ı. su da adamlar ateş yakıyo, su içiyor, motorsikletler felan var ulaşım aracı olarak ve üstüne üstlük elektrik felan da kullanıyorlar. hah spongebob'un settingini al bu animeye koy ve üzerine dram, aşk üçgeni ve romantizm ekle al sana nagi no asukara. hatta insanlar sudan evrildi olayı felan var bir ara onu dünüyordum ilk bölümü izlerken ve evet spongebob bizim adem babamız yani ilk atamız jsdkhglfydg.
  • güzel bir animedir. çizimleri ve müzikleri şahane. fakat izleyecek olanlara tavsiyem eğer aşk paradoksu sevmiyorsanız izlememeniz yönünde. çünkü a, b'ye aşık, b, c'ye, c ise a'yı seviyor. kendi kuyruğunu yiyen yılan misali bir durum var ortada.

    --- spoiler ---

    tema olarak giriş kısmında farklılık ve çatışmayı işlerken gelişme bölümünde aşk, kapanışta ise değişim ve sevgi üzerine duruyor.