şükela:  tümü | bugün
  • evet, insanlığa ve milletimize büyük faydası dokunacak bir entry ile daha birlikteyiz.

az önce çok sevgili stumble tuşuna tıklayadururken karşıma "mutlaka bilmeniz gereken 10 el hareketi" gibi bir sayfa çıktı. bu sayfada bizim ulusal gururumuz olan nah hareketi de bulunmaktaydı. nah'ın isminin ingilizcede "the fig sign" olduğunu öğrendiğim bu sitedeki bilgiler biraz muallakta olduğundan ben de wiki'ye kaydım. öncelikle linki vereyim: http://en.wikipedia.org/…iki/hand_gestures#fig_sign

bu adreste yazanları kabaca özetleyecek olursak sevgili nah hareketimiz:

1. amerikanişaret dilinde "t" harfi. uluslararası işaret dilinde ise bu hareket ile biraz oynanmış ayıp olmasın diyerekten.
    2. eski roma'da verimlilik ve iyi şans için kullanılırmış. bu kullanım günümüzde güney amerika'da devam etmekte. bahsedilen brezilyalı nah heykelleri de buradan geliyor.
    3. biz türk milleti ise, ruslar ve endonezyalılar ile birlikte bu işareti "fak yu adamım" anlamında kullanmaktayız. hindistan ve çevresinde ise tehdit etme hareketiymiş.
    4. neopaganlar ise bu güzide hareketi "ana tanrıça"nın işareti olarak kullanmaktaymış. hatta birbirlerine yapıyorlarmış, hani anlayayım bu da mı neopagan acaba lan? diye. (türkiye'deki neopaganları tanımak isterim)

ve makalenin son cümlesi: "in turkey, this gesture is considered highly offensive." yani: "türkiye'de bu hareketi yaparsanız oyarlar". başka bir millet için bu uyarıya gerek duyulmamış.

yani görüyoruz ki sevgili dostlar, nah hareketi de bizim değil. ama gene de bileği yalamak ve en çok sesi çıkartarak yapmaktan kimse bahsetmiyor. bunları sahiplenebiliriz. ayrıca güney amerika, bekle geliyorum..
  • uzun süre yaptığım alıştırmalar sonucunda kalitesini hiç düşürmeden dakikada tam 123 kere yapabildiğim hareket. başka da bir meziyetim yoktur zaten.
  • eğer bir yabancıya anlatmak isterseniz aşağıdaki resmi göstermeniz yeterlidir. efektini bile güzel açıklamıştır resimdeki nah işaretini açıklayan güzide arkadaşımız:

http://i.imgur.com/lmu7tqz.jpg
  • nah bir tutumdur.

özellikle abime, "şş şş çaktırmadan bak" deyip el altından nah göstermeye bayılırım. tabii artık 1245234 kez aynı hareketi yaptığım için numaramı yemiyor. "nah yapıcan dimi" diyor bana. büyük oyunu gördü. günün birinde kalp krizi geçirip "allah aşkına bana bak" deyu yalvardığım esnada nah yapacağımı sanıp bana bakmayacak ve öleceğim diye korkuyorum.

nah işareti benliğimi aşmış durumda. gittiğim her yerde nah görüyorum. bazen bankta oturup etrafıma bakıyorum. soluklanacağım sözde. karşı banktaki adamın biri istemsizce nah işareti yapmış, elini koltuğunun altına sıkıştırmış beyle. allah'ım beni bir gülme alıyor. bazen de tek başıma oturduğum kafede ciddiyetle kahvemi içerken nahımı hazır tutuyorum. belki biri görür, "haha slğa bk eli nahta kalmış" der diye. belki karşı banktaki adam da hayattan sıkılmış ve çareyi nah oltası atmakta bulmuştur. bilemedim şimdi.

"ya bi bak allaşkına" deyip insanları kandıramaz oldum. adımız nahçıbaşına çıktı. yeni insanlarla tanışıp hepsini nah yapıp kandırmakla uğraşacağım. bir daha onlarla görüşmeyeceğim ama. nahı yiyecekler, amaç o. şimdi düşündüm de blind date daha olumlu bu ulvi amaç yolunda.

sinirini boşaltmak için poligona gidenler görüyorum. siz hiç havaya doğru dirsekten seri maganda nahı yaptınız mı? insan pamuk gibi oluyor. tavsiye ederim.

o nahın şlaks sesi. anlayamazsınız.
  • http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/…38387_7472026_n.jpg

stephansdom'un zamaninda tepesine takilan ay ve yildiz kombinasyonun üzerindeki ayrinti. 1529.

yer: museum wien karlsplatz
  • dante - ilahi komedya'nın cehennem bölümünde şöyle geçer:

24. kantoda, hırsızların bulunduğu hendekte dante'nin karşısına çıkan vanni fucci (bir kilisenin kutsal eşya dolabını soymuş, ama yerine başkalarını suçlamış, gerçek ortaya çıkınca da kaçmıştır) 25. kantonun başında;

sözü biten hırsız ellerini kaldırdı,
    o ayıp işareti yaptı:
    "al tanrı, bu da yüzüne karşı!" diye bağırdı.

dizeleriyle aktarılır. ayıp işaret için ise çevirmen notu şöyledir: başparmağı, işaret parmağıyla orta parmak arasına sokarak yapılan hareket.
  • $laaak sesi cikinca makbul oldugunu hissettiren ve iki elin kombinasyonu ile yapilan hareket. nah yapan elin bilegi yalanirsa daha da bi $laaak eder..
  • http://www.thuglove.org/thug adresinde detaylı açıklaması yer alan hareket ...
  • bizden bir şeydir.. içimizden ta derinlerden bi yerden opar gelir.. samimidir.. benzeri olan fuck işaretinden de bu yönüyle ayrılır.. misal fuck işaretinin öfkenin dışavurumunda yetersiz ve cılız kalmasının en önemli nedeni ses efektiyle desteklenememesidir.. atalarımızın da kafamıza vura vura öğrettiği gibi tek elin sesi olmaz..
    halbuki iki elle yapılan bir nah işareti.. işateri yapanın maharetine bağlı olarak pek güzel bir "şaaakkkk" sesi çıkarabilir..
    tarif edeyim.. nah işareti yapacak olan elin parmakları doksan derece bükülür.. ve parmak uçları diğer elin avuç içine değdirilir. hızlı bir öne itme hareketiyle bilek diğer elin ayasına oturtulduğunda pek sevimli bir "şraaakk" efekti elde edilir.. çocukluk dönemlerimde efektin volümünü artırmak için tükürük kullandığımı söylesem.. bilmem ne kadar iğrençleşmiş olurum..

sevgili nahseverler.. nah işaretini değerli kılan en önemli unsur çıkan bu sestir.. sessiz olduktan sonra nah olmuş fuck olmuş fazla bir farkı yoktur nazarımda..
  • bu hareket, güney amerika'da "bol şans" anlamına gelir. örneğin bir brezilyalı size nah çıkartıyorsa, bu "işin yolunda gitsin" anlamı taşır. bazı yerlerde de insanlar maç izlerken ellerini sürekli bu şekilde tutuyorlarmış. şans getirsin diye.
hesabın var mı? giriş yap