şükela:  tümü | bugün
  • evet, insanlığa ve milletimize büyük faydası dokunacak bir entry ile daha birlikteyiz.

az önce çok sevgili stumble tuşuna tıklayadururken karşıma "mutlaka bilmeniz gereken 10 el hareketi" gibi bir sayfa çıktı. bu sayfada bizim ulusal gururumuz olan nah hareketi de bulunmaktaydı. nah'ın isminin ingilizcede "the fig sign" olduğunu öğrendiğim bu sitedeki bilgiler biraz muallakta olduğundan ben de wiki'ye kaydım. öncelikle linki vereyim: http://en.wikipedia.org/…iki/hand_gestures#fig_sign

bu adreste yazanları kabaca özetleyecek olursak sevgili nah hareketimiz:

1. amerikanişaret dilinde "t" harfi. uluslararası işaret dilinde ise bu hareket ile biraz oynanmış ayıp olmasın diyerekten.
    2. eski roma'da verimlilik ve iyi şans için kullanılırmış. bu kullanım günümüzde güney amerika'da devam etmekte. bahsedilen brezilyalı nah heykelleri de buradan geliyor.
    3. biz türk milleti ise, ruslar ve endonezyalılar ile birlikte bu işareti "fak yu adamım" anlamında kullanmaktayız. hindistan ve çevresinde ise tehdit etme hareketiymiş.
    4. neopaganlar ise bu güzide hareketi "ana tanrıça"nın işareti olarak kullanmaktaymış. hatta birbirlerine yapıyorlarmış, hani anlayayım bu da mı neopagan acaba lan? diye. (türkiye'deki neopaganları tanımak isterim)

ve makalenin son cümlesi: "in turkey, this gesture is considered highly offensive." yani: "türkiye'de bu hareketi yaparsanız oyarlar". başka bir millet için bu uyarıya gerek duyulmamış.

yani görüyoruz ki sevgili dostlar, nah hareketi de bizim değil. ama gene de bileği yalamak ve en çok sesi çıkartarak yapmaktan kimse bahsetmiyor. bunları sahiplenebiliriz. ayrıca güney amerika, bekle geliyorum..
  • onüç yaşımda askeri lojmanda apartmanın duvarına çizmem ve karşı apartmanda oturan albayın balkonda birasını yudumlarken vatana zeval gelmesin endişesiyle üşenmeyip nöbetçi subayı araması sonucu uzakta beliren dört nöbetçi askerin istikameti (bkz: istikamet) olduğum o yaşımda yaşadığım en büyük korkuya neden olan işaret. allahtan babam çizimimi beğenmişti de dayak yemekten kurtulmuştum
  • brezilyada bu işaret, size gösterilen sevginin sonucunda "ben de sizi..." * tarzı bir tesekkurdur.
  • dünya üzerinde bilinen en tatlı "kötü" el işaretidir. güney'de turistlerle tanışılınca ilk öğrettiğimiz işaretlerden birisidir.

- tüğkche oyreniyolum
    - nah öğreniyorsun...
  • bizden bir şeydir.. içimizden ta derinlerden bi yerden opar gelir.. samimidir.. benzeri olan fuck işaretinden de bu yönüyle ayrılır.. misal fuck işaretinin öfkenin dışavurumunda yetersiz ve cılız kalmasının en önemli nedeni ses efektiyle desteklenememesidir.. atalarımızın da kafamıza vura vura öğrettiği gibi tek elin sesi olmaz..
    halbuki iki elle yapılan bir nah işareti.. işateri yapanın maharetine bağlı olarak pek güzel bir "şaaakkkk" sesi çıkarabilir..
    tarif edeyim.. nah işareti yapacak olan elin parmakları doksan derece bükülür.. ve parmak uçları diğer elin avuç içine değdirilir. hızlı bir öne itme hareketiyle bilek diğer elin ayasına oturtulduğunda pek sevimli bir "şraaakk" efekti elde edilir.. çocukluk dönemlerimde efektin volümünü artırmak için tükürük kullandığımı söylesem.. bilmem ne kadar iğrençleşmiş olurum..

sevgili nahseverler.. nah işaretini değerli kılan en önemli unsur çıkan bu sestir.. sessiz olduktan sonra nah olmuş fuck olmuş fazla bir farkı yoktur nazarımda..
  • eğer bir yabancıya anlatmak isterseniz aşağıdaki resmi göstermeniz yeterlidir. efektini bile güzel açıklamıştır resimdeki nah işaretini açıklayan güzide arkadaşımız:

http://i.imgur.com/lmu7tqz.jpg
  • asya stili ok atma şekli.

eskiden savaşlarda yakalanan okçuların, bir daha kendilerine ok atamayıp savaşmamaları için baş parmağını keserlermiş.

avrupa stili okçuların yakalandığında kesilen parmağı için (bkz: orta parmak)
  • bazı takımların seramoni sonrasında uğur için yaptığı hareket.

http://www.resimupload.com/ds666221227_1.html
hesabın var mı? giriş yap