şükela:  tümü | bugün
 • dilek ağacı. hani üzerine çaput bağlanan, hıdırellezde dibine ev maketi konan, bir parça kağıda "kısmetimi ver" yazıp asılan...
 • taksim, istiklal caddesi'nde kadın emegini degerlendirme vakfi tarafindan isletilen "cafe"dir.

  taksim meydanindan inerken sagdan ikinci sokakta (bkz: bekar sokak) yeralir.

  yemekleri guzel ve ucuz, ortami nezihtir.
 • ayrintili bilgi icin: *
  internette dolasan bir mailden kopyalanmistir. *

  *************************************************
  nahil dükkan & kahve nedir?
  ----------------------------
  taksim, istiklal caddesinde bir "cafe"dir.

  kadin emegini degerlendirme vakfi tarafindan isletilmektedir.

  buradan elde edilen gelir;
  1) 15 adet "kadin ve çocuk merkezi"ndeki yuvalara egitim materyali ve egitici saglanmasi,
  2) dar gelirli bölgelerde yeni çocuk yuvalarinin açilmasi,
  3) kadin atölyeleri,
  için kullanilmaktadir.

  nasil destek olabilirim?
  ------------------------
  ogle yemeginizi nahil'da yiyerek!
  nahil'da hergun 5 ayri ogle yemegi menusu cikiyor.
  fiyatlari oldukca hesapli.
  yemekleri ise cok lezzetli.
  (nahil'in mutfagindaki lezzetin ve cesitliligin sirri; isvicre - ticino'daki "scola profesionale feminile" mezunu, asçi ömür hanim'dan kaynaklaniyor.)

  3 ornek menu:
  menu 1: sutlu pirinc corbasi, firin tavuk baget ve patates, su, ev ekmegi ve baharatli zeytinyagi
  menu 2: sebze corbasi, sebzeli kis, yogurt, su, ev ekmegi ve baharatli zeytinyagi
  menu 3: bugday asi corbasi, ton balikli salata, kavun, su, ev ekmegi ve baharatli zeytinyagi
  (menuler hergun degisiyor, ortalama 5 ayri menu oluyor)
  menu fiyati ise sabit: 5 milyon tl

  ayrica hergun; bugday salatasi, borulce salatasi, yesil mercimek salatasi, kirmizi lahana salatasi, bulgurlu maydanoz salatasi bulunuyor. (buyuk tabak ucreti: 4 milyon tl)

  bu nezih mekanda keyifle yemeginiz yiyebilir veya gidemeyecek kadar uzaktaysaniz; bu mesaji arkadaslariniza gondererek destek olabilirsiniz.
  *************************************************
  adres: istiklal caddesi bekar sokak no.17 beyoglu - istanbul
  tel: (0212) 251 90 85
  tarif: taksim meydanindan inerken sagdan ikinci sokaga giriyorsunuz.
  20-30 adim atmadan solda 'nahil' tabelasini goreceksiniz.

  ticket ve kredi karti gecmektedir.
  *************************************************
  nahil'in fotograflarini gormek icin:
  http://www.beyoglubeyoglu.com/…eler/nahil/nahil.htm

  basinda nahil:
  http://www.sabah.com.tr/2004/04/24/gny129.html
  http://www.sabah.com.tr/2003/12/07/gny121.html
  http://www.milliyet.com.tr/…16/cumartesi/cum11.html

  kadin emegini degerlendirme vakfi:
  http://www.kedv.org.tr/
  *************************************************
 • dar gelirli kadınlar ve çocuk yuvalarına destek olan nahıl güzel bir amaçla açılmış bir yer. yemekleri de guzel, lezzetli ve ucuz. ayrıca içeride, geliri dar gelirli kadınlara gidecek olan hediyelik eşyalar, el yapımı mumlar, örtüler seramikler vs var.

  ben, rahatsız eden tek şeyi, kendini bilmez bir çalışanın kapısında kuyruğunu altına alımış uslu uslu oturan hamile kediyi ayağıyla iteleyerek uzaklaştırmasıydı...
 • -sanırım- yeni kavuştukları -yine sanırım- "içkili lokanta" ruhsatları sayesinde alkol de satmaya başlayan yer.
 • osmanlılar zamanında şenliklerde padişahın ve imparatorluğun gücünün bir göstergesi olarak bu nahılların en büyükleri, genellikle servi ağacı biçiminde, hazırlatılırmış. kimi zaman 20 metre yükseklikte , hatta evliya çelebi'ye göre minare büyüklüğünde yapılan bu nahılların alay boyunca taşınması problem yarattığından, nahılın geçeceği güzergahtaki, nahılın geçişini önleyecek evler, binalar yıktırılır, bu binaların parası sahiplerine ödenirmiş.
 • nâhil şeklinde yazılınca, eski dilde hurma ağacı demektir.
 • osmanlı imparatorluğu döneminde türk toplum yaşamının ve kültür tarihinin incelenmeye değer büyük olaylarından biri padişah şenlikleridir.

  halka, olanaklarına göre bayram, doğum, sünnet, evlenme gibi olaylarda küçük çapta şenlikler düzenleme yanında padişah şenliklerine katılma hakkı da verildiğinden şenlikler avrupa’daki örnekleri gibi sarayın tekelinde kalmamış, dolayısıyla toplum yaşamında yer alışları çok etkileyici olmuştur.

  şenliklerde geçit törenleri düzenlenir ve halkın çok ilgi gösterdiği gösteriler yer alırdı. çok özenle hazırlanmış şeker bahçeleri; kökeni anadolu selçuklularına uzanan esnaf örgütlenmelerine ait görkemli geçit alayları yanında, bolluk, güç ve üretkenliği simgeleyen bir süs ağacı olarak yer alan “nahil”, bu gösterilerin başında gelirdi. bir çeşit düğün mumu diyebileceğimiz nahılllar, inanılmaz incelikteki detaylarıyla insanı düşler alemine götüren, çok pırıltılı, büyüleyici süs ağaçlarıydı. sünnet ve düğün geçit alaylarının ayrılmaz bir parçası olan nahıllar, birer sanat eseri olmaları yanında, erkek gücünü ve kadının döl bolluğunu, bereketini simgeleme niteliğiyle şenliklere sembolik boyut kazandırmaları açısından da önemli olmuşlardır. sade bir anlatımla, balmumundan, ahşaptan veya demirden yapılır ve üzeri bolluk bereket çağrıştıran unsurlarla bezenir, düğün sahibinin gücüne göre büyüklüğü ve donanımı çeşitlilik gösterirdi.

  kelime anlamı olarak nahıl arapça da “hurma ağacı” demektir.ayrıca “fidan”balmumdan yapılma “ağaç”, “meyve”, “çiçek”, “kadın süsü” anlamında da kullanılmıştır. başlangıçta hurma ağacı biçiminde yapılmış, giderek servi ağacı, minare görünümü almıştır. büyük olanlarının iskeletleri demirden hazırlanır, çeşitli çapları olan küreler üst üste dizilir, yanlarındaki gergi ipleriyle de dik durması sağlanırdı. kürelerin yanına çengeller konulur ve bu çengellere balmumdan veya şekerden yapılma insan, hayvan figürleri , yapma veya canlı çiçekler, taze ve kuru meyveler, bitkiler, renkli kağıtlar, kurdeleler, flamalar, kafesler asılır, düğün sahibinin padişaha yakınlığına göre altın, firuze gibi değerli taşlar, inciler,mücevherler, altın ve gümüş yapraklar, mumlar, meşaleler, ipek püsküller ve aynalarla süslenerek çok ışıyan çok parıltılı bir yapı sergilerlerdi. doruk noktasında mum, meşale veya yaldızlı altın alemle sonlanırdı.görünümleri ve görkemleriyle batılı gözlemcileri derinden etkileyen nahıllar , nahılbend denilen esnaf tarafından yapılırdı. boyutları ve sayıları yer aldıkları alayın önemine, düğün sahibinin sosyal ve ekonomik statüsüne göre değişirdi.
  en görkemli nahıllar, padişah ailesine ait olanlardı.yani sultan düğünleri ve şehzade sünnetlerinde yer alanlar hem büyüklük hem de sayı olarak göz kamaştırıcıydı. örneğin 1582 yılında şehzade mehmet’in sünnet şenliğinde nahılların boyları 24 ila 36 metreyi bulmuş, tabanı 5-6 m. çapa ulaşmış ve sokaklardan geçirilirken ev veya ev çıkıntılarının yıkılması gerekmiştir. bunların anında tazmin edildiği de kayıtlarda yer alır. 5 adet büyük, 360 kadar da orta ve küçük nahıl, tersane işçileri ve yeni çerilerce taşınmıştır. geçit törenlerinde nahıllar alayın en önünde yer alır ve arkasından sadrazam, vezirler ve diğer devlet ileri gelenleri yürürdü. alayın iki yanında da küçük nahıllar taşınırdı. bunları şeker bahçeleri, şerbetler, çeyiz tepsileri, para keseleri ve mücevher kutuları izlerdi. zamanla biçim ve boyut değiştiren nahıllar, 18.yy’dan itibaren sadece sırma, gümüş teller ve ipek püsküllerden yapılır olmuştur.

  günümüzde anadolu’nun iç kesimlerinde farklı şekillerde de olsa gelenek olarak sürmektedir.
 • kedv'in iktisadi işletmesi olan nahıl, mart 2003’te kadınların ekonomik olarak güçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. nahıl eski türklerde ve osmanlılarda yardımlaşma ve bereketi ifade eden ağaç biçiminde bir simgedir.

  nahıl dükkan’da kedv’in desteğiyle kurulan kadın kooperatiflerinde üretilen el ürünleri, ev aksesuarları, oyuncaklar ve dayanıklı gıda ürünlerinin ticarete katılmalarına destek verilmektedir. nahıl dükkan’da ayrıca türkiye’nin her yerinden kadınlar tarafından üretilen özgün tasarımlı ürünler, 2. el giysi ve aksesuarlar satılmaktadır.

  nahıl dükkan, nahıl pazaryeri ve nahıl şenliklerinden elde edilen gelir kedv tarafından açılan 15 kadın ve çocuk merkezi’ndeki yuvalara eğitim materyali ve eğitici sağlanması, dar gelirli bölgelerde yeni çocuk yuvalarının açılması ve kedv kadın kooperatifleri’nde üretilen ürünlerin pazarlanması için kullanılmaktadır.
  (bkz: kedv)
 • http://www.nahil.com.tr/web/

  satislarindan elde ettikleri geliri kedv destegi ile 22 dar gelirli bolgede kurulan kadin ve cocuk merkezlerine ve dar gelirli kadinlarimiz tarafindan uretilen urunlerin pazarlanmasi icin caba gosteren kadin kooperatiflerine yardim icin kullanan dukkan.

  kisisel tavsiyem: el yapimi sabunlari cok guzel. ayrica 'ay cooogggk vinteeeeeyyyc' deme potansiyeli olanlariniz icin de guzel 2. el kiyafetler var, basarili.