şükela:  tümü | bugün
  • arif damar ile bir evliligi, turk edebiyatindan bir cok sairin siir-i sebebi olmustur...

orhan veli'nin "hiç birine bağlanmadım / ona bağlandığım kadar / sade kadın değil, insan / ne kibarlık budalası / ne malda mülkte gözü var / hür olsak der / eşit olsak der / insanları sevmesini bilir / yaşamayı sevdiği kadar." dizelerine ilham kaynagi olmus kadindir...

can yücel, sabahattin ali, edip cansever, necip fazıl kısakürek, cahit sıtkı tarancı, ahmet muhip dranas, ece ayhan, turgut uyar ve cemal süreya'nin siirlerinin de nahit hanimin guzelliginden nasibini aldigi iddialar arasindadir...

kiskanilasidir...
  • mimar f. selim ramazanoğlu'nun kanlıca kitabının* nijat bey köşkü bölümünde kendisinden bahsedilir.
    dillere destan cuma akşam sofraları ve aşkları olan, ah o köşkte ben de oturaydım devlerin aşkına yelken açaydım dedirten bir hanımefendidir kendisi.
    ilk adı aliye'dir.

nahit hanım
  • türk şiirinin ilham kaynağı. o olmasaymış acaba bu kadar güzel dizeler okuyabilir miymişiz emin değilim. ama orhan baba başka sevmiş kendisini...
  • dönemin yazar ve şairlerinin ya hayranlık duyduğu ya da aşık olduğu bir kadın nahit hanım. kimler şiirler yazmamıştır ki onun için. cemal süreya'nın 'cumhuriyet döneminin küçük burjuva duyarlılığının anası' olarak tanımladığı nahit fıratlı'nın 91 yıllık yaşamına pek çok şairle yaşadığı aşkı sığmış. cahit sıtkı tarancı, sabahattin ali, necip fazıl kısakürek, can yücel, edip cansever, arif damar, melih cevdet anday ve diğerleri... aşklarını yazılarına, dizelerine dökmüşler. bacağındaki bene bile şiir yazmış can yücel. ama o hayatında tek bir kişiyi sevmiş. kendi tabiriyle "cebi delikti ama insandı" dediği orhan veli'yi. "fevkalade bir insandı. onun kadar nazik ve terbiyeli birini görmedim" diye anlatıyor veli'yi...
    orhan veli de nahit hanım'ı, düştüğü çukurda hayatını kaybettiği zaman, cebinde diş fırçasına sarılı kâğıda yazdığı şu dizelerle anlatmış:
    ''hiçbirine bağlanmadım
    ona bağlandığım kadar.
    sade kadın değil, insan.
    ne kibarlık budalası,
    ne malda mülkte gözü var.
    hür olsak der,
    eşit olsak der.
    insanları sevmesini bilir
    yaşamayı sevdiği kadar."
  • bir süre ortalıkta görünmeyince arkadaşlarının orhan veli için "yine edirne'ye gitmiştir" dediği. üstad'ın uğruna edirne yolunu ezberlediği edirne lisesi eski edebiyat öğretmeni.
  • samet ağaoğlu’na göre “rönesans gibi kadın”, cemal süreya’ya göre ise “cumhuriyet dönemi küçük burjuva duyarlılığının anası” olarak tanımlanan, orhan veli'nin büyük aşkı ve de sonraları şair arif damar’ın eşi; 1909 girit doğumlu edebiyat öğretmeni. buyrun
  • şımarık ve kocasını aldatan bir kadınmış... keşke o zamanlar orhan veli biraz kadın doğasını bilseymiş de, kendini boşuna bitirmeseymiş...