şükela:  tümü | bugün soru sor
 • an itibariyle çapa tıp fakültesi hastanesinde tedavi gören türkiye'nin en ileri gelen iktisatçılarından, marksist kuram alanında en önemli çevirmenlerden biri... dünya kapitalizminin krizi, marx'ın kapitali, marksist iktisat el kitabı, komünist manifesto ve hakkında yazılar, marksist iktisat teorisi'ni dilimize kazandırdı... son olarak kapital'in almanca aslından çevirisi üzerine çalışıyordu...
 • kapital'in almancadan çevirisi ilk meyvesini verdi. mehmet selik'in çevirisini yeniden düzenleyerek yapılan ve 1. cilde yapılan eki( dolaysız üretim sürecinin sonuçları)'de bu çeviriye katan bu çeviri yordam kitapdan çıktı.
 • linkte das kapital çevirisiyle ilgili bir röportaji bulunmaktadır.
 • uzun süredir mücadele ettiği kanser hastalığı nedeniyle bugün hayatını kaybeden, kapital üzerine çalışmaları özellikle önem taşıyan, sosyalist yazar.
  yeri kolay dolmaz.
 • hem çok değerli bir iktisatçı hem de çok değerli bir marksistti. kendisini maalesef bugün kaybettik. umarım kendisinin bıraktığı birikimden, açtığı yoldan arkasından gelenler yeterince faydalanabilirler.

  kendisinin marksizm üzerine genel değerlendirmelerini bulabileceğiniz faydalı bir görsel olarak marksizm üzerine
 • ziverbey köşkü'ndeki işkence seanslarında kendisine eşlik eden kişiyi sesinden tanıyarak, mahir kaynak olduğunu tespit ettiği söylenir. das kapital'in almanca'dan türkçe'ye kazandırılması münasebetiyle mayıs 2011'de düzenlenen "kapital yeniden" toplantısında müthiş eğlenceli bir sunum yapmıştır. o dönemlerde rektörlüğünü mahir kaynak'ın kızı deniz ülke arıboğan'ın yaptığı bahçeşehir üniversitesi'nde, hatıralarından ilginç kesitler sunmuştur.

  toplantı kayıtlarını bulamadığım için, hikayedeki ayrıntıları teyit edebilme şansım olmadı ama nail hoca'nın bir anısını aktarayım. nail satlıgan'ın 12 mart öncesinde hem fakültede hem de dernekte* birlikte çalıştığı mahir kaynak'ın ajan provakatör olduğunu sezinleyen ilk kişi, yıllarca hapislerde yatıp kalkan, cibalili tahsilsiz bir tütün işçisi olmuş. nail hoca bu tütün işçisinin hapiste kaldığı yıllarda, türkiye komünist partisi'nin kurucularından şefik hüsnü ile aynı koğuşta kaldığını ve ondan eğitim aldığını sonradan öğrenmiş. şefik hüsnü'den, bu dönemde kapital henüz türkçeye çevrilmediği için, fransızca kavramlarla aldığı derslerde edindiği altyapı, bu işçinin dernek toplantıları esnasında kaynak'ın sunumlarındaki teorik yetersizlikten huylanmasına sebep olmuş.
 • ışık yüzlü adam. ölümünün 1.yıldönümünde saygıyla anıyorum.
 • "ergenekon iddianamesi ahtapotun kollarından birini yakalamıştır. ancak, diğer kollara ve gövdeye ulaşmakta kendini sınırlamış kaygısı uyandırmaktadır. bu kaygı giderilmelidir. örneğin askeri yargı, savcılığın gönderdiği belge ve bilgileri dikkate alarak yargılama sürecini işlettiği ve gereğini yerine getirdiği takdirde, türkiye’yi kuşatan ve giderek derinleşen karanlığın aydınlanmasında önemli bir adım daha atılmış olacaktır. ergenekon davasının, her türlü uzlaşmanın ötesinde toplumsal ve siyasal ufkumuzun aydınlanması davası haline gelebilmesi için siyasi irade şimdi her zamankinden daha gereklidir. asker-sivil bütün kurum ve kuruluşlar da davanın karartılmaması ve mutlaka derinleştirilmesi için aynı kararlılığı göstermelidir. bu davanın hayati önemine inanan bizler, hukuki / adli sürecin kamu vicdanını her yönden rahatlatacak şekilde, yargı bağımsızlığı çerçevesinde, adil ve titiz yargılama ilkelerine sonuna kadar uyularak sürdürülmesini diliyoruz."

  2008'de akademisyen sıfatıyla imza attığı bir bildiriden.

  (bkz: http://bianet.org/…rilsin-kazanan-yurttaslar-olacak)