şükela:  tümü | bugün soru sor
 • erzurumun yurduma kattığı fevkalade kişilik.cuma namazında erken secdeye giden kadınlara "karılar bundan sonra benle yatıp benimle kalkacaksınız" diyen yegane şahsiyet
 • ceviz kabugu programinda sıksık "hele bi dal cugara ver de icek" diyen, tek ayagini altina alip bir turlu rahat edemeyen, erzurumda camilerde verdigi vaazlarin her biri birbirinden enteresan olan, medya tarafindan cagdas imam olarak bilinen ama aslinda super komik bir adam olan erzurumlu hoca.
  bir gun camide vaaz verirken dar kotlar hakkında soyle demis...

  hoca- garilariniza gizlariniza o daracik kotlari giydirmeyin ey cemaat herbiyerleri ortada
  cemaatten biri seslenmis
  - ama hoca senin kizlarin da giyir.
  hoca- he ama cok da yakisir bacaksizlara.
 • çok hızlı namaz kıldırırmış.

  cemaat kendisini müftüye şikayet etmiş. müftü, bir cuma namazında camisine gitmiş, imamın tam arkasına durmuş. naim hoca, müftüyü birinci selama kadar görmediğinden hızlı-hızlı namazını kıldırmış.

  naim hocanın birinci selamı: eslmu aleykum ve rahmetulah.
  ikinci selamı: essssseeeeelllllaaaaaaaaaamuuuuuuuuuu aleeeeeekuummmm veeeeeee raaaaaahmeeetullllllllaaaaaaaaaaahhhhhhh...
 • coştuğunda kendisini kaybeden imam.

  bir vaazından:

  hz. ali çafiri * çesti *. öyle çesti ki kafası ilk hamlede uçtu. ali hiddete çeldi. kılıncını yeniden vurdu; birinci tabaka-i arz *yarıldı. gene hiddete geldi. saldı kılınci; ikinci tabaka-i arz yarıldı. gene hiddetlendi teskin olmadı * kılınci bir vurdi, üçüncü tabaka-i arz da yarıldi. bunu gören allah, cibril'e * eyyti ki *: "yetiş ya cibril! ali magmaya *gidi.."
 • naim hoca, namaz kılarken arkadan birileri, hoca hakkında konuşmakta ve hoca da konuşulanları duymaktadır.

  - naim hoca'ya bak. ne kadar güzel namaz kılıyor.
  - allah-allah, allah-allah...
  - bunun namazı başlı başına, allah'ın varlığının bir ispatı.
  - subhanallah..
  - şu rukular, şu secdeler, şu kıyamlar...
  - maşallah...

  sonunda hoca, namazı bittikten sonra arkasındakilere seslenir:

  - oruçlu olduğumu da eklemeden geçemeyeceğim.
 • zamanında erzurum'da çok büyük bir kargaşayı önleyen hocadır kendisi. pkk'nın erzurum'da bir köyü basıp pek çok insanı öldürmesiyle erzurum epey karışmış ve binlerce insan o öfkeyle erzurum'daki kürt köylerine baskın yapmak için kent merkezinde toplanmıştı. o sıra ne asker ne de polis öfkeli kalabalığa engel olabilmişti. sonra yetkililerin aklına yöre halkının çok sevdiği naim hoca gelir. gidip naim hocadan rica ederler o da atıyla birlikte meydana gelir ve kalabalığa islam kardeşliği ve insan öldürmenin cezaları hakkında sohbet verir ve halkı yatıştırır. bu olaydan sonra daha ünlenmiştir kendisi öyleki dönemin başbakan'ı tansu çiller ve pek çok siyasi kendisine teşekkür mesajları yayınlamıştır.
  kendine has bir üslubu ve alışılmadık bir sohbet anlatma tarzı vardır mesela bir gün günah ve sevap konusunda yaptığı sohbetinde şöyle der ;

  - bahın gözüm cemaat ! günahnan sevap neye benzer bilirmisiz? hani yeni çıhmış bir maçine var ya, bankalara goymuşlar, bele gidir içinden para çekirsen..
  cemaatten biri ; " hocam oyan bankamatik diyirler " der
  naim hoca'da ;
  - temam, işte o matik varya, oyan gidir bir kart sohirsan sonra bir gaç nümera yazirsan. eger daha evvel para yatırmışsan maçine hemen istedügün parayi verir. yoh daha evvel para yatırmamışsan, maçine sehen diyir çi :

  " ula gavat, sen ne parasi yatırdınçi şimdi de benden istirsen? hadi ordan çekil!... " işte sevapda buyan benzer. eger bu dünyada sevap yaparsan , öbür dünyada garşahan gelir. yapmassan, heç bir şey bekleme!...
 • (1925-1999)
  yaşadığı sürece din istismarcılarına karşı mücadele eden aydın ve renkli kişliği ile tüm türkiyenin beğenisini kazanan naim hoca 1925 yılında erzurumda dünyaya geldi.10 yıl boyunca erzurum zeynel camiinde imamlık ve vaazlık yapan naim hoca sanatın her dalıyla yakından ilgilendi. avcılar derneğine de üye olan naim hoca koyu bir erzurumspor taraftarıydı. atatürk ve barış manço ya birde şiir yazan zaman zaman aşırı dinci örgütlerin ölüm tehditlerine maruz kalan nanim hoca 1993 yılında pkk nın erzurum un yavi ve çiçekli beldelerinde yaptığı katliam sonucu sokaklara taşan halkı kürt kökenli vatandaşlara saldırmak üzereyken ikna ederek olası bir faciayı önledi.naim hoca14 ekim 1999 da vefat etti.
  http://www.kenthaber.com/…zurum/izbirakan_1128.aspx

  daha fazla hatırası için;
  http://caymolasi.blogspot.com/…rumlu-naim-hoca.html

  eski patronumun anlattığına göre erzurum halkı tarafından öyle sevilirmiş ki zat i ali, vaaz vereceği zamanlar olsun, sohbet yapacağı zamanlar olsun, esnafın kimisinin kulaklarından tutarak götürürmüş sohbetlere.
  bir sohbetinde cenabetlik üzerine konuşurken, balkon katında oturan bayanlardan bi gülüşme sesi yükselir, naim hoca da "kikiki diyen gari*, işkembeden sallamiirum*, kitap yaziyir*." der.
 • söylenir ki...

  bir gün naim hoca'dan 90 dakika sonunda erzurumspor'un galibiyeti için duası etmesi istenir.

  naim hoca duayı eder.

  maçın 90. dakikası da bittiğinde tabelada 1-0 erzurumspor üstünlüğü vardır. fakat rakip takım, uzatma dakikalarında gol bulur ve maç 1-1 eşitlikle sona erer.

  hocaya derler ki "hoca nasıl dua ettin? kazanamadık..."

  naim hoca cevap verir: "ben 90 deggeye dua ettim, ne bülim sonrasi var..."

  işte öyle.

  erzurum'da efsanedir kendisi.
 • derler ki, hoca bir gün ulu cami' de vaaz veriyormuş. vaazın konusu zinaymış ve başından sonuna kadar erkek milletine saydırıp durmuş. erkek zina yaparsa şöyle olur, cezası şudur falan. bi ana avrat küfür etmediği kalmış. cemaatten biri dayanamayıp itiraz etmiş;

  - yav hoca sabahtan beri erkeklerin ne anasını bıraktın ne avradını. kadınların hiç mi suçu yok bu işte, onlara niye bişey demirsen.

  hoca önündeki kitabın sayfasını yavaşça çevirir ve cevap verir;
  - heeç merak etme, a bu sayfayı çevirim onların da amına koyacam.