şükela:  tümü | bugün
 • uçuk düşünür yalçın küçük naim talu'yu türk siyasal tarihinde en yüksek makama (başbakanlık) ulaşmış ibrani kökenli şahıs olarak tanımlamaktadır.
 • 12 mart sonrası kurulan yapay hükümetlerden sonuncusunun başbakanı.. nihat erim ve ferit melen'in ardından 73-74 döneminde görev yaptı.

  boğaz köprüsünün açılışı onun dönemine denkgelmiş..
 • albert camus' a olan benzerliği ile gece gece şaşırmama neden olmuş 73-74 yılları kabinesinin başbakanı.

  doğum günlerimiz aynı imiş.
  iktisatçı...
 • merkez bankası başkanlığı da yapmış eski başbakan.
 • mehmet naim talu (doğum 1919 istanbul - 15 mayıs 1998 istanbul) türkiye cumhuriyeti eski başbakanı. 1943 yılında istanbul üniversitesi iktisat fakültesini bitirdi. bir süre sümerbank’ta çalıştıktan sonra 1946’da merkez bankası’na geçti. 1966 yılında vekâleten genel müdürlük yaptığı bu kuruluşta 1967 yılında genel müdür oldu. 1970 yılında merkez bankası'nın yeniden örgütlendirilmesi üzerine bankanın ve idare meclisinin başkanlığına getirildi. 2. erim hükûmeti’nde ticaret bakanı olarak siyasi hayata girdi. melen hükûmeti’nde de yerini korudu. 1972 yılında ticaret bakanı iken, zamanın cumhurbaşkanı cevdet sunay tarafından senato üyeliğine atandı. melen hükûmeti çekilince cumhuriyetçi güven partisi ve adalet partisi’nin gösterdikleri ortak aday olarak 36. t.c. hükûmeti’ni kurdu. 1973 seçimleri bu hükûmet zamanında yapıldı ve seçimden sonra hiçbir partinin tek başına hükûmet kurmağa yeterli çoğunluğu sağlayamaması üzerine talu kabinesi şubat 1974’e kadar işbaşında kaldı. bülent ecevit başkanlığında cumhuriyet halk partisi – millî selamet partisi koalisyonunun gerçekleşmesi üzerine talu, görevi ecevit’e devretti. 1976 yılında kontenjan senatörlüğü sona erdi. ingilizce bilen naim talu, evli ve 2 çocuk babasıydı.

  kaynak: vikipedi