şükela:  tümü | bugün
  • nakış. bir kuma$a renkli iplikler kullanilarak diki$ yontemiyle guzel bir desenin i$lenmesi.. elle ya da makine ile yapilir..
  • dikişle birleşen kelime olarak nakış şeklinde telaffuz edilen bu kelime "nakıs" olarak yazıldığında eksi manasına gelir.

lisede bir matematik hocamız vardı, adını unuttum, habire tahtaya kaldırıp millete nakıs verirdi...

kelimenin arabik incelemesi esnasında bakılması gereken kelimeler aks ve aksi'dir.

yansıma ürünü anlamıda da gelebilir... daha uzatırsam ayna demeye cüret eteceğim. o yüzden eksi, negatif, karşıt kelimelerini zikredip pistten çekileyim..
  • türk işi, çin iğnesi, etamin vs. hedeleri akla getirir bu kelam, sodyumlu bir kış, yahut kış olmayan mânalarını da üzerinde barındırmaktadır.
  • izel'in -rüzgarına takılıverenlere- emanet'inden bir parça..

" durma hiç şimdi git
    istiyorsan hiç bekleme
    bir de ben söndüremem bu ateşi
    rüzgar olsam da sön demem

ama sen yok yok desen de
    estim ah görmesen de
    aşkın gölgesinde
    yırtıldı kalbim bak

nakış elden gidiyor
    düğüm düğüm ölüyor *
    nabız hala atıyor bir tutsan. . ."

bir tek su eksik şarkının içinde, öyle göründüğüne bakmayın; ** şarkı bizzati su'yun kendisine ithaf, * ah * akmasa da...
  • orhan alkayanın bir şiiri.
    (...)
    son kuşlar döker kanatlarını, bana kanatlar verdin
    dilsiz sözler, her biri biraz daha yalnızlığım
    ve şimdi uçurumlar sığarken iki öpüş arasına
    sensiz ben kime gitsem, biraz daha yalnızlığım
  • ayrıca bir şiir terimidir. şiirn şeklidir. ama vezin, kafiye...vs değil, şiirin sesleri, imajlar dünyası.. vs günümüzde şiirin "malzemesi" dediğimiz olguları kapsar.
  • nakış aklın sessizliği, gözün musikisidir.

benim adım kırmızı, 73
  • 16. yüzyılın ortalarında osmanlı'nın doğuya yaptığı seferler sonrasında, osmanlı nakşı da büyük değişim yaşamışıtr. özellikle heratlı nakış ustatlarının keşfedilmesi, osmanlı nakşına yepyeni üsluplar ve biçimler katmıştır.
  • sevgilimin gözleridir.
  • böyle post-modern yorumları da vardır.

ya da böyle ironik.