şükela:  tümü | bugün
 • -nakiye elgün-

  1882-1954 yılları arasında yaşayan, istanbul doğumlu, istanbul kız muallim mektebi mezunu.. istanbul kız lisesi müdürlüğü, thk başkanlığı ve v.vı.vıı.dönem erzurum milletvekilliği görevlerinde bulundu..

  (bkz: türkiyenin ilk kadın milletvekilleri)
 • şişli'de sokak ismi vardır.hatta:(bkz: nakiye elgün sokak)
 • türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verildiğinde istanbul beyazıt meydanı'nda düzenlenen kutlama mitinginim önde gelen isimlerindenmiş, miting konuşmasını yapmış aynı zamanda. selanik göçmenleri tarafından kurulan feyziye mektepleri vakfı ' nın da kurucu müdürüdür.
 • 1882 istanbul doğumludur. 8 şubat 1935'te yapılan ve kadınların ilk defa oy kullandıkları tbmm 5. dönem seçimlerinde erzurum milletvekili olarak mecliste yeralan 18 kadın milletvekilinden biri olmuştur. elgün'ün milletvekilliği 6. ve 7. dönemlerde de sürmüştür.

  siyasetçiliğinden başka türkiye'nin en eski eğitimcilerinden biridir aynı zamanda. muallimler cemiyeti başkanlığı yapmıştır. kurtuluş savaşı'nı desteklemiş, kadınları da erkeklerin yanında savaşmaya çağırmıştır. cumhuriyet'in ilanı sonrası türk ocağı, halkevi, kızılay ve türk hava kurumu üyeliklerinde bulunmuştur. 1930 yılında istanbul şehir meclisi'ne seçilen ilk kadın üye olmuştur. daimi encümen'de 5 yıl üyelik yapmıştır.
 • tbmm'de kadin vekillerden ilk kez kursuye gelenidir. ılk kursu konusmasinda ısmet ınonu hukumetine verdikleri guvenoyu munasebetiyle konusmus ve sunlari soylemistir: " arkadaşlar, başbakanımız general ısmet ınönü'ne beyanı itimad eden arkadaşlar arasmda bizim de bulunmamız ve bu bulunma onurunu bize vermiş olmanız itibarile duyduğumuz heyecanı ifade için buraya gelmiş bulunuyorum. (alkışlar).
  bu güne kadar türk, bütün olarak her sahada yan yana, el ele çalışmıştı. fakat bu güne kadar türk milletinin en yüksek, en onurlu bir mevkii olan burada ilk defa yer almış bir kadın saylav olmak itibarile bunu verenlere karşı duyduğumuz hazzı ifade ederken yine bu büyük onurun içinde türk hükümetine itimad beyan eden arkadaşlar arasında bulunmak şerefinin bize verilmiş olmasından dolayı duyduğumuz sevinci ifade etmeğe çalışırken belki söz bulamıyorum. fakat bütün dünya bilsin ki türk milleti dün olduğu gibi bu günde, bu günden sonra da hiç eksiksiz bir bütün olarak çalışacaktır. (alkışlar). ve bütün dünyaya bu suretle muvaffakiyetini, eserini, hüsnü niyetini göstermiş olacaktır. (alkışlar). bize bu güzel günleri ve bu güzel anları yaşatmış olan, ta ilk gününden beri
  bize rehberlik eden, önderlik eden ulu gazimiz atatürk hazretlerine affinizi istirham ederim, büyük bir heyecan içinde olduğumdan memnu kelimeler kullanıyorum. çünkü şu anda dünyada belki pek nadir olarak hissedilebilecek heyecan duyanlardan biriyim. onun için tekrar affinizi istirham ederim.
  bu ulu güne erişmiş olmamızdan dolayı asîl türk milletine muvaffakiyetler, en büyük, en
  güzel günler, en saadetli anlar temenni ederek huzurunuzdan çekiliyorum (bravo sesleri, sürekli alkışlar). (7 mart 1935, 2. ictima, sayfa:32)

  evet, kadinlarimiza haklari verilmistir. nakiye hanim da bunu verenlere tesekkur etmektedir.
 • dünyada ilk kez çocuk hakları bildirgesini taksim meydanı'nda okumuş kişidir buyrunuz üstelik kadınları erkeklerle birlikte mücadeleye çağırmış ve erzurumda birkaç dönem vekillik yapmış olan bir kadın.
 • verdiği mücadelelerle cumhuriyetin en güzel yüzlerinden biri olmuştur bu hanımefendi.
  kadıköy'de söğütlüçeşme caddesi ile başçavuş sokak kesişiminde bulunan binanın (şu an halk bankası olan bina) yan yüzünde, 1930 yılında çocuklarla birlikte gerçekleştirdiği çocuk hakları bildirgesi'ni simgeleyen, heykeltraş ümit öztürk tarafından yapılmış bir rölyef bulunmaktadır.
 • dünyada ilk kez çocuk hakları mitingini ve çocuk hakları bildirgesini hazırlayan nakiye öğretmen nakiye elgün (bkz: çocuk hakları)
 • cumhuriyet dönemi kadın siyasetçisi ve eğitimcisi olarak tarihte yer alan önemli kadınlardan biridir.

  mecliste yer alan ilk kadın milletvekillerinden biridir.
  dipnot olarak meclise giren 18 kadın millet vekilinden 13'ünün öğretmenlik mesleğini yapıyor oluşu kadınlara biçilen rolün siyasette yansıması olarak görülebilir.

  türk ocağı’nda çalıştığı dönemde özellikle çocuklarla ilgili etkinliklere öncelik verilmiş olup, türk ocağı başkanı ve nakiye hanım’ın girişimleriyle, çocuklara verilen değerin ifadesi olarak türkiye’de ilk "çocuk haftası" etkinlikleri başlatılmıştır. ilerleyen tarihlerde tbmm'nin de kabul edeceği 23 nisan çocuk bayramının tohumları nakiye elgün ve türk ocağı tarafından atılmış olur.